Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Przemyśl
Pełni godności w dzieciństwie i w dorosłości (GALERIA)
Przemyskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym było organizatorem cyklicznej uroczystości pod nazwą Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, która odbyła się 11 maja br.
Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie odbył się w Przemyślu 11 maja br.
fot. Mariusz Godos
Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie odbył się w Przemyślu 11 maja br.

Obchody rozpoczęły się przed przemyskim magistratem. Następnie ulicami: Rynek, Kazimierzowską, Franciszkańską, Fredry i Katedralną w barwnym korowodzie uczestnicy przeszli na Zamek Kazimierzowski przy marszowych dźwiękach Harcerskiej Orkiestry Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej w Żurawicy pod batutą Jacka Łaskarzewskiego. Tam, obok występów artystycznych w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich w Przemyślu, prezentacji wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego  oraz Środowiskowego Domu Samopomocy – po raz pierwszy w historii – Zarząd Koła PSOUU wyróżnił osoby i instytucje wspierające ich działania statuetkami „Anioła Stróża PSOUU”.

– Tegoroczne hasło towarzyszące obchodom brzmi „Pełni godności w dzieciństwie i w dorosłości”. Dzieciństwo to przestrzeń życia ludzkiego, otulona troską rodziców, rodziny, zapełniony czas wczesnym wspomaganiem rozwoju, edukacją, rehabilitacją, nadzieją na zmianę i lepsze jutro. W Polsce jest obecnie wiele instytucji rządowych i pozarządowych, które wspierają dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodziny. Potem jednak pojawiają się schody. Dorosłość tych osób to trudne życie ze względu na bardzo ograniczone formy wsparcia i możliwości samorealizacji. Temu służą dzienne i całodobowe ośrodki, czyli Środowiskowy Dom Samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej czy Dom Pomocy Społecznej, ale to wciąż za mało. Podczas tegorocznych obchodów pragniemy zwrócić uwagę na dorosłość osób z niepełnosprawnością intelektualną – powiedziała wiceprzewodnicząca Zarządu PSOUU Koło w Przemyślu Beata Gumienny.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kjhgfdsa 31.174.145.134 12.05.2016

Czy ktoś się orientuje kto robi prywatną plażę na żwirowni w Przemyślu i dlaczego to nie miasto tylko prywaciaż , nie ma żadnej tablicy informacyjnej .

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium