Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 111/2018, Sobota 21 kwietnia 2018 r., Feliksa i Anzelma
Opublikowano
Region, Przemyśl
Aby wakacje były bezpieczne
Rozpoczęły się wakacje. Laba i luz dla dzieci, ale to dorośli powinni zadbać, żeby podczas te dwa letnie miesiące były bezpieczne. W domu, na podwórku, na boisku i na wycieczce.
fot. Jacek Szwic
– Radzimy i przypominamy rodzicom oraz opiekunom jak należy chronić dziecko przed różnymi zagrożeniami – mówi st. sierż. Marta Facko.
– Każdego roku, kiedy kończy się rok szkolny, policja rozpoczyna działania „Bezpieczne wakacje”, których głównym celem jest ograniczenie i eliminowanie sytuacji będących zagrożeniem bezpieczeństwa uczestników zorganizowanego i niezorganizowanego wypoczynku – mówi st. sierż. Marta Facko, pełniąca obowiązki oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. Radzimy i przypominamy rodzicom oraz opiekunom, jak należy chronić dziecko przed różnymi zagrożeniami. Dobrze jest rozmawiać z nim, żeby uświadomić, jak powinno reagować wobec obcych na propozycję przejażdżki samochodem, obietnicę pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego. O tym, że nie wolno mu, pod żadnym pozorem, wpuszczać do mieszkania obcych. Zostawiając dziecko w domu, trzeba pokazać mu kartę z numerami najpotrzebniejszych telefonów. Jeżeli wychodzi na podwórko lub przed blok, klucz do mieszkania powinno mieć w zamykanej kieszeni, a nie na tasiemce na szyi.

Kolonie i wycieczki

Wysyłając dziecko na obóz, kolonię albo wycieczkę, należy sprawdzić, komu powierzamy nad nim opiekę i ustalić, jakie ta osoba ma przygotowanie i doświadczenie zawodowe. Sprawdzić, jakie będzie miało warunki socjalne i opiekę medyczną. Warto wyposażyć je w wykaz zabranych przedmiotów, a najbardziej wartościowe należy oznaczyć, na przykład poprzez naszycie inicjałów. Do walizki lub plecaka włożyć kartkę z numerami telefonów do domu i do pracy rodziców oraz zaadresowaną kopertę z przyklejonym znaczkiem. Przed wyjazdem ocenić, jakim pojazdem dziecko będzie jechało i w razie wątpliwości co do jego stanu technicznego, natychmiast powiadomić policję drogową lub najbliższy posterunek policyjny.

Drogie dzieci...

Ponieważ prewencji nigdy dosyć, również Straż Miejska prowadzi z dziećmi cykl spotkań, podczas których strażnicy w sposób zrozumiały dla najmłodszych tłumaczą, jak należy się zachowywać podczas zabawy na podwórku czy boisku. Mówią, że lepiej nie głaskać każdego napotkanego psa i jak zachować się w razie, gdy zaatakuje. Radzą dzieciom, jak rozmawiać z obcymi i przestrzegają, że ognisko można palić tylko w obecności dorosłych oraz że woda może być bardzo niebezpieczna, a kąpać się można tylko w miejscach wyznaczonych i oznakowanych. Często w czasie takich bezpośrednich rozmów ze strażnikami dzieciaki same mówią, co im wolno, a czego lepiej nie robić i sądząc po reakcjach najmłodszych, do większości z nich docierają dobre rady. 

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
SOAD 94.40.75.11 30.06.2016

"Spytaj policjanta on ci prawdę powie

 

Spytaj policjanta on ci wskaże drogę''

 

YOUTUBE.COM - ARKA NOEGO - SPYTAJ MILICJANTA

nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania