Życie Podkarpackie nr 50/2018 Życie Podkarpackie nr 50/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 349/2018, Sobota 15 grudnia 2018 r., Celiny i Waleriana
Opublikowano
Przemyśl
Łyczakowska Madonna dla "Ciamkacza" (VIDEO)
Dzisiaj, 10 bm. na Cmentarzu Głównym w Przemyślu pożegnano Artura „Ciamkacza” Dobiszewskiego, jednego z najbardziej charakterystycznych członków miejscowej Kapeli Podwórkowej „Ta Joj”.
fot. ze zbiorów własnych
Artur Dobiszewski spoczął na Cmentarzu Głównym w Przemyślu.

Artur Dobiszewski urodził się 2 września 1962 roku w Przemyślu. Nie posiadał wykształcenia muzycznego, ale od najmłodszych lat stykał się z muzyką. Wszystko za sprawą swoich rodziców, którzy – jak wspominał – poznali się w chórze tutejszego Towarzystwa Muzycznego. Po nich właśnie odziedziczył zamiłowanie do folkloru ziem wschodnich, a dodatkowo zapatrzony w grającego na gitarze ojca samodzielnie zaczął „szarpać druty”. Od 1981 roku swoje umiejętności doskonalił pod czujnym okiem Kazimierza „Kija” Galikowskiego – założyciela Kapeli Podwórkowej „Ta joj”.

– Nie tylko grał na gitarze, doskonale śpiewał z charakterystycznym lwowskim akcentem – mówi redaktor Jan Miszczak, wieloletni konferansjer Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego w Przemyślu. – Bez wątpienia będzie go bardzo brakowało – dodaje.

19 września 2007 roku Dobiszewski otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Bogdana Zdrojewskiego, ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego. 6 bm. „Ciamkacz” nagle odszedł na wieczne śpiewanie.

Dzisiaj, 10 bm. na Cmentarzu Głównym w Przemyślu żegnali go bliscy, przyjaciele, miłośnicy jego talentu, przedstawiciele władz samorządowych, reprezantanci środowisk kresowych oraz koledzy z zespołu. Ci ostatni zadedykowali mu "Łyczakowską Madonnę".

fot. archiwum
Gitarzysta Kapeli Podwórkowej "Ta Joj" zmarł 6 bm.
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
zajc 31.182.83.245 14.02.2015

Artek: Pozdrów Kija i Tida, z wielkim szacunkiem Andrzej

nr 50/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium