Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 147/2018, Niedziela 27 maja 2018 r., Jana i Juliusza
Opublikowano
Przemyśl
Pomóżmy Robertowi w walce o sprawność
Jamistość rdzenia kręgowego to przewlekła i dość rzadka choroba. 34-letni Robert Fedio z Przemyśla ma wszystkie typowe dla tego schorzenia objawy – osłabienie kończyn górnych i dolnych, zaburzenia czucia, problemy z chodzeniem. Wymaga stałego leczenia i rehabilitacji. Potrzebuje wsparcia finansowego, aby móc walczyć z postępującą chorobą.
fot. Aleksandra Białoń
Pieniądze na leczenie i rehabilitację pana Roberta można wpłacać na konto Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem – 48 1020 4274 0000 1902 0060 3738 (koniecznie z dopiskiem Robert Fedio).

Jamistość rdzenia daje o sobie znać zwykle w trzeciej, czwartej dekadzie życia. Tak było również w przypadku Roberta Fedio. – Na początku bolał mnie kręgosłup, od czasu do czasu, gdy coś dźwignąłem. Później przedmioty wylatywały mi z rąk, nogi w kolanach uginały się, upadałem, idąc po schodach, miałem drgawki. Poszedłem do lekarza. Zrobiono mi rezonans, który wykazał, że między odcinkiem szyjnym a piersiowym kręgosłupa zebrał się płyn – relacjonuje chory.

 Diagnoza – jamistość rdzenia

Począwszy od 2011 r. Robert Fedio był wielokrotnie hospitalizowany. Przebywał na oddziale pulmonologii Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio oraz na neurologii w Szpitalu Wojskowym w Przemyślu. Po licznych badaniach i konsultacjach potwierdzono u pacjenta astmę oskrzelową oraz stwierdzono jamistość rdzenia (obecność rozległych, nieregularnych jam płynowych). Epikryza z maja 2012 r. brzmiała: „Obustronny objaw Sterlinga, rozszczepienne zaburzenia czucia w zakresie prawej kończyny górnej, górnej części tułowia po stronie prawej, niedowład spastyczny kończyn dolnych z obustronnym objawem Babińskiego, wygórowane odruchy kolanowe, obustronny rzepko- i stopowstrząs”. 

Operacja w Lublinie, postępy choroby

Robert Fedio został zakwalifikowany do leczenia operacyjnego – nacięcia rdzenia w odcinku piersiowym. Operację przeprowadzono w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie w sierpniu 2012 r. W dokumentacji chorego nie ma wzmianek o powikłaniach pooperacyjnych, pomimo tego stan pacjenta nie uległ poprawie, wręcz przeciwnie – choroba
jak postępowała, tak postępuje. W 2012 oraz 2013 r. pan Robert uzyskał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. „Wymaga częściowej opieki osób drugich” – stwierdzono. W 2014 r. komisja lekarska Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności zaliczyła chorego do grupy niepełnosprawnych w stopniu znacznym. Orzeczono, iż wymaga on stałej opieki innych osób.

Wskazane dalsze leczenie oraz rehabilitacja

Aktualnie Robert Fedio leczy się odpłatnie w Lublinie, gdzie jest pacjentem dra n. med. Roberta Kaczmarczyka, znanego neurochirurga. Prawdopodobnie czeka go ponowna operacja. Chory systematycznie korzysta również z przysługujących mu, refundowanych przez NFZ, zabiegów oraz turnusów rehabilitacyjnych. W marcu ubiegłego roku przebywał w Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Busko-Zdroju. Po serii specjalistycznych masarzy i kąpieli odczuwał mniejsze dolegliwości bólowe oraz poprawił się jego stan psychofizyczny.

Apel o pomoc

Prywatne leczenie i dodatkowa rehabilitacja są kosztowne. Tymczasem Robert Fedio utrzymuje się z renty (760 zł), zasiłku pielęgnacyjnego (153 zł) oraz doraźnej pomocy z MOPS. Płaci alimenty w wysokości 250 zł miesięcznie. Wobec powyższego zwrócił się o pomoc do przemyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem. Istnieje możliwość wsparcia pana Roberta. Pieniądze wpłacane na podane poniżej konto trafią do TWK, które, po otrzymaniu faktur od chorego, pokryje wydatki związane z leczeniem, zakupem sprzętu rehabilitacyjnego, dojazdami na zabiegi. Czy będzie to możliwe, zależy od każdego z nas. Pomóżmy. 

5 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
dff 62.45.146.174 22.05.2016

Znam Roberta dobry chlopak az leska sie kreci ze spotkala go taka tragedia

user
LP 178.43.98.45 23.05.2016

Witam, proszę o kontakt (najlepiej telefoniczny) do Roberta.

<3>lukasz.system@gmail.com

user
LP 178.43.96.145 23.05.2016

Witam, proszę o kontakt (najlepiej telefoniczny) do Roberta.  lukasz.system@gmail.com

user
dora2014 31.182.70.237 13.06.2016

WITAM.BARDZO DOBRZE PANA ROZUMIEM,GDYŻ  TEŻ CHORUJĘ NA JAMISTOŚĆ RDZENIA.JESTEM JUŻ  PO DWÓCH OPERACJACH, NA RENCIE,WIĘC ZNAM TEN BÓL........MOŻE MI PAN NAPISAĆ COŚ WIĘCEJ NA TEMAT PANA LECZENIA W LUBLINIE,CZY JEST PAN ZADOWOLONY Z DR KACZMARCZYKA????SZUKAM SPRAWDZONYCH INFORMACJI O SPECJALISTACH,KTÓRZY ZNAJĄ SIĘ NA SPOSOBACH LECZENIA TEJ CHOROBY. PROSZĘ O SWOJE SPOSTRZEŻENIA PRZEKAZAĆ NA MÓJ EMAIL:lady17@onet.eu        POZDRAWIAM

user
Cccd 94.254.177.26 31.12.2016

Proszę poprawic literówkę w artykule, a mianowicie "masarzy" piszemy przez "ż" bo razi w oczy.

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium