Życie Podkarpackie nr 43/2016 Życie Podkarpackie nr 43/2016

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 303/2016, Sobota 29 października 2016 r., Euzebii i Narcyza
Opublikowano
Przemyśl
Blisko połowa załogi to kobiety
Choć mogłoby się wydawać, że to męski zawód, mundur funkcjonariusza Służby Celnej zakłada coraz więcej kobiet. Kobiety stanowią 39 % całej załogi podkarpackiej Służby Celnej.
fot. Izba Celna w Przemyślu
Blisko połowa funkcjonariuszek pracuje bezpośrednio w obsłudze ruchu granicznego przy odprawach podróżnych, samochodów osobowych, ciężarowych, pociągów oraz samolotów.

W województwie podkarpackim w Służbie Celnej pracuje 506 kobiet. 471 z nich jest funkcjonariuszkami. Pełnią służbę praktycznie we wszystkich komórkach organizacyjnych Izby Celnej w Przemyślu oraz podległych urzędów i oddziałów celnych.

Specjalizują się w wielu obszarach z zakresu: cła, podatków, finansów, zwalczania przestępczości, ochrony polskiego i unijnego rynku, wsparcia przedsiębiorców, analizy laboratoryjnej czy bezpieczeństwa produktów i środowiska. 

Blisko połowa z nich pracuje bezpośrednio w obsłudze ruchu granicznego przy odprawach podróżnych, samochodów osobowych, ciężarowych, pociągów oraz samolotów. 92 %  kobiet zatrudnionych w Izbie Celnej w Przemyślu posiada wyższe wykształcenie. 25 kobiet w podkarpackiej Służbie Celnej zajmuje wysokie stanowiska kierownicze.

Funkcjonariuszki Służby Celnej sprawdzają się także na stanowiskach przewodników psów służbowych. Spośród 17 przewodników psów pracujących obecnie w Izbie Celnej w Przemyślu, 6 stanowią właśnie kobiety. Kobiety w podkarpackiej Służbie Celnej to nie tylko funkcjonariuszki. Na stanowiskach cywilnych pracuje ich 35.  I choć nie noszą mundurów, ich praca jest również ważna jak funkcjonariuszek. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 43/2016
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Muzyki słucham głównie...
  • W internecie
  • Z radia
  • W TV muzycznych
  • Z płyt
  • Ściągnięte na telefon / pendrive utwory