Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Związek Ukraińców odwołał "Noc Kupały"
Związek Ukraińców w Polsce odwołał zaplanowaną na 2 bm. – organizowaną cyklicznie od kilku lat – imprezę „Noc na Iwana Kupała” w Przemyślu. Oświadczenie w tej sprawie wydał Robert Choma, prezydent miasta.
fot. zbiory własne
Impreza została odwołana.

„1 lipca 2016 roku poinformowany zostałem przez władze Związku Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu o odwołaniu wydarzenia kulturalnego „Noc na Iwana Kupały” – czytamy w oświadczeniu Chomy. – 30 czerwca w piśmie skierowanym do organizatorów tego przedsięwzięcia zwróciłem się z sugestią rozważenia możliwości zmiany zespołu, który miał wystąpić podczas tej imprezy. Sygnalizowałem, że wartościowe wydarzenie, pielęgnujące tradycyjne obrzędy i kulturę pogranicza polsko – ukraińskiego może stać się miejscem kolejnego konfliktu a pretekstem będzie występ zespołu „Ot Vinta”, którego lider, według powszechnej wiedzy kultywuje postać Stepana Bandery, skrajny ukraiński nacjonalizm i organizację OUN – UPA. Koncert zespołu, którego lider nie kryje swych skrajnych poglądów, na tydzień przed kolejną rocznicą ludobójstwa dokonanego na Polakach na Wołyniu, mógłby być przyczynkiem do kolejnego etapu eskalacji napięć. Obowiązkiem moim było przestrzec organizatorów tej imprezy przed możliwymi konsekwencjami, tym bardziej, że w myśl przepisów to właśnie na nich spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony jej uczestnikom” – pisze prezydent.

I dalej:

„Podsumowując wydarzenia ostatnich dni, chcę podkreślić, że zaistniała sytuacja powinna stać się przyczynkiem do głębszej refleksji.  W mojej ocenie wynika ona wprost z nadal nierozliczonej wspólnej historii, braku jednoznacznego potępienia ludobójstwa dokonanego na Polakach na Kresach oraz gloryfikowaniu tych, którzy tej zbrodni dokonali” – kończy.
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium