Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Lubaczów
Pamiętali o pomordowanych mieszkańcach
Żywa lekcja historii odbyła się w niedzielę, 24 kwietnia, w Radrużu. Okazją była symboliczna uroczystość upamiętniająca mieszkańców wsi pomordowanych przez bandy UPA w latach 1944 – 1946.
fot. Justyna Zając
W patriotycznym spotkaniu udział wzięła garstka ludzi – rodziny ofiar, lokalne władze gminne, delegacje szkolne i delegacja Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej.

Nawet pogoda w tym roku wyjątkowo wpisała się w nastrój spotkania. Zimny wiatr, nieprzerwany deszcz, szara radruska cerkiew i skromne zgromadzenie przy pomniku z nazwiskami ofiar. W patriotycznym spotkaniu udział wzięła garstka ludzi – rodziny ofiar, lokalne władze gminne, delegacje szkolne i delegacja Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej. Po złożeniu kwiatów (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
SFW 88.68.250.73 13.05.2016
ACHTUNG POLNISCHE BANDEN !!! UWAGA POLSKIE BANDY !!!. Tak pisali Niemcy na tabliczkach umieszczonych przy lasach zaraz po 1939 roku. Władzom komunistycznym się to określenie spodobało i zaraz po wojnie pogardliwie "bandami" nazywali znienawidzoną partyzantkę UPA a w latach  późniejszych postacie z Westernów.  UPA to Ukraińska Powstańcza Armia która w szczytowym okresie była lepiej zorganizowana i wyposażona niż sama AK. Skoro nazwa "banda" już była "zajęta" dzięki komunistom to AKury AKaczki,  WIN-a itd. nazwano "zaplutymi karłami reakcji". Potem chcąc ich zrehabilitować wymyślono pojecie "żołnierzy wyklętych". W niedalekiej okolicy a mianowicie w Lublińcu koło Dzikowa i w Rudzie Rużanieckiej obie znienawidzone przez "Władzę Ludową" partyzantki (a nie żadne "bandy") podpisały akt o nieagresji. UPA wspólnie z AK przeprowadziła atak na Hrubieszów w którym jako porucznik stacjonował i go "bronił" sam Wojciech Jaruzelski pobierający wcześniej nauki w Związku Sowieckim. Zanim się zacznie "bandować" to trzeba zasięgnąć wiedzy ogólnej jak się nie ma czasu czy chęci na dogłębną. Cerkiew w tle tu to nie tylko jedna. Cała "ściana wschodnia" jest pełna cerkwi lub miejsc po nich i po ludziach którzy tu żyli i zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach lub podczas "odpłatnych akcji na ukraińskiej ludności cywilnej" -często na wyprzedzenie
user
Wała UPAdlinie 37.248.255.144 09:01:43 14-05-2016

Wypierdalaj banderowski pomiocie bronić Donbasu

user
Horyniec 5.172.252.75 18.05.2016

Ukraińcy powinni pamiętać przede wszystkim, że Jakuba Szeli nienawidzi głównie establishment, bo on uderzał w przyczynę zła, zniewolenia i upodlenia chłopów. Tymczasem siebie z UPA mordowali bezbronnych chłopów, czyli większość społeczną, dlatego dziś całe społeczeństwo UPA nienawidzi, a establishment odwrotnie. 

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium