Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Przemyśl
Szarpanina podczas procesji. Interweniowała policja
Grupa około 20 osób zakłóciła niedzielne uroczystości w Przemyślu. Jej członkowie usiłowali przeszkodzić w przejściu procesji grekokatolików i prawosławnych, którzy po mszy szli na Ukraiński Cmentarz Wojenny, aby pomodlić się w intencji strzelców siczowych Ukraińskiej Armii Galicyjskiej.
fot. zbiory własne
Uczestnicy procesji szli na Ukraiński Cmentarz Wojenny.

Niektóre osoby, które wcześniej stały na chodniku przy I Liceum Ogólnokształących, w momencie przemarszu procesji wtargnęły na jezdnię. Zablokowały jej procesji. Doszło do przepychanek. Jednemu z idących na przodzie mężczyzn - zabezpieczającemu przejście wiernych - podarto koszulkę. Ostatecznie musiała interweniować policja, który zepchnęła protestujących na chodnik. Nie doszło do użycia środków przymusu bezpośredniego. Protestujący to przedstawiciele środowisk narodowych, a także osoby związane z klubami sportowymi.

Grekokatolicy i prowosławni ostatecznie doszli na Ukraiński Cmentarz Wojenny, gdzie spoczywają strzelcy siczowi Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, walczący w latach 1918-1920 r. pod wodzą Semena Petlury u boku Józefa Piłsudskiego. Większość z nich zmarła w obozie w podprzemyskich Pikulicach, gdzie zostali internowani.

Kilkanaście lat temu na tamtejszej nekropolii złożono również członków UPA, których z inicjatywy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ekshumowano w Birczy i okolicach Sanoka.

fot. zbiory własne
Ostatecznie musiała interweniować policja. Jej funkcjonariusze oddzielili uczestników procesji od pikietujących.
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium