Życie Podkarpackie nr 03/2017 Życie Podkarpackie nr 03/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 22/2017, Niedziela 22 stycznia 2017 r., Anastazego
Opublikowano
Przemyśl
Blisko połowa załogi to kobiety
Choć mogłoby się wydawać, że to męski zawód, mundur funkcjonariusza Służby Celnej zakłada coraz więcej kobiet. Kobiety stanowią 39 % całej załogi podkarpackiej Służby Celnej.
fot. Izba Celna w Przemyślu
Blisko połowa funkcjonariuszek pracuje bezpośrednio w obsłudze ruchu granicznego przy odprawach podróżnych, samochodów osobowych, ciężarowych, pociągów oraz samolotów.

W województwie podkarpackim w Służbie Celnej pracuje 506 kobiet. 471 z nich jest funkcjonariuszkami. Pełnią służbę praktycznie we wszystkich komórkach organizacyjnych Izby Celnej w Przemyślu oraz podległych urzędów i oddziałów celnych.

Specjalizują się w wielu obszarach z zakresu: cła, podatków, finansów, zwalczania przestępczości, ochrony polskiego i unijnego rynku, wsparcia przedsiębiorców, analizy laboratoryjnej czy bezpieczeństwa produktów i środowiska. 

Blisko połowa z nich pracuje bezpośrednio w obsłudze ruchu granicznego przy odprawach podróżnych, samochodów osobowych, ciężarowych, pociągów oraz samolotów. 92 %  kobiet zatrudnionych w Izbie Celnej w Przemyślu posiada wyższe wykształcenie. 25 kobiet w podkarpackiej Służbie Celnej zajmuje wysokie stanowiska kierownicze.

Funkcjonariuszki Służby Celnej sprawdzają się także na stanowiskach przewodników psów służbowych. Spośród 17 przewodników psów pracujących obecnie w Izbie Celnej w Przemyślu, 6 stanowią właśnie kobiety. Kobiety w podkarpackiej Służbie Celnej to nie tylko funkcjonariuszki. Na stanowiskach cywilnych pracuje ich 35.  I choć nie noszą mundurów, ich praca jest również ważna jak funkcjonariuszek. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 03/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy zwiększona liczba kamer monitoringu sprawia, że czujesz się bezpieczniej?
  • Tak
  • Nie