Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 216/2020, Poniedziałek 3 sierpnia 2020 r., Lidii i Augusta
Opublikowano
Region
Kleszcze są nie tylko w lesie. Uważajmy!
Jeśli ktoś myśli, że wystarczy nie chodzić do lasu, by uniknąć spotkania z kleszczem, to jest w błędzie. Brak srogich, mroźnych zim sprawił, że tych pajęczaków jest coraz więcej i coraz częściej czyhają na nas w trawach, w miejskich parkach lub na osiedlach.
Co piąty kleszcz może być zarażony i przenosić wirus na człowieka. Ale trzeba uważać, bo mogą nas spotkać nieprzyjemne konsekwencje.
fot. Richard Bartz, Munich Makro Freak, www.commons.wikimedia.org
Co piąty kleszcz może być zarażony i przenosić wirus na człowieka. Ale trzeba uważać, bo mogą nas spotkać nieprzyjemne konsekwencje.

Kleszcze spędzają sen z powiek grzybiarzom, właścicielom psów i wszystkim tym, którzy chcą wypocząć, odwiedzając las lub wybierając piknik na trawie. Z powodu kolejnej łagodnej zimy ostatnie tygodnie przyniosły ich prawdziwą inwazję. Pajęczaki bardzo szybko przystąpiły do rozmnażania, czego efektem jest ich olbrzymia ilość, zwłaszcza w nieskoszonych trawach. Ugryzienie przez kleszcza może się równać – choć wcale nie musi – zachorowaniu na boreliozę, czyli wielonarządową chorobę zakaźną, mającą wyjątkowo różnorodne objawy, głównie neurologiczne, ale mogącą też powodować odkleszczowe zapalenie mózgu. Na tę pierwszą chorobę nie ma szczepionki, na drugą jest i warto się zaszczepić. Przede wszystkim ostrożni powinni być ci, którzy chodzą po trawach. To one są ulubionym miejscem żerowania kleszczy. Z zarośli atakują one głównie psy i koty (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Berry 207.244.77.1 25.05.2016

Okropne pasożyty. Dobrze, że o tym przypominacie. Warto też wspomnieć, że można się szczepić przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu: zaszczepsiewiedza.pl/aktualnosci/zastopuj-kleszcza-zaszczep-sie/

user
kloekloe 37.47.12.40 25.05.2016

PASKUDY. Oby szybciej skończył sie sezon bo ja już nie nadążam z usuwaniem ich z mojej psinki.... Ostatnio złapał kleszcza nawet w naszym malutkim ogródku, to już istna plaga....Unikam jak mogę, stosuję różne odstraszacze, myślę jeszcze o szczepieniu przeciwko KZM, ale więcej już chyba nie mogę zrobić. :(

user
szczepkleszcz 37.47.12.40 25.05.2016
Nie jesteśmy bezrobnni wobec kleszczy! :) Na naszej stronie znajdziecie informacje o chorobach odkleszczowych, profilaktyce, a przede wszystkim szczepionkach przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu - w końcu: szczepimy! zapobiegamy! :)
http://szczepkleszcz.pl/
nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium