Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Region, Rzeszów
10-letni wnuczek pomógł zdemaskować oszustkę
Oszustwo „na wnuczka” tym razem nie powiodło się. W jego zdemaskowaniu pomógł 10-letni, prawdziwy wnuczek starszej kobiety.

Jak informuje rzeszowska policja, na telefon stacjonarny zadzwoniła oszustka, podająca się za córkę pokrzywdzonej. Poinformowała, że potrąciła pieszego i potrzebuje pieniędzy na polubowne załatwienie sprawy. Od tego momentu rozmowę prowadziła inna kobieta podająca się za policjantkę. Zażądała 30 tys. złotych na poczet kaucji. W przeciwnym razie córka miała zostać zatrzymana. Ostatecznie oszuści przystali na kwotę 10 tys. złotych. Pokrzywdzona zobowiązała się podjąć pieniądze w banku i przekazać kobiecie, która zgłosi się po ich odbiór.

Będący przy rozmowie 10-letni wnuk pokrzywdzonej zaniepokoił się o swoją mamę i skontaktował się z nią. Szybko wyjaśniło się, że do mieszkanki Rzeszowa telefonowali oszuści. Kobieta niezwłocznie zawiadomiła policjantów i zgodziła się pomóc w zatrzymaniu przestępców. Poinstruowana przez funkcjonariuszy postępowała zgodnie z dyspozycjami oszustów, przekazywanymi jej przez telefon komórkowy. Potem, pod opieką policjantów czekała w umówionym miejscu na osobę, która miała odebrać pieniądze. Gdy do pokrzywdzonej podeszła młoda kobieta, wtedy została zatrzymana przez funkcjonariuszy.

Okazała się nią 21-letnia mieszkanka powiatu leżajskiego. Tłumaczyła policjantom, że na jednym z portali zamieściła ogłoszenie, że poszukuje pracy jako kurier odbierający drobne przesyłki. W lipcu odpowiedział na nie mężczyzna. Zaproponował pracę przy odbiorze protez. Kobieta twierdziła, że w dniu zatrzymania wykonywała jego zlecenie.

Na podstawie materiału dowodowego policjanci przedstawili jej zarzut usiłowania oszustwa. Grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności. W sprawie trwają dalsze czynności wyjaśniające.

W tym przypadku 10-latek pomógł w udaremnieniu oszustwa. Wystarczył jeden telefon do matki, aby przekonać się, że babcia ma do czynienia z oszustką. Niewątpliwie szybkie powiadomienie policjantów umożliwiło zatrzymanie sprawczyni.

Policja przestrzega również przed pochopnym podejmowaniem pracy polegającej na odbieraniu drobnych przesyłek. Taką pracę mogą oferować np. oszuści naciągający starsze osoby. Podjęcie się takiego zlecenia, mimo braku świadomości, że uczestniczymy w przestępstwie, może skutkować odpowiedzialnością karną za współudział.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium