Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Przemyśl
Dzieci z Naddniestrza przyjadą do Polski
Dzięki naszym Czytelnikom, Władek i Dasza z Naddniestrza spędzą wakacje w Polsce. Po artykule w Życiu Podkarpackim dwie rodziny zaproponowały im pobyt u siebie. Wciąż możemy się przyczynić do tego, żeby wakacje były jeszcze bardziej atrakcyjne.
fot. archiwum
Władek (pierwszy z lewej) i Dasza (wkrótce przyjadą do Przemyśla.

Władek ma 13 lat, a Dasza 14. Mieszkają w Republice Naddniestrzańskiej, ale mają polskie korzenie. – Ich rodzice mają Kartę Polaka, związani są z Towarzystwem Kultury Polskiej „Jasna Góra” – mówi społecznik Marek Pantuła, który organizuje przyjazd dzieci do Polski. Od kilku lat prowadzi również pomoc humanitarną dla Naddniestrza.

Naddniestrze jest autonomicznym regionem Mołdawii. Choć posiada wszelkie atrybuty państwowości, jak własna waluta, rząd czy wojsko, nie jest uznawane przez inne kraje. Głównym celem pobytu nastolatków w Polsce jest rozwój ich znajomości języka polskiego. W Naddniestrzu bowiem nie ma nauczyciela, który mógłby ich tego nauczyć. W przyszłości, Władek i Dasza chcieliby kontynuować naukę w Polsce.

Na początku czerwca w "Życiu Podkarpackim" zamieściliśmy informację o tym, że poszukiwane są rodziny, które przyjmą u siebie dzieci na wakacje. – Zadzwoniły do mnie dwie rodziny, które przeczytały artykuł i zadeklarowały taką wolę. Jestem bardzo mile zaskoczony, jest to bardzo dobra wiadomość i duża pomoc dla tych dzieci. Dziękuję bardzo redakcji "Życia Podkarpackiego" za nagłośnienie tej sprawy – mówi M. Pantuła.

Dzieci przyjadą do naszego kraju na początku lipca. Większą część wakacji spędzą w okolicach Przemyśla. W planie jest również 9-dniowy obóz w Międzywodziu. Na to potrzeba jednak pieniędzy. Władek i Dasza u polskich rodzin będą przebywać zupełnie za darmo, ale kolonia to koszt 650 zł za każde z nich. Koordynacją zbiórki pieniędzy na ten cel zajmuje się stowarzyszenia Otwarta Dłoń w Reczpolu. Poszukiwane są również osoby, które mogą uczyć dzieci języka polskiego. Zainteresowani pomocą mogą się kontaktować z organizatorami pobytu pod nr tel.: 691 598 444 lub 606 295 675. Wpłat można dokonywać na konto: Stowarzyszenie Otwarta Dłoń, Reczpol 106, 37-755 Krzywcza, BS w Dynowie Filia w Krzywczy – NRB 73 9093 1046 2003 0300 0619 0001.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium