Życie Podkarpackie nr 48/2016 Życie Podkarpackie nr 48/2016

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 341/2016, Wtorek 6 grudnia 2016 r., Mikołaja i Emiliana
Opublikowano
Przemyśl, Jarosław, Przeworsk, Lubaczów
Wymieramy! Przemyśl ma najniższy przyrost naturalny na Podkarpaciu
W Przemyślu i powiecie lubaczowskim jest najniższy przyrost naturalny w województwie podkarpackim. W tych dwóch powiatach jest również najwyższy poziom umieralności.
Prognoza demograficzna dla Przemyśla na lata 2010 – 2050. Przedstawione dane dotyczące lat 2010 – 2015 są danymi rzeczywistymi.Kolor niebieski – wiek przedprodukcyjny; kolor pomarańczowy – wiek produkcyjny; kolor szary – wiek poprodukcyjny. Źródło: GUS

Dane przekazane przez Główny Urząd Statystyczny nie są optymistyczne. „W 2015 r. w większości powiatów województwa podkarpackiego przyrost naturalny w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przyjmował wartości ujemne, przy czym najniższe w Przemyślu (-3,7 promila) w powiatach: lubaczowskim (-2,7 promila) oraz leskim i jasielskim (po -1,5 promila). Najwyższe wartości współczynnika przyrostu naturalnego odnotowano (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
19 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
z 94.40.44.230 02.08.2016

jak tu może być przyrost przecież emeryci nie zrobią sobie dziecka

user
olo 178.42.223.234 07:43:38 03-08-2016

W tych regionach , uchodźcy mogą uratować sytuacje .

user
asdf 94.40.76.6 02.08.2016

Cóż jak i w Lubaczowie i w Przemyślu największym pracodawcą są urzędy, szpitale itp. i brak jest większych pracodawców spoza budżetówki to nie dziwota, że przyrost taki niski. Każdy kto ma choć trochę więcej oleju w głowie wyjeżdża po maturze na studia do Krakowa, Warszawy, Lublina czy nawet Rzeszowa i już tam potem zostaje.  Ci co mają mniej oleju, a mają (albo i nawet nie mają) fach w rękach również jadą do Anglii, Irlandii, Norwegii czy Niemiec i zarabiają w tyle co tu ale w  euro i funtach. A tutaj zostają coraz częściej starsi rodzice i młodsze dzieci i region się wyludnia. Nawet Ukraińcy nie są tu rozwiązaniem bo za kilkadziesiąt lat może okazać się, że będzie tu polskie Kosowo.

user
ob 83.31.72.68 02.08.2016

Młodzi panowie w Przemyślu zamiast zakładać rodziny i pracować, to napadają na procesje religijne. To o wiele łatwiejsze niż codzienny trud wychowania dziecka. Ale cóż, u nas "patriotą" jest ten, który głośniej się drze i potrafi porządnie skopać przeciwnika. I siedzi taki na zasiłku, do legalnej roboty nie chce iść, okrada w ten sposób państwo, ale mówi, że Polskę to kocha, bo jak pobije Ukraińca, zdepcze poświęconą chorągiew i ubierze koszulkę ze znakiem Polski Walczącej, to myśli, że dla Rzeczypospolitej zrobił coś dobrego.

user
JanNiezbędny1 188.191.202.108 08:27:54 03-08-2016

widzę że ktoś tu lubi wszystkich wrzucać do jednego worka...gratuluję obiektywności!!

user
asf 31.175.78.54 18:03:43 03-08-2016

Nie chodzi się z poświęconą  chorągwią na mogiły  OUN UPA

user
cv 31.183.235.176 23:04:33 03-08-2016

do ob  -  napisał bzdety rozsierdzony ukr,  z chorągwiami latać po swoich ulicach stepana bandery w Kijowie po co tu siedzisz i mącisz.

user
Patriotlokal 5.172.232.236 02.08.2016

A marszałek Marek coś robi by odwrócić te trendy ? Chyba zapomniał skąd pochodzi, taka władza i nic nie robi dla Przemyśla ?

user
Pa 163.172.211.135 23:13:02 06-08-2016

"Narkoman" to teraz wielka szycha w stolicy, kolejny pionek prezesa.

Niestety, nie wszyscy wiedzą jaką ma przeszłość.

Co bardziej spostrzegawczy widzowie mogą dostrzec problemy przy wysławianiu. Spowodowane zapewne niezbyt zdrowymi sposobami na zagospodarowanie wolnego czasu z kolegami i koleżankami w czasach szkolnych i studenckich.


user
hasler 157.25.108.96 02.08.2016

Spokojnie PISoBOLSZEWIA zajęta jest sobą. Dojna zmiana przy korycie.

user
lolo 79.69.49.96 02.08.2016
PODKARPACIE EMIGRUJE 
user
erw 31.175.78.54 03.08.2016

Z Przemyśla wyjechało 30 tyś ludzi na zawsze . Przemyśla już nie ma .

Jedyna praca to albo w urzędach po dostawie biurka i laptopa . Np w Urzędzie w Przemyślu mieli zwalniać bo już nie mieszczą się biurka i kompy w pokojach a jeszcze bardziej zagęszczają to nie uratuje Przemyśla . Bo już na 1 przemyślaka przypada 10 urzędników .

user
mk 91.193.208.124 23:50:56 13-08-2016

Człowieku , zacznij myśleć , zanim coś  wystukasz na tym swoim laptopiku.  Napisałeś  , cytuję   " Bo już na 1 przemyślaka przypada 10 urzędników "  .   Jeśli założyć / w/g danych  przez UM w P- slu ,że mieszka tu około 65 000. ludzi  ,   i pomnożymy - jak sam napisałeś  przez 10 urzędników ,  . No to prosta  matematyka   , wychodzi 650  000 l urzędników  . MYŚL , MYŚL , TO NIC  NIE KOSZTUJE 

user
Winky 83.15.191.210 03.08.2016

żłobki 100% płatne fik i 700PLN z portfela przy płacy minimalnej. trudno dostępne przedszkola z grupami po 40 dzieci, kiepska ekonomia i rynek pracy, praktycznie zerowe wsparcie dla młodych rodzin ze strony miasta. Ludzie będą ubywać póki nic się nie zmieni - vide Rzzeszów i dobry gospodarz Ferenc - to miasto rośnie, Przemyśl - wymiera

user
marek 83.31.198.40 03.08.2016

Przemyśl dzięki  prezydentowi i jego ludziom wymiera, młodzi przemyslanie zasilają Wrocław, Warszawę i Rzeszów - tam są super warunki i mądrzy włodarze !!!!!!!!!! a u nas bida z nędzą w świat przepędzą.

user
Ksiąc 164.127.244.69 03.08.2016

a co na to siostry zakonne? Pomożecie?

user
Tedi 83.31.66.81 03.08.2016

Nic nie wiedzieliśmy o tym, mogli dać znać że mają z  problem, przecież wszyscy z podkarpacia  po sąsiedzku by pomogli, a może jeszcze teraz jest szansa - Skrzyknijmy się - KOLEDZY POMOŻEMY ?

user
g4b 85.25.103.119 10:43:59 04-08-2016

oj głupi człowieku z kaczugi ... szkoda słów

user
Kasia 178.42.229.87 14.08.2016

Nic zaskakującego. Młodzi wyjechali i wyjeżdżają nadal bo ile można pracować na śmieciówce. Zresztą najczęściej tylko na chwilę. Potem trzeba szukać kolejnej. Każdy inteligentny i chętny do uczciwej pracy pakuje walizkę i jedzie do jakiejkolwiek krainy normalności. I zwykle nie chce wracać. O czymś to świadczy.

nr 48/2016
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Prezenty z okazji mikołajek lub pod choinkę...
  • Kupuję on-line
  • Wynajduję w małych sklepikach lub centrach handlowych
  • Stawiam na bony podarunkowe
  • Sam tworzę