Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Przemyśl
Numer 112 to nie infolinia
11 bm. obchodzono Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Połączenie jest bezpłatne. Numer można wybrać z telefonu stacjonarnego, komórkowego lub z automatu telefonicznego.
fot. zbiory własne
Numer 112 służy wyłącznie wzywaniu ratowników, np. medycznych.

– Każdy z tego numeru alarmowego może skorzystać, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Jednak bardzo niepokojące jest to, że prawie 80 procent telefonów to zgłoszenia fałszywe – powiedziała wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska podczas konferencji prasowej.

Oto przykład. W roku 2014 roku operatorzy numeru alarmowego 112 w Centrum Powiadamiana Ratunkowego w Rzeszowie odebrali 506 077 zgłoszeń, co dało średnio około 1390 zgłoszeń na dobę. Prawie 400 tys. z nich było fałszywych. 
Osoby dzwoniące pytały o to, gdzie są otwarte całodobowe apteki, o której godzinie wyląduje samolot, zgłaszały potrzebę transportu towaru czy zamówienia taksówki. Wśród zgłoszeń przychodzących na numer alarmowy 112 duży odsetek stanowiły tzw. telefony głuche, najczęściej na skutek przypadkowego włączenia telefonu. W 2014 r. było ich 16 469. Zdaniem wojewody dzięki selekcji fałszywych połączeń straż pożarna, policja czy pogotowie ratunkowe – do których przekierowywane są zgłoszenia z CPR – otrzymują właściwe wezwanie do akcji ratowniczej. W 2014 r. operatorzy przekazali do służb 92 865 zgłoszeń, co stanowiło 18,3 procent wszystkich obsłużonych. 11 lutego został ogłoszony przez Unię Europejską dniem numeru alarmowego 112. 

Dzień ten został ustanowiony przez Komisję Europejską oraz Parlament Europejski i Radę Europejską w lutym 2009 roku. Obchodzony jest co roku, by promować numer 112 w państwach unijnych.

– Połączenie z numerem 112 jest bezpłatne. Numer można wybrać z telefonu stacjonarnego, komórkowego lub z automatu telefonicznego. Dzwoniąc pod 112, zostaniemy połączeni z operatorem numeru alarmowego, który przyjmie i przekieruje je do właściwych służb ratunkowych – pogotowia ratunkowego, policji lub straży pożarnej. Numer alarmowy 112 służy wyłącznie do wezwania pomocy – przypomina rzecznik wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś-Błądzińska.

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium