Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 141/2018, Poniedziałek 21 maja 2018 r., Wiktora i Tymoteusza
Opublikowano
Jarosław, Skołoszów
Rusza budowa domu dla pani Haliny. Stary już wyburzono
Porwali się z motyką na słońce i wszystko wskazuje na to, że im się uda – tak krótko można określić inicjatywę pomocy dla kobiety, która znalazła się w dramatycznej sytuacji.
Anna Wysocka i Andrzej Salwa, związkowcy z jarosławskiego oddziału Leara, pokazują, jak będzie wyglądał nowy dom pani Haliny.

Akcja pomocy pani Halinie nabiera rozpędu. Rozpoczęte przed rokiem działania mające zapewnić godziwe mieszkanie matce wychowującej córkę chorą na astmę zaczynają się urzeczywistniać, a zaczęło się od tego, że koledzy z pracy postanowili pomóc im przetrwać zimę w rozsypującym się domu. Dzisiaj rusza budowa nowego.

Zebrali się w sobotę, 16 lipca. Jeden dzień wystarczył, by po starym domu nie było śladu.

– Lada chwila rusza budowa. Fundamenty już zostały wytyczone. Pustaki zamówione. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem – Andrzej Salwa, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w jarosławskim oddziale Leara liczy, że akcja pomocy zostanie doprowadzona do końca. 

fot. Roman Kijanka

Wysoko postawili poprzeczkę

Zdecydowano o remoncie domu. Oszacowany przez gminę koszt wyniósł prawie 60 tys. zł. To jednak nie zniechęciło pomagających. Głównym problemem było to, że działali jako nieformalna grupa. Jednak akcja ruszyła, a organizatorzy pojawiali się wszędzie. By uwierzytelnić akcję, a przy tym dotrzeć do ludzi mogących pomóc, skontaktowali się z naszą redakcją. Po tekście opublikowanym w grudniu ub.r. odzywali się chętni. Z redakcją skontaktowali się m.in. przedstawiciele Fundacji Książąt Lubomirskich, zapewniając pomoc w zdobyciu materiałów budowlanych.

Wczesną wiosną br. zmieniono decyzję. Ustalono budowę nowego domu. Stary już został zburzony. – Mamy konto, na które można wpłacać pieniądze. Nadleśnictwo Jarosław przekazało nam sporą sumę. Projekt kanalizacji i sieci wodociągowej wykona za darmo prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Gminy Radymno. Zorganizowaliśmy turniej o puchar Anny Huk, wspierającej nas radnej wojewódzkiej z gminy Radymno. Była aukcja przedmiotów przekazanych z Kancelarii Prezydenta RP, marszałka sejmu, fanty przekazał też senator Mieczysław Golba. Uzbieraliśmy dużą kwotę. Jarosławski przedsiębiorca Zygmunt Sanakiewicz wylicytował przedmioty na kilka tysięcy złotych. Odbył się kiermasz ciast przygotowanych przez pracownice Leara. Swoją pomoc oferuje Krajowa Komisja NSZZ „Solidarność” i Region Ziemia Przemyska. Wójt gminy Radymno z prywatnych pieniędzy poprawił drogę – wymieniają związkowcy. Są dobrej myśli.

Ruszyli z budową nowego domu

– Ruszyliśmy z budową – mówią. Cześć pieniędzy już jest. – Z zakładu zostaną skierowani elektrycy. Mamy zapewnienia od różnych firm, że oddelegują robotników do budowy. Przedsiębiorca, który znalazł nas przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, zapewnia trzech budowlańców na cały okres budowy. Nowy dom powstanie w tym samym miejscu, gdzie stał stary. W czasie budowy mamy zapewnione mieszkanie dla pani Haliny i jej córki – wyliczają organizatorzy. Aukcja charytatywna zorganizowana wiosną w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jarosławiu przyniosła kolejne pieniądze. Pod młotek trafiły atrakcyjne przedmioty podarowane m.in. przez nowego metropolitę przemyskiego, marszałka sejmu i znanych sportowców. Aukcji towarzyszył koncert zespołu Legend, turniej piłkarski i występy zespołów Powiatowego Ogniska Baletowego, a także kiermasz ciast i bezpłatne badania lekarskie.

Nikt mi w życiu tak nie pomógł

Prezes Fundacji Jan Lubomirski-Lanckoroński przeznaczył fundusze na zakup drzwi do nowego budynku. – Warte docenienia jest to, że akcję pomocy dla koleżanki z pracy zorganizowali związkowcy z jarosławskiego oddziału korporacji Lear, którzy dzięki wsparciu zakładu, znajomych, przedstawicieli lokalnych środowisk, władz i organizacji, zainicjowali budowę nowego domu – mówią przedstawiciele Fundacji Książąt Lubomirskich.

– Nikt mi w życiu tak nie pomógł. Nie spodziewałam się, że obcym ludziom może zależeć na kimś takim jak my – pani Halina zapewnia, że nigdy nie zapomni pomocy. Domek, który ma być gotowy jeszcze w tym roku, będzie stosunkowo mały. Będą w nim dwa pokoje, kuchnia, łazienka i kotłownia. – O takim skromnym domku marzyłam – mówi wzruszona pani Halina.

Szukamy chętnych do pomocy

Fundusze na zakup materiałów budowlanych dla Haliny Iwaneczko można przekazywać na konto Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oddział Jarosław. Numer konta: 58 9096 0004 2001 0000 0329 0001 z dopiskiem „Halina Iwaneczko – materiały budowlane”. Można również telefonować do redakcji Życia Podkarpackiego, tel. 660 534 022. Chętnym do pomocy pomożemy w nawiązaniu kontaktu z organizatorami akcji.

4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
jagra 46.174.214.4 30.07.2016

LEAR jako bogata firma powinna sama sfinansować budowę tego domu, a redakcja zycia niech zobaczy jak żyją ludzie choćby w Zaleskiej Woli w klitce po sklepie z małymi dziećmi 2 osobom wybudować taki dom,może też powinni iść do mieszkania socjalnego?inne dzieci tej pani powinny też zadbać o matkę,ale hura! zrobimy sobie nazwisko dzięki tej akcji.Szkoda że o mniej sprawnych umysłowo nikt nie zadba

user
Zizi 94.254.178.239 31.07.2016

Skąd w ludziach tyle jadu....jeszcze fundamentu nie,ma juz pretensje.... To jak gra w,totka jednemu się uda drugiemu nie. Lepiej pomóc jednemu nik nikomu. 

user
j 176.110.147.44 02.08.2016

Brawo

user
obserwator 80.50.125.86 09.12.2016

Całe życie nic nie robiła, to inni zrobili za nią.


nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium