Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Region, Tuligłowy
Mieli pomysł i znaleźli pieniądze, by go zrealizować
– W lipcu ubiegłego roku przeczytałyśmy w Życiu Podkarpackim historię Edwarda Galińskiego, który uciekł z obozu w Auschwitz. Wcześniej odsłaniano u nas tablicę upamiętniającą mieszkańców zamordowanych w czasie drugiej wojny światowej. Okazało się, że nawet starsi mieszkańcy nie bardzo znają wojenną historię Tuligłów. Stąd wziął się pomysł – opowiada Małgorzata Stec.
fot. Roman Kijanka
W Tuligłowach potrafią się zmobilizować. Od lewej: Marta Zajchowska, Iwona Buksa, Marian Mazurek, Agata Zajchowska, Anna Stec i Małgorzata Stec.

 Kobiety postanowiły poznać losy pochodzących z Tuligłów ludzi, których wojna dotknęła szczególnie tragicznie. Ludzi, którzy trafili do obozów śmierci lub w innych miejscach przeżyli dramat. Szukaniem wojennych historii związanych z Tuligłowani zajęło się kilka pań, wśród nich Małgorzata Stec, Iwona Buksa, Grażyna Łuc i Bożena Wańkowicz. Okazało się, że trafiły na temat interesujący wielu mieszkańców Tuligłów. – O wojennych losach naszych mieszkańców wiedzieliśmy niewiele. Po wojnie był to temat tabu. Potem nikt się tym nie zajmował. Pamiętałem tylko, że jeden z naszych mieszkańców po powrocie z Oświęcimia ściął sobie żyletką numer obozowy, by uniknąć kłopotów – wspomina Marian Mazurek, sołtys Tuligłów. 

– Gdy grupka mieszkanek zaczęła się tym interesować, inni też się zaciekawili. Chcieliśmy poznać wojenne losy ludzi, którzy mieszkali po sąsiedzku – dodaje sołtys. Pomysł nabrał rozpędu, a inicjatorki zaczęły szukać wsparcia w jego realizacji. Jako grupa znajomych wystąpiły z wnioskiem do projektu Podkarpackie Inicjatywy Lokalne działającego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i dostały dofinansowanie.

Losy tych, którzy przeżyli

 – Wniosek „Auschwitz – Birkenau wpisane w historię Tuligłów” złożyłyśmy jako grupa nieformalna. Nazwałyśmy ją Koło Miłośników Tuligłów. Przyznano nam prawie 5 tysięcy złotych – wspomina M. Stec. Ponieważ nie miał żadnego umocowania prawnego, swoją pomoc zaoferowało im Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tuligłów. Na ich konto przelano pieniądze, a członkowie włączyli się w projekt i wspólnie go rozliczyli. Realizowali go od września do grudnia ubiegłego roku, angażując kilkudziesięciu uczniów z miejscowej szkoły. Efektem było zebranie informacji o wszystkich mieszkańcach Tuligłów, którzy w czasie wojny trafili do obozów oraz o powojennych losach tych, którzy przeżyli. 

Przy okazji poznali historię obozów, sporządzili dokumentację dotyczącą miejsc kaźni i pomników poświęconych pomordowanym. Ukoronowaniem zamierzenia była wycieczka do obozów zagłady. Odwiedzili Pustków, Tarnów, Kraków, Oświęcim i Brzezinkę. – Teraz chcemy wrócić do średniowiecza – planują mieszkanki Tuligłów. Chcą poznać i przybliżyć innym historię i legendy związane z grodziskiem Borusz, zwanym Górą Czarownic. Będą ubiegać się o kolejne dofinansowanie.

Pomysł, który powstał w gronie kilku znajomych mieszkanek wsi, okazał się tak interesujący, że włączyła się cała lokalna społeczność i teraz już wspólnie idą dalej. Nie przeszkadza im brak miejsca na spotkania, bo gmina nie może wysupłać kilkudziesięciu tysięcy złotych, by zakończyć modernizację remizy strażackiej.

Można dostać pieniądze

Dofinansowania na projekty i pomysły związane z lokalnymi działaniami o różnym zakresie można uzyskać z wielu źródeł. Właśnie rusza druga edycja konkursu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne. Skierowana jest do grup nieformalnych, samopomocowych oraz młodych organizacji pozarządowych, daje możliwość wsparcia do 5 tys. zł. Spotkanie informacyjne odbędzie się w sali narad Starostwa Powiatowego w Jarosławiu w piątek (13.02) o godzinie 14. Szczegółowe informacje na stronie http://www.podkarpackie-inicjatywy-lokalne.pl/. Trwa także Ogólnopolski Konkurs Grantowy Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży ogłoszony w ramach programu „Równać Szanse 2015” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. O dotacje nawet do 40 tys. zł na działania prowadzone z młodzieżą w wieku 13-19 lat mogą się ubiegać stowarzyszenia i fundacje z miejscowości liczących do 20 tysięcy mieszkańców.

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium