Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 174/2018, Sobota 23 czerwca 2018 r., Wandy i Zenona
Opublikowano
Przemyśl
Niesprawna wentylacja czy niewłaściwa eksploatacja?
– Wentylacja jest niesprawna i powietrze nie jest wyciągane na zewnątrz – twierdzą mieszkańcy bloku przy ul. Boruty-Spiechowicza. Zupełnie odmiennie problem widzi Przemyska Spółdzielnia Mieszkaniowa. – Przyczyną jest niewłaściwa eksploatacja – uważa prezes PSM Zbigniew Kurosz.
fot. Paweł Bugira
Na ścianach wilgoć widoczna jest gołym okiem.

Lokatorzy twierdzą, że powietrze, zamiast być wyciągane szybami wentylacyjnymi na zewnątrz, wraca do mieszkań. Problem najbardziej doskwiera im w zimie. – W wannie dziecka nie wykąpię, bo wieje mroźne powietrze – mówi jeden z nich.

Taki stan rzeczy prowadzi to do tego, że w mieszkaniach jest duża wilgoć. Gołym okiem widać ją na ścianach i sufitach. Zdarza się również, że gruz wpada z przez kratki wentylacyjne do mieszkań (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
10 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kasander 31.183.243.114 09.07.2016

Oczywiście zjawisko tak zwanego "odwrotnego ciągu" lub cofki nie ma nic wspólnego z eksploatacją.

To wada konstrukcyjna budynku - wada systemu wentylacyjnego. Sądząc po zdjęciu mamy również do czynienia prawdopodobnie z przemarzaniem ścian na skutek nieprawidłowego ocieplenia lub wadliwej konstrukcji samej ściany.
Tego rodzaju zjawiska są dość powszechne w nowobudowanych budynkach w których projektant nie przewidział, że po wybudowaniu takiego "termosu" tradycyjny system wywiewny grawitacyjny nie wystarczy aby odprowadzić nadmiar wilgotnego powietrza i umożliwić odpowiedni nawiew świeżego powietrza. To samo zjawisko występuje również w starych budynkach czy nawet blokach po ich ociepleniu, wymianie okien na plastiki i.... nieszczęście gotowe - woda leje się po szybach i parapetach, pojawia się najpierw zawilgocenie, potem takie widoki jak na zdjęciu a w końcu zaczynają rosnąć grzybki na betonie. Mieszkańcy oczywiście wdychają te rakotwórcze i chorobotwórcze opary dziwiąc się, że coś ostatnio za często chorują, głowa boli co drugi dzień a i sił zaczyna brakować i ospałość doskwiera, a u dzieci lekarze diagnozują początki astmy.

To jest właśnie efekt życia (oddychania) w zatrutym  powietrzu - niewymienianym na świeże a dodatkowo z osiadającymi na płucach i oskrzelach chorobotwórczymi oparami grzybów.
Jakie wyjście z sytuacji?
Najpierw rozliczyć tych (czyli powsadzać gdzie trzeba) co beztrosko i nachalnie namawiali na wymianę okien i docieplenia w imię rzekomych oszczędności energii, bez zachowania elementarnych zasad określonych przepisami prawa budowlanego.

Należałoby rozliczyć wszystkich PINB do których docierały przecież sygnały o tym zjawisku a nie zrobili nic, chociaż powinni się na tym znać i wiedzieć czym w dłuższej perspektywie grozi mamienie ludzi oszczędnościami z racji ocieplenia czy wymiany okien. Dzisiaj na osuszenie budynków i doprowadzenie ich do normalnej eksploatacji trzeba wydać po stokroć więcej pieniędzy niż uzyskane wirtualne oszczędności bo przecież jeszcze nawet kredyty nie zostały spłacone na te inwestycje a gdzie tu zwrot inwestycji skoro dokładać trzeba dalej???!!

user
543q2 31.174.111.132 15:55:39 09-07-2016
A czy ty wiesz człowieku ile kosztowałoby ogrzanie mieszkania przy całkowitym rozszczelnieniu okien , To ci powiem co druga rodzina wylądowała by pod mostem ale nikogo to nie obchodzi .
user
kasander 31.183.243.114 18:05:41 09-07-2016

Widzisz - niby człowiek jesteś a nie rozumiesz słowa pisanego.
Rozszczelnianie okien to tak jakbyś nieumyty się perfumował.
Przed ocieplaniem i wymianą okien należało najpierw w każdym przypadku naprawić system wentylacji grawitacyjnej (wywiewnej) i zamontować wszędzie systemy wentylacji mechanicznej (nawiewnej) - dopiero wtedy można ocieplać czy zmieniać okna na szczelne. Inaczej było to kładzenie asfaltu na błotnistą drogę.

 Żaden z fachowców nie widział tego? Nie miał kto powiedzieć dość oszustwom?

Samo zaś ogrzewanie mieszkań powinno być o połowę tańsze nawet bez inwestycji, wystarczy zmienić organizację pracy tych wszystkich mpec-ów, zwolnić połowę ludzi a dyrektorom zmniejszyć pensje o 50%

user
kuku 83.31.119.132 20:30:26 09-07-2016

Przed ocieplaniem i wymianą okien należało najpierw w każdym przypadku naprawić system wentylacji grawitacyjnej (wywiewnej) i zamontować wszędzie systemy wentylacji mechanicznej (nawiewnej) - dopiero wtedy można ocieplać czy zmieniać okna na szczelne. Inaczej było to kładzenie asfaltu na błotnistą drogę.

Witam !

Przeczytałem  obydwa Twoje wpisy i coś mnie się we mnie zagotowało. 

Mam nieodparte wrażenie ,ze nie do końca wiesz o  czym piszesz. Ale zadam  Ci  poniższe pytania :

1.Czy  wiesz na jakiej  zasadzie działa wentylacja grawitacyjna?

2. Piszesz o wentylacji mechanicznej i  według  Ciebie  to byłoby właściwe no  jedyne !  antidotum na to opisywane zjawisko w artykule.

3. A wiesz czego  tu  brak  w Twoim  stwierdzeniu  bardzo kategorycznym  w sprawie zastosowania wentylacji mechanicznej w budynkach wielorodzinnych ( jak  w tym przypadku) ?

Czekam na odpowiedź i  pozdrawiam.user
kasander 31.183.243.114 22:54:30 09-07-2016

>>Czekam na odpowiedź i  pozdrawiam.<<
Z twojego wpisu wynika że jesteś całkowitym laikiem  w tych sprawach albo niedouczonym "fachowcem" więc wybacz ale nie jesteś dla mnie partnerem do fachowej dyskusji.

user
Lutek 31.174.116.221 09.07.2016

Bardzo fajny, logiczny opis. Ale Pan Prezes i tak będzie twierdził, że wszyscy lokatorzy nie potrafią właściwie użytkować mieszkań i basta.

user
kjhgf 31.174.111.132 09.07.2016

A sprawa wygląda tak . Przychodzi pan i przykłada zapaloną zapałkę do kratki . Powietrze wraca do mieszkania i się zaczyna . Otwórz pan okno , nic otwórz pan wyszystkie okna , nic . Otwórz pan drzwi , ok cuś drgnęło w drugą stronę i podpisz pan . Wentylacja ino furcy .

Ludzie przecierz te ciągi wentylacyjne h... tylko wie gdzie i jak idą , nie remontowanie od 40 lat . Za małe za wąskie na dzisiejsze czasy itd , dużo by pisać 

user
;lkjhg 31.174.111.132 09.07.2016

Do kuku 


A czy ty sobie zdajesz sprawę iż koszt remontu i dobudowywanie nowych kominów wentylacyjno-nawiewnych przekroczył by wartość większości tych bloków . A wiesz co by było jakbyś powiedział mieszkańcówmi iż trzeba rozkuwać i kible i kuchnie wykładana kafelkami z marmuru i granitu jaki byłby ryk . Chciałem tylko kawałek kanalizacji wyremontować , kamienica podniosła taki ryk , że żyć mi się tutaj odchciało . Jestem teraz wrogiem nomber 1 . 

Wina leży po obu stronach i Spółdzielni i mieszkańców 

Mądrzy Niemcy burzyli swoje blokowiska nasi obkładali styropianem .user
asdf 31.174.111.132 10.07.2016
user
Kinga32 89.191.156.182 11.07.2016

Są rożne sposoby by usprawnić wentylacje powietrza w budynku http://www.tanie-ogrzewanie.pl/kominy-stalowe-wentylacja

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium