Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2018, Niedziela 20 maja 2018 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Przeworsk, Studzian
Bracia, którym należy się pamięć
Społeczność Studziana wiele lat czekała na dzień, w którym pamięć o dwóch pochodzących z ich miejscowości niezłomnych żołnierzach zostanie odpowiednio uczczona. 13 marca w bazylice pw. Ducha Świętego w Przeworsku została odsłonięta tablica upamiętniająca Tadeusza i Edwarda Cieślów. O dwóch bohaterach Polskiego Państwa Podziemnego pamiętają mieszkańcy, a wśród nich przyjaciel i uczestnik tamtych wydarzeń Edward Pieczonka.
fot. ze zbiorów IPN oddział Rzeszów
Bohaterscy bracia Cieśla: Tadeusz (z lewej) i Edward (z prawej).

Tadeusz był starszym z braci, urodził się w 1919 r. W czasie wojny zaangażował się w działalność konspiracyjną. W marcu 1940 r. został aresztowany przez ukraińskich strażników na granicy węgierskiej. Osadzony początkowo w więzieniu w Sanoku, przewieziony do Tarnowa, później trafił do Auschwitz. Brał udział w konspiracji obozowej i organizował ucieczki więźniów. Następnie został przeniesiony do Leitmetitz w Sudetach, skąd zbiegł w 1944 roku. Brał udział w likwidacji szefa UBP w Przeworsku Józefa Leona Paprockiego. Od 1945 r. podjął się bardzo niebezpiecznego zadania, przeprowadzania przez granicę osób zagrożonych aresztowaniem przez UB, w tym rodzin oficerów i żołnierzy Armii Krajowej.

– Pierwszy przerzut to było około 50 osób. Kiedy (...)

fot. Barbara Chmura
Edward Pieczonka (z lewej) jest żywym świadkiem historii. Jest poruszony tym, że dożył dnia, kiedy pamięć o braciach została uczczona

Na łamach naszego tygodnika sołtys Antoni Żyła pragnie podziękować mieszkańcom, ks. prałatowi Tadeuszowi Gramatyce, który odważył się na wmurowanie tablicy z myślą o przyszłych pokoleniach, Pawłowi Kucabowi za jej wykonanie oraz przedstawicielom władz państwowych i wojewódzkich, które przyczyniły się do upamiętnienia tych osób.

Szczegółową historię braci Cieślów można prześledzić na kartach książki dr Ireny Kozimali pt. Żołnierze wyklęci. Z dziejów partyzantki antykomunistycznej w powiecie przeworskim w latach 1944 – 1956, wydanej w 2015 roku.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium