Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Jarosław, Ulanów
Flisacy popłynęli błękitnym Sanem
Flisacy z Bractwa pw. św. Barbary z Ulanowa przez pięć dni przygotowywali tratwy do flisu szlakiem „Błękitnego Sanu” z Jarosławia do rodzinnego miasta. Wykonana z drewnianych bali konstrukcja o długości ponad 55 metrów ruszyła spod mostu na Sanie w Jarosławiu w środku ubiegłego tygodnia. Do Ulanowa dopłynęli w sobotę, 2 lipca.
fot. Roman Kijanka
Spływ ulanowskich flisaków zaczyna się w Jarosławiu od lat.
Ulanowscy flisacy pojawiają się na brzegu Sanu w okolicy mostu w Jarosławiu od lat. Przez kilka dni rozkładają obozowisko i zbijają tratwy. Ich pracę obserwują zaciekawieni. Patrzą, jak dawniej przygotowywano drewno do spływu. Flisacy nie tylko łączą pnie w tratwy. Budują na nich także szałasy pozwalające na odpoczynek i dające schronienie przed złą pogodą w czasie kilkudniowego spływu. Obecnie flis szlakiem „Błękitnego Sanu” trwa około pięciu dni. Tyle wystarczy na pokonanie drogi z Jarosławia do Ulanowa, stolicy polskiego flisactwa. Dawniej spławiano drewno na znacznie dłuższych trasach. 
Zanim flisacy ruszyli w drogę, odwiedzili ich ich burmistrzowie Jarosławia i Ulanowa.
Zanim flisacy ruszyli w drogę, odwiedził ich burmistrz Jarosławia. Przyjechał też do nich burmistrz Ulanowa. Tegoroczny spływ ma szczególny wymiar. Ulanów świętuje 400-lecie nadania praw miejskich, a Bractwo Flisackie pw. św. Barbary obchodzi 25-lecie swojej reaktywacji. Tradycje flisackie Ulanowa mają szansę się znaleźć na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium