Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 115/2018, Środa 25 kwietnia 2018 r., Marka i Jarosława
Opublikowano
Region, Jasionka
Mandat za ser i masło
41 kg produktów pochodzenia zwierzęcego, m.in. mleka, sera i masła, wykryli celnicy w bagażu podróżnego podróżującego z Izraela do Polski. W związku z naruszeniem przepisów, ukarany został mandatem karnym.
fot. serwis IC Przemyśl
Przewożona nielegalnie żywność została wykryta podczas kontroli.
– W trosce o bezpieczeństwo epizootyczne i bezpieczeństwo żywności Unia Europejska zabrania przywozu na teren UE produktów pochodzenia zwierzęcego w bagażu osobistym podróżnych (np. mięsa, wędlin, konserw, wyrobów zawierających mięso i nabiał) – mówi Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Celnej w Przemyślu. – Nawet niewielkie ilości takich produktów są na granicy zatrzymywane, umieszczane w przeznaczonych do tego celu konfiskatorach, a następnie utylizowane – dodaje.
fot. serwis IC Przemyśl
O tym zakazie nie pamiętał pasażer podróżujący z Izraela do Polski. Podczas kontroli na lotnisku Rzeszów-Jasionka w jego bagażu celnicy wykryli 41 kg produktów pochodzenia zwierzęcego, m.in. mleka, sera i masła. W związku z naruszeniem przepisów pasażer ukarany został mandatem karnym.

– Planując zagraniczną podróż, pamiętajmy zatem o zakazach i ograniczeniach  obowiązujących w zakresie przywozu towarów na teren UE, w szczególności tych, które dotyczą żywości przywożonej w bagażu podróżnych – przestrzega E. Chabowska. – Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, które mogą potencjalnie zostać wprowadzone do Wspólnoty, jest pryszczyca. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ocenił, że wprowadzanie mięsa i produktów mięsnych oraz mleka i przetworów mlecznych to potencjalne drogi przedostania się wirusa tej choroby na teren UE – kończy.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
tuskk 31.175.101.124 16.07.2016

w trosce o bezpieczeństwo Polaków zamiast rekwirować nabiał, ubierzcie kaczynskiemu kaftan bezpieczenstwa.

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium