Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
Przemyśl
Niemożliwe może stać się prawdziwe. Dołóż cegiełkę do budowy Domu Polskiego
Każdy z nas może dołożyć się do budowy Domu Polskiego „Wołodyjowski” w Raszkowie w Naddniestrzu. Wszyscy wspierający otrzymają upominki. Czasu jest jednak niewiele.
Marek Pantuła (na pierwszym planie) zapoczątkował nową tradycję, przywożąc co roku do Naddniestrza 25-kilogramowy tort z Polski podczas grudniowych mikołajek dla dzieci.

Wielokulturowy Dom Polski „Wołodyjowski” w Raszkowie Mołdawskiej Republice Naddniestrzańskiej ma być w przyszłości kulturową perełką Europy Wschodniej. – Mołdawska Republika Naddniestrzańska jest krajem autonomicznym i nieuznawanym na arenie międzynarodowej. Liczy 500 tysięcy mieszkańców, a około 10 tysięcy osób posiada pochodzenie polskie, to nasi rodacy. Sam fakt narodzin idei powołania Domu Polskiego w nieuznanym państwie Europy był abstrakcją, fantazją i aktem odwagi. Jednak wspólnie z Natalią, charyzmatyczną rodaczką z Raszkowa, bez udziału polityków, skupiając się na czystym humanizmie, udało się zakupić piękny, stary dom z działką 16-arową. Uzyskaliśmy też akceptację władz Naddniestrza, co jak wiecie nie należy do rzeczy prostych. Jest to 5 lat wspólnej pracy ideowej ponad podziałami: politycznymi, religijnymi, społecznymi. Dlatego proszę was, nie pozwólmy zmarnować tej pracy i powołajmy razem do życia nasz wspólny dom – zachęca autor projektu Marek Pantuła, który wielokrotnie wyruszał z pomocą humanitarną do Polaków w Naddniestrzu.

 

Przyjechać może każdy

W planie jest stworzenie całej infrastruktury noclegowej, której nie ma w tym domu. Najpierw trzeba wybudować dobudówkę z poddaszem, łazienką, kuchnią oraz doprowadzić  gaz i wodę. Koszt tych prac to ok. 25 tys. zł.

W dalszej części należy wyremontować główny zabytkowy budynek z zapieckami: wymienić dach z zachowaniem starego stylu, podłogi, okna, drzwi, przeprowadzić renowację ścian i wymienić instalację elektryczną. Na końcu planowane jest stworzenie Ogrodu Sztuki z ogrodzeniem kamiennym, winnicą i piwnicą na wino.

Zakupiony dom z działką leży nad Dniestrem i oryginalnym Kanionem Raszkowskim, tuż obok ruin renesansowej synagogi i cerkwi prawosławnej w centrum wioski. Dalej znajduje się polski cmentarz z XVIII w. i 400-letni kościół św. Kajetana – najstarsza świątynia w całej Mołdawii. – Jednak największym kapitałem są tutaj nasi rodacy, ludzie z nieznaną nam historią, życiem, mieszkańcy Raszkowa, Słobody Raszków i całego Naddniestrza – podkreśla M. Pantuła.

– Pamiętajcie, że będzie mógł tu przyjechać każdy z Was ze swoją rodzinką jak do swojego domu, odnajdując ślady naszej historii, ślady literackie trylogii Henryka Sienkiewicza oraz każdy inny wędrowiec szukający wyciszenia swojej egzystencji, radości bycia z ludźmi tu mieszkającymi o gorących sercach – zachęca.

Na miejscu w Raszkowie starania o remont czyni Natalia Siniawska-Krzyżanowska – prezes Towarzystwa Polskiej Kultury „Jasna Góra” w Republice Naddniestrzańskiej, laureatka Nagrody Jana Rodowicza „Anody” w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2013 roku.

Dla wszystkich, którzy wesprą projekt przygotowane zostały oryginalne i niepowtarzalne nagrody. W zależności od wyboru, można otrzymać unikalny, egzotyczny kubek z Naddniestrza, rzeźbę, czy bezpłatny nocleg w Domu Polskim „Wołodyjowski”.

 

Co zrobić?

Należy wejść na stronę polakpotrafi.pl/projekt/dom-polski po czym wybrać w pasku z prawej strony kwotę wsparcia oraz oczekiwaną nagrodę, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami na stronie. Projekt zostanie ufundowany, jeśli do 7 września, do godz. 14.00, otrzyma co najmniej 25 tys. zł wsparcia.

PolakPotrafi.pl to portal, za pośrednictwem którego można promować swoje pomysły i zbierać fundusze na ich realizację.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium