Życie Podkarpackie nr 50/2017 Życie Podkarpackie nr 50/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 352/2017, Poniedziałek 18 grudnia 2017 r., Gracjana i Bogusława
Opublikowano
Przemyśl
Z żałobnej karty: Pożegnano Stanisława Kawiaka
W ubiegłym tygodniu na Cmentarzu Głównym w Przemyślu pożegnano Stanisława Kawiaka. Zmarły był jedną z barwniejszych postaci powojennej piłki nożnej w Przemyślu.

Jako chłopiec z Zasania i uczeń dzisiejszej SP 14, swoją przygodę z piłką rozpoczął w Czuwaju. W roku 1951, grając między innymi z takimi zawodnikami, jak Edward Krajewski, Leszek Sznajder, Bogusław Seneczko zdobyli mistrzostwo województwa rzeszowskiego juniorów, a później jako uczeń Technikum Drogowo-Mostowego w Jarosławiu mistrzostwo Polski zrzeszenia sportowego „Zryw”. Jako 18-latek grał już w drużynie seniorów Czuwaju Obdarzony dobrym przeglądem sytuacji, mocnymi i precyzyjnymi strzałami od razu był postrachem bramkarzy. W sezonie 1956/57 zdobył tytuł „króla strzelców” III ligi lubelsko-rzeszowskiej. Przez jeden sezon grał w II ligowej Stali Rzeszów, wyraźnie zaznaczając swój talent i umiejętności strzeleckie. To dzięki Jego jedynej bramce z rzutu wolnego Stal, wygrywając z Wawelem Kraków, utrzymała się w II lidze.

W roku 1959 wrócił do Przemyśla i rozpoczął grę w Polonii. Jak powiedział w wywiedzie udzielonym naszej gazecie (ŻP, nr 30 z 28 lipca 2004 r – przyp.autora): „ z jednej strony ciągnęło do wielkiej piłki, ale wybrałem Przemyśl, bo tu było moje miejsce, fajna atmosfera, swoja paczka; i teraz, po latach nie żałuję tej decyzji”. Grę w piłkę zakończył w roku 1966. W tym ostatnim roku swojej piłkarskiej kariery pomógł Polonii w trudnym dla tej drużyny okresie przebudowy zespołu, dając przykład sportowej postawy swoim następcom.

W pracy zawodowej realizował się jako ceniony pracownik gospodarki komunalnej.

Zmarł w wieku 82 lat.

Cześć Jego Pamięci 
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Co wg Ciebie mogłoby powstać na placu Rotmistrza Pileckiego w Przemyślu (za przystankami na Jagiellońskiej)?
  • galeria handlowa
  • hotel
  • parking
  • centrum sportowo-rekreacyjne
  • myjnia
  • ważny pomnik
  • fontanna multimedialna
  • zielony skwerek jak dotychczas
nr 50/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium