Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Przemyśl, Krasiczyn
Do lasu trafiło 16 mln sadzonek
W lasach na Podkarpaciu dobiegają tegoroczne prace zalesieniowe i odnowieniowe. Ze względu na sprzyjające warunki pogodowe zaczęto je znacznie wcześniej niż w latach poprzednich.
fot. zbiory własne
Plan odnowień i zalesień w lasach Podkarpacia na 2016 r. zakłada obsadzenie nowego lasu na powierzchni ponad 1620 ha.

– Prace te dobiegają już końca również w nadleśnictwach górskich, gdzie zazwyczaj trudno było je zakończyć do początku maja – mówi Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. – Do lasów trafiło tej wiosny prawie 16,5 mln sadzonek wyhodowanych w szkółkach leśnych. Zdecydowana większość sadzonek przeznaczona jest na potrzeby Lasów Państwowych, ale spora ich część zostanie posadzona na prywatnych gruntach, przeznaczonych do zalesień czy uzupełnień w istniejących już uprawach. Plan odnowień i zalesień w lasach Podkarpacia na 2016 r. zakłada obsadzenie nowego lasu na powierzchni ponad 1620 ha – precyzuje.

Na 111 ha szkółek leśnych prowadzonych przez nadleśnictwa podległe krośnieńskiej RDLP rośnie 46,7 mln sadzonek, które będą użyte do zalesień i odnowień w kolejnych latach. Wśród nich 15,2 mln to sadzonki jodły, 11,5 mln buka, 8,82 mln dębu i 6,8 mln sosny. Pierwsze dwa gatunki dominują w górskiej części regionu, natomiast dąb i sosnę najczęściej można spotkać na terenach nizinnych częściach regionu.

– Leśnicy podkarpaccy preferują naturalne odnawianie lasu, dokonując cięć prześwietlających i odsłaniających młode pokolenie drzew – wyjaśnia Marszałek. – W ten sposób odnawia się przede wszystkim lasy jodłowe i bukowe, zwłaszcza na pogórzach. W tym roku przewiduje się też uznanie 400 hektarów odnowień naturalnych, jako przyszłościowe. W roku ubiegłym uznano 1112 ha upraw z odnowień naturalnych – zapewnia.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość tego obszaru wynosi 37 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc., co sprawiło, że region jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium