Życie Podkarpackie nr 08/2017 Życie Podkarpackie nr 08/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 58/2017, Poniedziałek 27 lutego 2017 r., Gabriela i Anastazji
Opublikowano
Jarosław, RUDOŁOWICE
Familijna majówka
Organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Ludowych „Familia” z Rudołowic, przy wsparciu gminy i miejscowej społeczności majówki są corocznymi festynami, na których mieszkańcy mogą posłuchać ludowych zespołów i wspólnie spędzić czas. Tegoroczna majówka odbyła się w niedzielę, 15 bm. w Rudołowicach.
fot. Roman Kijanka
Folklor wraca do łask, a ludowe melodie cieszą się dużym zainteresowaniem. Helenę Gołąb (pierwsza od lewej) oglądać można na scenie od kilkudziesięciu lat. Teraz towarzyszą jej wnukowie.

Uczestnicy mogli obejrzeć tańce ludowe w wykonaniu Familii, posłuchać pieśni oraz wierszy pisanych przez Helenę Gołąb, współzałożycielkę zespołu. Na scenie Wiejskiego Domu Kultury wystąpiły również zespoły towarzyszące organizatorom. Zaprezentował się Dziecięcy Zespół Biedronki działający przy „Familii” oraz  Zespół „Jagoda” z Kuryłówki, Zespół Śpiewaczy „Rogowice” i kabaret „Łorczyk” z Rogowic.

Tegoroczna majówka zbiegła się z 34. rocznicą istnienia zespołu powstałego w Rudołowicach z naturalnej potrzeby zachowania tradycji i kultury wsi. Początki „Familii” to lata 60. ubiegłego wieku. Helena Gołąb była wtedy szefową miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich i razem z mężem Wiktorem zaczęła tworzyć zespół, który na wiejskich uroczystościach wykonywał przyśpiewki ludowe i skecze z życia miejscowości. W jego skład weszli krewni i znajomi. Powstała „Familia”. Dziś jest to wielopokoleniowa rodzina. Na scenie spotykamy dzieci, wnuki, a nawet prawnuki. Przez dziesiątki lat przypominają wszystko, co jest związane z miejscowym folklorem i przekazują tradycje kolejnym pokoleniom.

Niedzielna majówka była okazją do spotkania mieszkańców Rudołowic i sąsiednich miejscowości, przedstawicieli lokalnego samorządu i duchowieństwa.   

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Czy zwracasz uwagę na oznaczenia na opakowaniach?
  • Nie mam na to czasu
  • Nie, bo nie rozumiem znaczenia symboli
  • Staram się zrozumieć informacje z opakowania, ale nie zawsze wiem, co oznaczają
  • Zwracam uwagę na symbole i potrafię je odczytać
nr 08/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium