Życie Podkarpackie nr 4/2018 Życie Podkarpackie nr 4/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 24/2018, Środa 24 stycznia 2018 r., Felicji i Tymoteusza
Opublikowano
Region, Medyka, Gać, CIESZANÓW
Twierdza Przemyśl powalczy o tytuł „Zabytek Zadbany 2016”
Znamy listę obiektów, które zakwalifikowały się do konkursu Zabytek Zadbany 2016. Jest na niej 6 zabytkowych budowli z Podkarpacia, w tym 4 bezpośrednio z naszego regionu.
fot. Dariusz Delmanowicz
Pieniądze na realizację 1. etapu projektu pn. „Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl”, udało się pozyskać z funduszy unijnych, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.

O tytuł „Zabytek Zadbany” powalczy w tym roku 46 obiektów z 14 województw. W kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu rywalizować będą 3 obiekty, z naszego regionu wytypowana została Twierdza Przemyśl. W kategorii adaptacja obiektów zabytkowych o laur zwycięstwa powalczy w sumie 18 budowli. Z Podkarpacia wytypowano: oficynę dworską w Medyce, dawną cerkiew grecko-katolicką Świętego Jerzego w Cieszanowie, budynek Uniwersytetu Ludowego w Gaci i kamienicę Rynek 24 w Rzeszowie. W kategorii ochrona wartości zabytkowej pojedynczego obiektu o zaszczytny tytuł powalczy kościół Świętego Jana z Dukli i klasztor oo. Bernardynów.

fot. www.fortytwierdzyprzemysl.pl
W listopadzie ub. r. zakończono realizację przedsięwzięcia, zrealizowanego przez Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Zwycięzców poznamy 20 kwietnia. Warto przypomnieć, że konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” ma zasięg ogólnopolski, a nad jego przebiegiem czuwa  Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jury oceniać będzie m.in.: jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 4/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Jak oceniasz pomysł ustawienia na osiedlu Kmiecie lodówki z jedzeniem dla potrzebujących?
  • Świetna inicjatywa, inne osiedla powinny brać przykład
  • Pomysł dobry, ale lodówka powinna stać w jakimś wnętrzu
  • Nie podoba mi się ten pomysł, ja nic za darmo nie dostaję