Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Przemyśl, Bełwin
Historia sprzed stu lat i współczesna fuszerka
18 lutego mija dokładnie 100 lat od bitwy, którą obrońcy oblężonej Twierdzy Przemyśl stoczyli z Rosjanami w lasach koło Bełwina.
Powstał polowy cmentarz wojenny, jeden z wielu na Podkarpaciu. Na przedwojennych mapach był jeszcze zaznaczony. Po wojnie zarósł lasem i tylko bystre oko mogło w zaroślach wypatrzyć pozostałości po mogiłach.
fot. Jacek Szwic

– Powiedziałem, że należy usunąć stare czereśnie i nasadzić nowe, odtworzyć mogiły i postawić nowe ogrodzenie. Kiedy zobaczyłem efekty, załamałem się. Ogrodzenie nie odpowiada wymiarom projektu i obejmuje teren większy niż pierwotny, zaznaczony obwałowaniem. W projekcie określono średnicę żerdzi użytych do ogrodzenia, wyszło tak, że jedne są grube, a drugie cienkie. Żerdzie zostały bardzo niestarannie okorowane. Słupki nie mają półkolistych zakończeń. Brama nie jest na środku, a ogrodzenie jest nierówne, tak jakby ktoś nie używał poziomicy – mówi mieszkający w Bełwinie Zenek Majer.

Spartaczona robota

Półtora roku temu władze przypomniały sobie o tym cmentarzu. Na miejsce przyjechali przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, Urzędu Gminy Przemyśl i sołtys Bełwina. Wtedy zapadła decyzja, że cmentarz należy uporządkować.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Bełwian 83.6.159.242 14.02.2015

Żerdzie,ich średnica i inne niedoróbki to taki problem dla Majera?

user
kasander 31.182.87.211 14.02.2015

Wstyd  - "ogrodzenie" jak na wybiegu dla krów w PGR-ach z lat 70 ubiegłego wieku a nie na cmentarzu gdzie leżą ludzkie szczątki bohaterów.

Sorry - taka władza.

user
prawda w oczy kole 83.6.159.242 14.02.2015

Bogdan Huk na łamach pisma mniejszości ukraińskiej "Nasze Słowo" oburza się, że Polacy protestują przeciw symbolice OUN-UPA. Sprzeciw Polaków wobec niej porównuje do stalinizmu i hitleryzmu. Oburza go nawet sformułowanie "Polski Przemyśl".
Kanwą artykułu Huka jest skandal związany z ekponowaniem barw OUN-UPA przez pochodzących z Ukrainy studentów jednej z przemyskich uczelni. Jak twierdzi barwy te to symbol "nowoczesnego ukraińskiego patriotyzmu". Twierdzi również, że "w Przemyślu w stosunku do Ukraińców nastrój panuje taki, jak w ZSRR za Stalina". Pisze o "przemyskim rezerwacie im. Berii".

Choć trudno w to uwierzyć, nie są to najbardziej bulewersujące fragmentu artykułu Huka. Okazuje się bowiem, że nawet hasło "polski Przemyśl" jest dla publicysty ukraińskiej mniejszości nie tylko nieprawdziwe ale wręcz szkodliwe, jako współgrające rzekomo z rosyjską proagandą - "młodzi mieszkańcy Przemyśla lub Przeworska mówią to samo co Putin. Na przykład, w dniu 23 października na pikiecie "Przemyśl - to Polska", "Przemyśl zawsze polski!". Następnego dnia prezydent Federacji Rosyjskiej podczas spotkania z intelektualistami powiedział: "Lwów był polskim miastem"... Głos z Kremla usłyszano w Polsce, a głos z Polski usłyszano na Kremlu. Imponująca harmonia".

Pytanie księdza Isakowicza-Zaleskiego o to jak jest możliwe, że sympatycy OUN-UPA dostają Karty Polaka i studiują za darmo w Polsce Huk określa jako "powtórkę segregacyjnego nazizmu".

Oburzają go również sformułowania jednej z przemyskich studentek, która określiła siebie jako pochodzącą z Kresów. Według Huka Kresy to "polski segregacyjny konstrukt i praktyka przemocy do 1939 roku" oraz "ideologia "Kresów" jest blisko faszyzmowi"

user
zenek,. 83.31.95.134 15.02.2015

Do Bełwiana. Problem jest w tym, że ty Panu Majerowi możesz nogi umyć..

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium