Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
Jarosław
Budujemy dom dla pani Haliny. Aukcja charytatywna
Związkowcy z jarosławskiego oddziału Leara zapraszają na aukcję charytatywną, która odbędzie się w najbliższy piątek, 10 czerwca, w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jarosławiu. Dochód jest przeznaczony na budowę domu dla ich koleżanki z pracy. Na licytacji zostaną wystawione atrakcyjne przedmioty podarowane m.in. przez nowego metropolitę przemyskiego, marszałka sejmu i znanych sportowców.
fot. Roman Kijanka
Pani Halina przy rozsypującym się domu. Niedługo jego miejsce zajmie nowy.

Aukcja rozpocznie się o godz. 16. – Zgromadziliśmy ciekawe fanty pochodzące od znanych ludzi. Aukcji będzie towarzyszył turniej piłkarski, koncert zespołu Legend i występy zespołów Powiatowego Ogniska Baletowego. Będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych badań lekarskich i wzięcia udziału w kiermaszu ciast. Na uczestników będzie czekać grochówka i bigos – Andrzej Salwa, szef zakładowej Solidarności, zachęca do udziału w imprezie.

Akcja pomocy pani Halinie, koleżance z pracy mieszkającej razem z chorą na astmę córką w rozsypującym się budynku, ruszyła dzięki związkowcom z Leara. Zamierzali pomóc w remoncie domu. Zaczynali w ciemno. Z dużymi planami, ale nie bardzo wiedząc, jak je formalnie dopiąć. Skontaktowali się wtedy z naszą redakcją. O problemie pani Haliny poinformowaliśmy Czytelników. Pokazały się informacje w innych tytułach. Dziś, dzięki wsparciu zakładu, znajomych, przedstawicieli lokalnych środowisk, władz i organizacji, przygotowują się do budowy nowego. 

Akcja pomocy spotkała się z dużym zainteresowaniem. Po informacjach, które pokazały się w mediach, odzywali się ludzie z różnych stron. Swoje wsparcie oferowały firmy. W pomoc włączyła się Fundacja Książąt Lubomirskich. – Połowę pieniędzy już mamy. W następnym tygodniu powinniśmy otrzymać pozwolenie na budowę. Wtedy ruszymy z pracami – zapewnia A. Salwa. – Są ludzie dobrej woli i wielkiego serca. Dzięki nim to, co jeszcze rok temu wydawało się marzeniem bez żadnej nadziei na realizację, dzisiaj się spełnia – dodaje. 
– W czerwcu ruszamy z rozbiórką i zaraz po niej rozpoczynamy budowę. Dom będzie mały, ale wygodny – Anna Wysocka i Andrzej Salwach z zakładowej „Solidarności” pokazują projekt nowego budynku.

Jesienią stanie nowy dom

Na rozbiórkę starego domu i budowę nowego w tym samym miejscu zarezerwowali sobie trzy miesiące. Pani Halina z córką znajdzie w tym czasie schronienie w mieszkaniu zastępczym. Liczą, że się uda i są przygotowani do prac. Mają zapewnienia od firm, która oddelegują pracowników. Spodziewają się, że uda się nazbierać brakującą kwotę. Pani Halina też swoje dołoży. Choćby w postaci kredytu, który weźmie w zakładzie pracy. – Nikt mi w życiu tak nie pomógł. Nie spodziewałam się, że obcym ludziom może zależeć na kimś takim ja my – mówiła wzruszona, gdy okazało się, że nadzieja na nowy dom staje się realna. Wcześniej nie szukała pomocy. Raz z obawy, co powiedzą inni, czy nie będą jej i córce dokuczać. Po drugie jakoś udawało się przeżyć. Zapewnia, że da sobie radę, a ręki, którą jej podano, gdy znalazła się w sytuacji bez wyjścia, nigdy nie zapomni.

Akcja pomocy, jak mówią organizatorzy, wymaga ciągłego zainteresowania, ale przynosi efekty. Za sprawą małych datków, tego co uzbierali na kiermaszu ciast upieczonych przez koleżanki z pracy, zapewnień o skierowaniu dwóch, trzech pracowników na kilka dni do budowy, zrobienia za darmo projektu kanalizacji czy zapewnienia o wyposażeniu jednego pomieszczenia będą mogli ruszać z budową. 

Wsparcie na zakup materiałów budowlanych dla Haliny Iwaneczko można przekazywać na konto Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oddział Jarosław. Numer konta: 58 9096 0004 2001 0000 0329 0001 z dopiskiem „Halina Iwaneczko – materiały budowlane”. Można się również kontaktować z redakcją Życia Podkarpackiego, tel. 660 534 022.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
jagra 46.174.214.4 10.06.2016

czy nikt nie ma odwagi powiedzieć głośno:tyle jest pustych lokali  po byłych szkołach(zamojsce,ostrów)można dać lokal zastępczy a nie budować.Ta Pani mając ok 1900zł na 2 osoby też może wynająć sobie mieszkanie.Wbudynku po sklepie w Zaleskiej Woli mieszka w dużo gorszych warunkach 4-os.rodzina z małym dzieckiem do tego są w gorszej kondycji umysłowej i nikogo to nie obchodzi!Jest dużo rodzin gdzie pracują rodzice a mają mniej na osobę i też guzik.Może trzeba pozwać o alimenty dorosłe dzieci !Wielka firma Lear też się postawiła,bo zmieniła śmieciówkę na umowę stałą , jeszcze się tym chwali-HA! HA!

user
lew 94.254.177.219 12.06.2016

jak by  wszyscy żebrali to by był cud miód, taką polske zafundowaliście posłowie

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium