Życie Podkarpackie nr 34/2019 Życie Podkarpackie nr 34/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 236/2019, Sobota 24 sierpnia 2019 r., Jerzego i Bartłomieja
Opublikowano
Przeworsk
Historia przeworskiego sportu [ZDJĘCIA]
Kilkanaście miesięcy przygotowań, kilkadziesiąt zaangażowanych osób i setki przekazanych pamiątek pozwoliło na organizację niecodziennej wystawy „Historia przeworskiego sportu 1893 – 2015”. W jednym, niewielkim miejscu, w Galerii „Magnez” zamknięto niezliczoną ilość wspomnień.
fot. Barbara Chmura
Podczas otwarcia wystawy Galeria „Magnez” wypełniła się działaczami sportowymi, szkoleniowcami, obecnymi i byłymi zawodnikami oraz miłośnikami sportu.
fot. Barbara Chmura
Inicjatorem wystawy był dyrektor muzeum w Przeworsku Tomasz Syk, który od dzieciństwa związany jest ze środowiskiem sportowym.

Otwarcie wystawy „Historia przeworskiego sportu 1893 – 2015” odbyło się 15 lipca. Jej inicjatorem był dyrektor muzeum w Przeworsku Tomasz Syk, który od dzieciństwa związany jest ze środowiskiem sportowym. – Rok temu, w czerwcu, pan dyrektor przyszedł do mojego pokoju w muzeum i mówi: „Pani Gosiu, robimy wystawę o sporcie”. Nie ukrywam, że padł wtedy na mnie blady strach, jak to zrobić, żeby rzeczywiście taką wystawę stworzyć – mówiła autorka wystawy Małgorzata Wołoszyn, kustosz Muzeum w Przeworsku. 

Wszystko potoczyło się bardzo szybko. Ogłoszono zbiórkę pamiątek, a na odzew mieszkańców Przeworska i okolic nie trzeba było długo czekać. Ludzie przynosili dziesiątki zdjęć, puchary, odznaczenia, statuetki, proporczyki, stroje, plakaty, dyplomy, legitymacje członkowskie, kroniki, zapiski i wiele innych. Ogromny zbiór archiwaliów przekazał do zbiorów muzeum przy okazji organizacji wystawy Kazimierz Kruczyński – legendarny trener piłki siatkowej kobiet. 

fot. Barbara Chmura
Pamiątki sportowe można podziwiać w Galerii „Magnez” do 30 września br.

We wrześniu odbyło się pierwsze spotkanie robocze, podczas którego wybrano Zarząd Komitetu Wystawy oraz zaprezentowano dotychczasowy zbiór eksponatów. Już wtedy wszystkie pamiątki wywołały wiele pozytywnych emocji wśród uczestników.

– Nieczęsto się zdarza, aby wystawę dotyczącą jakiejkolwiek formy działalności w mieście tworzyli jego mieszkańcy. Ta wystawa jest specyficzna, ponieważ kilkadziesiąt osób zaangażowało się w to, aby znaleźć w swoich archiwach domowych, w swoich albumach to, co dla nich było najpiękniejsze, najcenniejsze, te chwile radości sportowej, zarówno zawodniczej, jak i trenerskiej – powiedział podczas otwarcia przewodniczący Komitetu Wystawy burmistrz  Przeworska Leszek Kisiel.

Celem wystawy jest chronologiczne uporządkowanie i przedstawienie wydarzeń związanych z dziejami przeworskiego sportu. 15 lipca Galeria „Magnez” wypełniła się działaczami sportowymi, szkoleniowcami, obecnymi i byłymi zawodnikami oraz miłośnikami sportu. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem podziwiali 122 lata historii poszczególnych dyscyplin sportowych prowadzonych w Przeworsku. Podczas otwarcia wystawy uczestnikom przekazana została Gazeta wystawowa stanowiąca katalog wystawy. 

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 34/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium