Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Jarosław
Ludowcy chcą ulżyć przedsiębiorcom
Pierwsza składka ZUS dopiero w miesiącu, w którym powstająca firma uzyska 3 tys. zł przychodu netto. 50 tys. zł zamiast dotychczasowych 20 na rozpoczęcie działalności. Wszystkie formalności zawarte w jednym formularzu. To część postulatów programu PSL skierowanego do przedsiębiorców.
fot. Roman Kijanka
– Obniżmy koszty pracy – apelował Mieczysław Kasprzak, przedstawiając program PSL skierowany do przedsiębiorców.
Niższe koszty, inwestycje i likwidacja barier. Na tym opiera się zaprezentowany w ubiegłym tygodniu program ludowców. Mówił o nim Mieczysław Kasprzak, parlamentarzysta i szef podkarpackich struktur PSL. Przypomniał, co już udało się wprowadzić w ciągu ostatnich kilku lat oraz jakie plany skierowane na rozwój firm i poprawę ich funkcjonowania mają ludowcy (...)

 – Obniżmy realnie koszty pracy. Zacznijmy od ZUS. Przestańmy go łączyć z wysokością płac. Wprowadźmy od przyszłego roku dwie proste stawki. 500 zł miesięcznie dla firm z przychodami do 250 tys. zł rocznie i 1 000 zł dla pozostałych. Postulujemy, by raz na 5 lat przedsiębiorcy mogli wziąć pół roku urlopu od płacenia składek ZUS – apelował poseł. W założeniach PSL ZUS ma przejąć obowiązek płacenia chorobowego już od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego. – Nie zgadzamy się na wiązanie rąk przedsiębiorcom. Proponujemy, by mikrofirmy mogły być kontrolowane tylko raz w roku, małe firmy co najwyżej dwukrotnie, a średnie maksymalnie trzykrotnie – mówił M. Kasprzak, zaznaczając, że czas kontroli należy skrócić. Kolejnym postulatem są dopłaty do pensji pracowników. Państwo miałoby w pierwszym roku dopłacać im równowartość minimalnego wynagrodzenia. 

– Główny postulat środowiska przedsiębiorców jest niezmienny od lat. Za największą przeszkodę uznają zbyt wysokie koszty pracy. Oni nie domagają się specjalnych przywilejów. Sami wiedzą najlepiej, jak rozwijać firmę. Oczekują – i słusznie – nieprzeszkadzania w prowadzeniu interesu oraz usunięcia barier – wyjaśniał parlamentarzysta. Wśród postulatów były też niskooprocentowane kredyty, likwidacja podatku CIT od pieniędzy przeznaczonych na inwestycje oraz inne formy wsparcia firm. Przedstawiony program PSL idzie daleko w stronę wsparcia właścicieli firm i osób zamierzających je uruchomić. Czy postulowane przez PSL zmiany mogą zostać zrealizowane przy obecnej sytuacji gospodarczej kraju, trudno powiedzieć. Ludowcy, zakładając tak duże ulgi, musieli przeanalizować ich skutki i wpływ na budżet państwa.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
5 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
woj 87.113.52.246 13.07.2016

Ludowcy chcą ulżyć przedsiębiorcom, he he dobre sobie . Proponuje lepiej zacząć zbierać pieniądze dla adwokata dla Burego bo ten już niedługo będzie potrzebować ich sporo. 


My Polacy nie zapomnimy wam  kolaborantom z PSL waszych rządów koalicyjnych z PO i SLD  

user
ahoj 195.82.63.198 13.07.2016

Nie mogę uwierzyć że można coś takiego wydukac.

user
adam 94.254.177.187 14.07.2016

temu poslinie chyba sie cos pop.....ło

user
Olo 185.25.120.250 14.07.2016

Swego czasu był nawet wiceministrem, czy coś pożytecznego w tym kierunku zrobił ? Teraz to sobie może .... poruszać palcem w butach.

user
mnietek 94.254.177.187 20:09:52 20-07-2016

jaki  beszczelny 

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium