Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 116/2018, Czwartek 26 kwietnia 2018 r., Marii i Marcelego
Opublikowano
Jarosław
Jarosławianie używają marnego opału i spalają śmieci
– To nie duże firmy, tylko domowe ogrzewanie z wykorzystaniem paliw marnej jakości i śmieci powoduje, że Jarosław zajmuje 46. miejsce w Unii Europejskiej w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast i pierwsze na Podkarpaciu – mówił burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch na konferencji poświęconej sposobom zmniejszenia zanieczyszczeń w miejskim powietrzu.
fot. Roman Kijanka
Jarosław znalazł się na 46. miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie wg rankingu WHO.
fot. Roman Kijanka
Złej jakości paliwa i spalanie śmieci, to – według burmistrza – główne powody zanieczyszczeń powietrza w Jarosławiu.
Burmistrz wymienił trzy elementy planu zmierzającego do redukcji zanieczyszczeń. Pierwszym jest przystąpienie do tzw. projektu parasolowego zakładającego wymianę starych, nieekologicznych pieców centralnego ogrzewania w prywatnych domach na nowoczesne jednostki, spalające paliwo niosące małe zanieczyszczenia. Projekt jest w fazie przygotowań. Daje właścicielowi możliwość wymiany pieca z unijnym dofinansowaniem sięgającym 85 procent kosztów. Niedługo ma ruszyć akcja informacyjna połączona ze zbieraniem chętnych na taką wymianę (...)
Prognozy czystości powietrza nie są tak zatrważające, jak wynika z rankingu.

Termomodernizacja

To trzeci i bardzo ważny element usuwania zawieszonych w powietrzu pyłów. Część budynków publicznych w Jarosławiu ma już ją za sobą. Obecnie ratusz złożył wniosek o unijne dofinansowanie termomodernizacji w siedzibach pięciu przedszkoli i jednej szkoły. Projekt przeszedł już ocenę formalną. Przed nim część merytoryczna. Burmistrz liczy, że wniosek zostanie zakwalifikowany. W kolejnych latach przyszłaby kolej na inne budynki. Dodatkowo planowane są instalacje fotowoltaiczne. Uzyskiwana z nich energia nie wiąże się z wprowadzaniem zanieczyszczeń do powietrza.

Burmistrz przypomniał o prowadzonych przez miasto akcjach promujących działania skierowane na redukcję zanieczyszczeń środowiska. Zaznaczył, że straż miejska na bieżąco sprawdza, czy śmieci nie są spalane na posesjach bądź w piecach c.o. Jednak, jak stwierdził, w tym roku nikt nie został ukarany, ponieważ strażnikom chodzi bardziej o promowanie właściwego postępowania. Według burmistrza karanie ludzi, których często do użycia marnej jakości paliw zmusza bieda, mija się z celem.

Mapa zanieczyszczeń zielona lub żółta

Na parterze ratusza zamontowany jest monitor pokazujący stopień zanieczyszczenia powietrza w mieście. Ciemnozielony kolor na mapce miasta oznacza, że jest bardzo dobrze, zielony zapewnia, że dobrze. Żółty mówi, iż w powietrzu jest umiarkowana ilość szkodliwych pyłów. W ostatnim czasie mapka Jarosławia jest zielona lub żółta. Wynika z tego, że aż tak źle w mieście nie jest. W sezonie opałowym jest znacznie gorzej. Z wynikami badań, które ustawiły miasto w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie, trudno dyskutować. Można jednak podejrzewać, że w centrum większości miast, leżących szczególnie w biedniejszych regionach i posiadających starą zabudowę, jest podobnie jak w Jarosławiu.

Czujniki zbierające informacje o pyłach zawieszonych w powietrzu są zlokalizowane na Widnej Górze. 

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
se7en 84.49.100.10 17.07.2016

To nie bieda a polska chytrość powoduje,  że śmieci ze sklepu galeria grodzka w jaroslawcu są spalane w przydomowych piecach przez okolicznych żulików. I zarówno ty burmiszczu jak i strasz wiejska o tym doskonale wiecie. PS. Pozdrawiam żulika handlującego szmajorami szytymi udręką pracowników z Bangladeszu. Pozdrawlaju! 

user
mietek 94.254.176.140 24.07.2016

dajcie większe pensje to będę palił ruskim gazem 

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium