Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Przemyśl
Posłanka pyta o los celników
Czy Ministerstwo Finansów zamierza przenieść Izbę Celną do Rzeszowa, pozostawiając jedynie Urząd Celny w Przemyślu? Jakie są plany ministerstwa w zakresie kadry funkcjonariuszy i pracowników przemyskiej Izby Celnej w kontekście planowanych od nowego roku zmian? Odpowiedzi na takie właśnie pytania oczekuje Anna Schmidt-Rodziewicz, podkarpacka posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
fot. zbiory własne
Posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz oczekuje, że minister finansów odpowie jakie ma plany względem przyszłości Izby Celnej w Przemyślu.

Parlamentarne zapytanie to efekt planowego utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej, łączącej organy administracji podatkowej, kontroli skarbowej oraz Służby Celnej. Ich fuzja powinna nastąpić do końca br. Posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz zwraca uwagę na wątpliwości, jakie wyrażają celnicy w tej kwestii. Są oni zaniepokojeni (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
12 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
ytrew 31.175.60.201 03.07.2016

Komunikat
W dniu dzisiejszym o godz. 4 na przejściu granicznym z Ukrainą Uściług - Zosin funkcjonariusze Straży Graniczne wydali decyzję o zakazie wjazdu na terytorium Polski zespołowi ukraińskiemu „Ot Vinta”. W uzasadnieniu podano, że zespół stanowi „zagrożenie dla ładu i porządku publicznego”. 
W dniu dzisiejszym o godz. 20 „Ot Vinta” miał dać koncert w Warszawie w ramach festiwalu „Plac Defilad”. Muzycy występowali w Polsce ok. 20 razy, m.in. w 2012 r. wzięli udział w „Sopot International Festiwal”. 
Pierwotnie „Ot Vinto” miał wystąpić w dniu 2 lipca w Przemyślu w czasie zorganizowanej przez Związek Ukraińców w Polsce cyklicznej imprezy „Noc na Iwana Kupała”. Organizacja kibiców przemyskiej „Polonii” oskarżyła zespół „o promowanie ideologii banderowskiej”. Na tej podstawie prezydent Przemyśla Robert Choma wymusił na miejscowym oddziale ZUwP odwołanie imprezy. Po tym fakcie zespół został poproszony o zagranie w czasie festiwalu „Plac Defilad”, jednak decyzja Straży Granicznej o zakazie przyjazdu muzyków do Polski doprowadziła do zerwania również tego przedsięwzięcia kulturalnego. 
ZUwP z narastającym niepokojem obserwuje coraz agresywniejsze działania wymierzone w społeczność ukraińską w Polsce oraz wzmagającą się antyukraińską histerię w naszym państwie. W roku ubiegłym doszło do fali zniszczenia przez „nieznanych sprawców” ukraińskich upamiętnień w Polsce, w tym na Cmentarzu Wojskowym w Pikulicach, który znajduje się pod pieczą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W niedzielę, 26 czerwca br., kibole i tzw. środowiska narodowe zaatakowały uczestników dorocznej uroczystości religijnej w Przemyślu. I choć zatrzymano część najbardziej agresywnych bojówkarzy, to jednak nie udało się powstrzymać prowadzonej przez nich kampanii nienawiści i gróźb pod adresem Ukraińców i Ukrainy. 
To już kolejna fala agresji antyukraińskiej w Przemyślu i całej Polsce południowo-wschodniej. Do pierwszej doszło w 1991 r., gdy papież Jan Paweł II odnowił greckokatolicką diecezję przemyską i postanowił zwrócić grekokatolikom ich dawną katedrę biskupią. Do kolejnej fali działań antyukraińskich doszło w latach 1994 -1997 w związku z ukraińskimi upamiętnieniami na tym terenie, zorganizowaniem w Przemyślu Festiwalu Kultury Ukraińskiej oraz demontażem kopuły dawnej katedry grekokatolickiej. 
Komuś bardzo zależało i nadal zależy, by na pograniczu polsko-ukraińskim nie było spokoju. I żeby pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą utrzymywał się stan permanentnego napięcia, by uniemożliwić rozwój stosunków dobrosąsiedzkich. Żeby Polska postrzegała w Ukrainie nie partnera, lecz zagrożenie. I na odwrót. 
Akcja niszczenia upamiętnień ukraińskich w Polsce z 2015 r. miała na celu wywołanie podobnych działań na Ukrainie. m.in. po to, by uzasadnić „patrolowanie” granicy polsko-ukraińskiej przez polskie organizacje paramilitarne, które miały strzec Polski przed „ukraińskimi faszystami”. Prowokacja się nie powiodła, bo na Ukrainie nie niszczono polskich upamiętnień, zaś granica pozostała spokojna. Gołym okiem było widać, że komuś bardzo zależy, żeby na walczącej z rosyjską agresją doszło do otwarcia drugiego, tym razem „polskiego frontu”. Ten „ktoś” się przeliczył, podobnie będzie również tym razem, bo nietrudno odgadnąć celów działania organizatorów antyukraińskich kampanii. 
Tegoroczna akcja wywołania kolejnej fali nienawiści do Ukraińców i Ukrainy oraz ataków na naszą społeczność, w tym ataku na uroczystość religijną w Przemyślu, mają na celu storpedowanie zacieśniania współpracy NATO z Ukrainą, czego kolejna odsłona nastąpi w czasie szczytu Sojuszu w Warszawie (8-9 lipca). 
Chodzi również o to, by zademonstrować światu, że wschodnia flanka NATO nie umacnia się, lecz osłabia przez rzekomo narastający konflikt polsko-ukraiński i polsko-litewski. A także o to, by Światowe Dni Młodzieży w Krakowie nie stały się radosnym spotkaniem młodych ludzi z papieżem Franciszkiem, lecz żeby je przyćmiła wrogość między poszczególnymi narodami w naszej części Europy. Aby również w ten sposób w zapomnienie poszło dziedzictwo Jana Pawła II, który walnie przyczynił się do odzyskania wolności przez narody naszego regionu. 
Wobec zagrożenia bezpieczeństwa członków społeczności ukraińskiej w Polsce w wyniku agresywnych działań kiboli i tzw. środowisk narodowych wzywamy władze Rzeczypospolitej Polskiej do podjęcia stanowczych działań. I nieprowokowanie dodatkowego napięcia nieprzemyślanymi i prowokacyjnymi decyzjami, takimi jak niewpuszczanie do Polski zespołu muzycznego. Dostatecznie wiele środowisk biega wokół z zapałkami, by podobnymi akcjami zajmowały się również władze państwowe.


Piotr Tyma
Prezes Związku Ukraińców w Polsce
Warszawa, 3 lipca 2016 r.

user
Przemyślanka 31.183.235.176 23:25:09 03-07-2016

P.Tyma i bardzo dobrze , że Ot Vinta nie wpuszczono do Polski .  Lider zespołu obnoszący się na portalach internetowych ze zdjęciami       https://www.facebook.com/PrzemyskieBractwo/?fref=ts     jest zwolennikiem  Bandery i Szuchewycza - bezpośrednio odpowiedzialnego za rzeź Wołyńską 1943 r ,takich osobników jak on i jemu podobnych w Polsce nie oczekujemy a tym bardziej nie chcemy słuchać marnego wokalu.  P-nie Tyma a ta doroczna niewinna uroczystość religijna, o której pan pisze w takich superlatywach  tu jest pokazana lata 2010-2015 https://www.youtube.com/watch?v=GeEW77je09o&t=0s   więc nie zakłamuj pan rzeczywistości i nie rób pan ofiar ze swoich pobratymców bo nimi nie są.  Więcej szacunku do historii , własnej i nie tylko  pokory- za czyny i zbrodnie popełnione przez ukraińców na ludności Polskiej  z 11.07.1943 r Krwawa niedziela na Wołyniu . Panie Tyma jest takie polskie przysłowie """wilk w owczej skórze""  i  następne   """ubrał się diabeł w ornat i na mszę dzwoni"""

user
ppolka1 195.8.52.78 11:37:12 04-07-2016

Super że nie wpuścili to już jest przesada co oni wyrabiają....

user
ytrew 31.175.60.201 03.07.2016

A może by się posłanka zapytała o kobiety harujące jak woły w marketach za grosze na śmiechówkach . O mężczyzn pracujących w tzw firmach orchorniarskich z 5 zyla za godznę bez prawa do urlopu czy choroby  , tu już odwagi nie ma ?

user
gra 78.11.59.162 12:27:00 04-07-2016

ani celnicy, ani nauczyciele ani nawet policjanci nie są winni temu, że kobiety harują jak woły w marketach.

user
ert 31.174.227.199 04.07.2016

Do gra .


Ani celnicy , ani nauczyciele , ani policjanici nie są św krowami ażeby rząd i posłowie mieli się martwić tylko i wyłącznie o ich los

user
Fit 185.18.135.119 23:56:53 12-07-2016

Widocznie jesteś buraku na emeryturze i szczasz na innych którzy walczą o swój byt. HAMIE!!! 

user
Ewa Woda 31.178.165.239 04.07.2016

Szanowna Pani Poseł, może Pani zagłosować przeciwko planowanej ustawie o wprowadzeniu KAS.  Głosy posłów przeciw powstaniu KAS mogą zatrzymać  krach Budżetu Państwa.  Życzę Pani  Anno Schmidt-Rodziewicz wiele odwagi w walce o naszą ojczyznę.

user
87654e 31.174.227.199 18:54:12 04-07-2016

Jak zagłosuje Pan przeciw KAS to nie ma Pani ani mojego głosu , ani moich znajomych .

user
Ja 188.146.65.220 05.07.2016

Już widzę jak się pis boi o brak głosów w Przemyślu 

user
ELEKTORAT PIS 89.77.241.122 14:16:09 24-09-2016

PIS

Jestem wyborcą PIS. Jestem oszukana, okłamana i koniec .

Partia realizuje program wymiany kadrowej, wszędzie gdzie się da tj. mierny, bierny ale wierny, a nazywa to przyspieszeniem reform. Czystki to robiło UB , uczyli się od najlepszych. Dzisiaj potrzeba nam w kraju polityków jednoczących a nie jątrzących, merytorycznych, a nie lizusów , pracujących dla dobra Polaków, a nie żydów, ukraińców niemców, anglików  itd

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium