Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 111/2018, Sobota 21 kwietnia 2018 r., Feliksa i Anzelma
Opublikowano
Jarosław
Urzędniczy błąd pozbawił mnie dojazdu do domu
Pani Teresa od lat próbuje usunąć błąd, który powstał ponad 40 lat temu przy zmianach geodezyjnych. Mimo opinii Głównego Geodety Kraju, stwierdzającej naruszenie prawa przy odmowie wprowadzenia zmian w ewidencji działek, do dzisiaj nie udało się jej sprawy załatwić.
fot. Bogusława Pajda
– Dlaczego mam prostować błędy urzędnicze – pyta pani Teresa. Wprowadzone przed laty zmiany ucięły drogę do domu i zmniejszyły działkę.

Starostwo uważa, że sprawa pod względem administracyjnym jest zamknięta i właścicielka może dochodzić swoich praw tylko w sądzie. Natomiast ona twierdzi, że powinni ją załatwić ci, którzy narobili bałaganu.

Pani Teresa przed prawie 50 laty kupiła w Jarosławiu dom razem z częścią podwórka. Budynek oddalony jest od ulicy i dojazd do niego biegnie przez działkę sąsiada. Kiedyś była ona wspólna. Po zmianach ewidencji gruntów w 1972 r. podzielono ją na dwie działki. Każda obejmuje obszar przyległy do domów. Ten podział spowodował, że między ulicą a nieruchomością jarosławianki jest działka sąsiada bez wyznaczonego prawa dojazdu. Swoje starania o przywrócenie stanu wcześniejszego pani Teresa rozpoczęła ponad 10 lat temu. Wcześniej mieszkała w innym miejscu i problem nie dotykał jej bezpośrednio. Nie dość, że zmiana podziału pozbawiła ją dojazdu, to jeszcze powstał bałagan w księgach wieczystych i ten sam obszar widnieje w dwóch różnych zapisach. W 2002 r. starosta odmówił aktualizacji ewidencji działek. Sąd administracyjny sprawę odrzucił, bo minął ustawowy termin odwoływania się. Właścicielka postanowiła napisać do Głównego Geodety Kraju, traktując go jako ostateczną instancję w sprawach dotyczących numeracji i ewidencji geodezyjnej. W otrzymanej w 2006 r. odpowiedzi GGK zwrócił uwagę, że dla problematycznej działki prowadzona jest księga wieczysta o określonym numerze, ale dla jej części założono drugą księgę. Uznał, że rażąco naruszono prawo i zmiany należy wprowadzić. Jednocześnie anulował decyzję odmowną wydaną przez starostę (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania