Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Lubaczów, Gorajec
1 maja przewrotnie świętowali odzyskanie wolności od ucisku [ZDJĘCIA]
Tegoroczna majówka w Gorajcu odbyła się pod znakiem zabawy i edukacji. Stowarzyszenie Folkowisko przypomina ważne wydarzenie. W rocznicę zniesienia pańszczyzny obchodzą święto o specyficznej nazwie „Dzień wolności chłopskiej”. W opozycji do Święta Pracy 1 maja proponują przewrotnie – święto wolności. W rodzinnej i luźnej atmosferze rozegrał się ambitny program zmuszający do zastanowienia nad swoją tożsamością i pochodzeniem.
fot. Justyna Zając
Promocja książki „Od przodków do potomków” Aleksandra Soli.

Stowarzyszenie docelowo zajmuje się folklorem, więc postanowiliśmy zorganizować chłopskie święto – czyli odzyskanie wolności od ucisku panów. Pańszczyznę zniesiono w różnych zaborach w różnych latach, ale my tutaj byliśmy w austriackim, stąd data 1848 w maju. Staramy się nie tylko skupiać na rozrywce, ale szczególnie na społecznych aspektach i echa pańszczyzny w dzisiejszym społeczeństwie, choćby aspekcie przezywania ludzi ze wsi słoikami czy wieśniakami. To bardzo szeroki temat – mówi Grzegorz Ciećka ze Stowarzyszenia Folkowisko. – Zaczęło się od tego, że odkryliśmy (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Wała UPAdlinie 37.248.255.217 04.05.2016

Podczas prezentacji reprezentantki Ukrainy na konkursie Eurowizji 2016, zaprezentowano mapkę, według której znaczna część wschodniej i południowo-wschodniej Polski, w tym Przemyśl, Zamość i Chełm, to część Ukrainy.


W materiale prezentującym uczestników tegorocznej Eurowizji zaprezentowano m.in. fragment piosenki Jamali, reprezentantki Ukrainy w tegorocznym konkursie Eurowizji, który odbędzie się w Sztokholmie. Przy każdym z uczestników wyświetlano kontury kraju, który reprezentują,  w barwach narodowych. Jednak w przypadku Ukrainy, kontury tego kraju wyglądały zupełnie inaczej, niż przebiegają obecne granice tego kraju. Jak widać, część Polski południowo-wschodniej, m.in. Przemyśl i Chełm, oznaczono jako część Ukrainy. Podobnie postąpiono ze znaczną częścią Polski wschodniej, w tym ziemi lubelskiej. Jako część Ukrainy oznaczono również  Kubań, leżący w granicach Rosji.

Media opisujące tę sprawę, w tym ukraińskie, koncentrowały się w zasadzie wyłącznie na sprawie Kubania, w zasadzie nie podejmując tematu pokazania części Polski jako terytorium ukraińskiego. Nagranie było zamieszczone m.in. na oficjalnej stronie konkursu.


kresy.pl

user
Krasy Byk;) 88.68.230.63 04.05.2016

Zaprezentowana mapa wykazuje duże podobieństwo do tych, które były publikowane przez ukraińskie MSZ na portalach społecznościowych, w ramach projektu „Propaganda Kartograficzna”. Mapy, na których państwo ukraińskie obejmuje m.in. Przemyśl i Chełm, udostępniały także na swoich oficjalnych profilach ukraińskie ambasady w Niemczech i USA. Posłużono się wówczas trzema mapami: "Mapą Ukrainy" z francuskiego podręcznika geografii ogólnej autorstwa Jacquesa Élisée Reclus z 1885, mapą wydaną przez ukraińskich emigrantów w Szwajcarii w roku 1916 oraz austriacką mapą z roku 1890. 

Gdy sięgniemy do odleglejszej historii widzimy, że obecne Zakerzonie to zachodnia część dawnej Ziemi Ruskiej (tak określano w najdawniejszych latopisach państwo nazwane przez XIX-wiecznych historyków Rusią Kijowską). Tutaj ziemia nadal “mówi” o Rusi, mówią o niej historyczne dokumenty i kroniki – o stolicach ruskich książąt i biskupów w Przemyślu i Chełmie, o Drohiczynie, w którym Daniel Romanowicz w 1253 roku przyjął koronę króla Rusi. W XIV-XVI w. grody te wraz z otaczającymi je osiedlami Rusinów stały się nabytkiem Korony Polskiej, ale pamięć o przeszłości nie gasła, czego dowodem są np. XVII-XVIII-wieczne grawiury przedstawiające widoki Przemyśla i Chełma, opatrzone napisami w rodzaju “Premislia celebris Russiae civitas” i “Civitas Chełmensis in Russia”. Były to czasy, o których można powiedzieć słowami Fredry, że polityczna Polska i historyczno-etniczna Ruś “w jednym stały domu”...

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium