Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Region
Najwięcej podtopień jest u dzieci
Wakacje to czas wypadów nad wodę, aby tam cieszyć się pięknym dniem oraz chłodną kąpielą. Należy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które mogą ratować nasze zdrowie, a nawet życie.
fot. Miłosz Wilgucki
Chłód wody, wolny czas, relaks, lecz nie można zapominać o bezpieczeństwie naszym i naszych najbliższych. Na zdjęciu „Plaża Ostrów” w piękny, wakacyjny dzień.

Rozmowa z ratownikami przemyskiego WOPR-u Karoliną Kurcz oraz Janem Guranem

Jakie błędy najczęściej popełniają osoby wchodzące do wody?

Karolina Kurcz, Jan Guran: – Kardynalnym, najpoważniejszym błędem jest spożycie alkoholu. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu może dojść do nieszczęścia. Mimo że taka osoba może czuć się dobrze, ogromny wpływ ma na nią wysoka temperatura. Po wejściu do wody w takim stanie można łatwo stracić przytomność i pójść na dno. Kolejny błąd to nieodpowiedzialność rodziców. Najwięcej podtopień jest wśród dzieci. Widząc ratownika, rodzice i opiekunowie często zostawiają dzieci bez opieki. Dziecko tonie cicho i zdarzają się przypadki, gdy maluch tonie niezauważony, będąc tuż obok rodzica. Apelujemy do rodziców, aby zawsze mieli swoje pociechy na oku,  a nawet uczestniczyli z nimi w zabawach w wodzie – to z pewnością zapewni większe bezpieczeństwo.

 

Czy trzeba odpowiednio się przygotować przed wejściem do wody?

K.K, J.G: – Rozgrzewka? Jak najbardziej jest wskazana. Szczególnie jeżeli ktoś chce popływać w strefie dla umiejących pływać. Należy się porozciągać, nie skakać od razu do wody. Powolne zamoczenie okolic serca i barków oraz stopniowe zanurzanie się jest bardzo ważne i zapobiega szokowi spowodowanemu różnicą temperatur.

Jest dużo kąpielisk niestrzeżonych. Czy są bezpieczne?

K.K,J.G:  – Jeżeli jest miejsce strzeżone i możliwość bezpiecznej kąpieli, to plażowicze powinni wybierać wyłącznie takie miejsca. Korzystanie z dzikich, niestrzeżonych miejsc do kąpieli wiąże się z ogromnym ryzykiem. Nawet w przypadku, gdy ktoś ocenia siebie jako dobrego pływaka, pływając w miejscu, które jest niesprawdzone, a co za tym idzie również zdradliwe i niebezpieczne, naraża swoje życie. Dla tych, którzy koniecznie chcą korzystać z niestrzeżonych kąpielisk, najlepszym rozwiązaniem jest ratownicza boja „pamelka”, o którą zawsze można się wesprzeć, gdy zabraknie sił; utrzyma nas ona także na powierzchni wody.


fot. Miłosz Wilgucki
– Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nad wodą jest priorytetem – przypominają ratownicy z przemyskiego WOPR: Karolina Kurcz i Jan Guran.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kat 83.31.95.191 08.07.2016

Plaża. Żeby nnapić siękawy trzeba zaplacic5 zl wwstępu.

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium