Życie Podkarpackie nr 16/2017 Życie Podkarpackie nr 16/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 115/2017, Wtorek 25 kwietnia 2017 r., Marka i Jarosława
Opublikowano
Region, Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów, Jarosław, Przeworsk
OFE czy ZUS? Od 1 kwietnia można zmieniać decyzję w sprawie składki emerytalnej
Już dziś, 1 kwietnia, rusza okienko transferowe w ramach II filara emerytalnego, co oznacza, że każdy ubezpieczony w drugim filarze ponownie będzie mógł zdecydować, czy całość jego składki emerytalnej pozostawić w ZUS, czy część przekazać do OFE.
fot. archiwum ŻP
Kolejna szansa na zmianę decyzji będzie za cztery lata. Najbliższe okienko transferowe będzie miało miejsce w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.

Chodzi o losy składki stanowiącej 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia). Pozostała cześć, czyli 16,6 procent, trafia do ZUS i jest zapisywana na koncie emerytalnym (12,22 proc.) i subkoncie (4,38 proc.). Decyzję podjętą w sprawie wspomnianych 2,92 proc. można będzie zmienić w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca br. Ci, którzy w 2014 r. zdecydowali, że miejscem przeznaczenia składki ma być ZUS i nie planują zmienić zdania w tej kwestii, nie muszą składać żadnych deklaracji. Natomiast ci, którzy zdanie zmienili i wspomniane 2,92 proc. składki wolą ulokować w wybranym OFE, powinni wypełnić specjalne oświadczenie dostępne w placówce ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl.

Kolejna szansa na zmiany będzie za cztery lata. Najbliższe okienko transferowe będzie miało miejsce w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r. – przypomina Oddział ZUS w Rzeszowie. – Oświadczenie można dostarczyć osobiście do ZUS, za pośrednictwem poczty lub przy wykorzystaniu zusomatów dostępnych w większych placówkach ZUS. Klienci posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych mogą złożyć oświadczenie przez internet, przy wykorzystaniu profilu na PUE – wyjaśnia rzecznik prasowy tej instytucji Małgorzata Łyszczarz-Bukała.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
płatnik 188.146.134.80 02.04.2016

ale wybór między jednymi złodziejami a drugimi

Sonda
Czy kultywowałeś w tym roku tradycję śmigusa-dyngusa?
  • Tak, wykorzystując każdą okazję, by kogoś oblać
  • Symbolicznie, oblewaliśmy się tylko w domu z rodziną
  • W tym roku jakoś nie było okazji, nadrobię w kolejnym
  • Nie uznaję tego zwyczaju
nr 16/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium