Życie Podkarpackie nr 33/2018 Życie Podkarpackie nr 33/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 229/2018, Piątek 17 sierpnia 2018 r., Jacka i Mirona
Opublikowano
Przeworsk, Żurawiczki
Zasypmy dom Julki nakrętkami!
Aby uzbierać kilogram plastikowych nakrętek, potrzeba od 300 do 500 sztuk, w zależności od ich masy. Aby zgromadzić jedną tonę, należy wypełnić nakrętkami ok. 65 worków o pojemności 120-litrów. Tyle właśnie plastikowego surowca udało się już zebrać dla Julii z Żurawiczek.
Julia ma zaledwie 2 latka, a każdego dnia musi zmagać się z trudnościami, których doświadcza w wyniku wielu chorób.

O zbiórce nakrętek dla Julii Grządziel pisaliśmy miesiąc temu, kiedy akcja zaczynała się rozkręcać. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się zgromadzić około tony. Mama Julii, Iwona Grządziel, przyznaje, że dotychczas uzbierane nakrętki zostały sprzedane, bo w rodzinnym domu w Żurawiczkach brakowało już miejsca na ich przechowywanie. 

Kilogram za kilkadziesiąt groszy

Wydawać by się mogło, że tona to ogrom, jednak za kilogram nakrętek firmy w Polsce płacą niewiele, średnio po kilkadziesiąt groszy. Dlatego też akcja zbiórki trwa nadal, ponieważ leczenie dziewczynki i zajęcia z szeregiem specjalistów to wielkie obciążenie finansowe dla rodziców.

– Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przekazują nakrętki, ale również osobom, które wysyłają SMS-y, bo było ich około 80, a dla nas to też duża pomoc – mówi mama 2-latki.

Każda kilkugramowa nakrętka zwiększa tonaż surowca, który później można sprzedać. Liczą się wszystkie, nie tylko te z soków i napojów, ale również ze środków przemysłowych czy chemicznych. Nie przestawajmy więc zasypywać nimi domu Julki!

Nakręcona młodzież

Z pomocą Julii ruszyli młodzi mieszkańcy Przemyśla, Przeworska oraz Rzeszowa zrzeszeni w nieformalnej grupie Ludzie Dobrego Serca, którzy po raz kolejny włączyli się do charytatywnej akcji.

– Grupę Ludzie Dobrego Serca budują kibice, patrioci, sportowcy, hip-hopowcy oraz społeczni młodzi działacze. Akcja „nakrętkowa” jest już trzecią inicjatywą podkarpackiej młodzieży w ostatnich dwóch miesiącach. Po wizycie w Łopuszce Małej i tamtejszej placówce domu dziecka młodzież zagrała przyjacielski mecz w piłkę nożną oraz siatkowę, natomiast z okazji Dnia Dziecka wręczyli pluszowe miśki i słodycze dzieciom w przeworskim szpitalu – mówi Michał Horbaczek z grupy Przeworscy Patrioci.

Jak można pomóc?

Dwuletnia Julia urodziła się z krwawieniem dokomorowym II stopnia, hipertrofią wewnątrzmaciczną i niedoczynnością tarczycy. Po kilku miesiącach zdiagnozowano u niej padaczkę lekooporną, a później mózgowe porażenie dziecięce z niedowładem czterokończynowym. W lutym tego roku pojawił się zespół nerczycowy.

Zbiórka nakrętek odbywa się w zespołach szkół w Żurawiczkach, Urzejowicach i Mirocinie, w kiosku z podręcznikami obok Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przeworsku, w siłowni Hades w Przeworsku oraz w domu rodzinnym Julii w Żurawiczkach. Miejscem docelowym w Rzeszowie jest sklep patriotyczny Powstaniec (plac Wolności 2), a w Przemyślu akcję muzycznie wspiera hip-hopowy artysta Bobek BZR, u którego można zostawićplastikowe nakrętki w Street Shop BZR (Rynek 7/8).

Julce można również pomóc, wysyłając SMS-y pod numer 75 165 o treści POMOC 4805 (koszt SMS to 5 zł, brutto 6,15 zł) lub przelewając pieniądze na konto bankowe: KRS: 0000270809; nr konta 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001. Dane odbiorcy: Fundacja AVALON – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym, ul. Michała Kajki 80/82/1, 04-620 Warszawa, Polska, w tytule przelewu: GRZĄDZIEL, 4805.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Olo 80.50.125.86 22.07.2016

Dlaczego do Polski na darmowe leczenie i operacje trafiaja dzieci z Iraku, Syrii, Ukraińcy, a żeby pomóc polskiemu dziecku musimy zbierac nakrętki ?

PS. Trzymaj sie Julia !

nr 33/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium