Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Przeworsk
Dyrektor przeworskiego muzeum powołany do Rady Naukowej
Zakład Narodowy im. Ossolińskich jest jednym z ważniejszych ośrodków kultury polskiej. Co cztery lata wybierana jest Rada Naukowa, której członkami są przedstawiciele wyższych uczelni oraz instytucji naukowych i kulturowych. W tym roku w skład rady został powołany dyrektor Muzeum w Przeworsku, Tomasz Syk.
fot. Barbara Chmura
Dyrektor Muzeum w Przeworsku, Tomasz Syk w pierwszym posiedzeniu Rady Naukowej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich weźmie udział 28 czerwca.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich został założony w 1817 r. przez Józefa Maksymiliana hr. Ossolińskiego. Ta instytucja kultury miała pomóc Polakom zachować własną tożsamość oraz zaszczepić w nich wolę niepodległości. W 1823 r. podpisana została umowa pomiędzy założycielem a Henrykiem Lubomirskim z Przeworska, dzięki której przy zakładzie powstało Muzeum Książąt Lubomirskich. W 1869 r. trafiły tutaj zbiory sztuki przewiezione z Przeworska przez Jerzego Lubomirskiego, syna i następcę Henryka, który pełnił funkcję Kuratora Literackiego Ossolineum. Do 1945 r. zakład mieścił się we Lwowie, następne został przeniesiony do Wrocławia. Zgromadzone tutaj zbiory biblioteczne są drugimi w Polsce pod względem wartości, po Bibliotece Jagiellońskiej.

Dyrektor Muzeum w Przeworsku Tomasz Syk został powołany przez Radę Kuratorów do 24-osobowej Rady Naukowej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich na czteroletnią kadencję. W pierwszym posiedzeniu weźmie udział 28 czerwca.  

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Mieszkaniec Przeworska 188.191.203.198 24.06.2016
Z niecierpliwością oczekujemy na efekty tej działalności naukowej Pana Dyrektora, który ukończył AWF...
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium