Życie Podkarpackie nr 46/2017 Życie Podkarpackie nr 46/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 324/2017, Poniedziałek 20 listopada 2017 r., Feliksa i Anatola
Opublikowano
Region, Medyka, Gać, CIESZANÓW
Twierdza Przemyśl powalczy o tytuł „Zabytek Zadbany 2016”
Znamy listę obiektów, które zakwalifikowały się do konkursu Zabytek Zadbany 2016. Jest na niej 6 zabytkowych budowli z Podkarpacia, w tym 4 bezpośrednio z naszego regionu.
fot. Dariusz Delmanowicz
Pieniądze na realizację 1. etapu projektu pn. „Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl”, udało się pozyskać z funduszy unijnych, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.

O tytuł „Zabytek Zadbany” powalczy w tym roku 46 obiektów z 14 województw. W kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu rywalizować będą 3 obiekty, z naszego regionu wytypowana została Twierdza Przemyśl. W kategorii adaptacja obiektów zabytkowych o laur zwycięstwa powalczy w sumie 18 budowli. Z Podkarpacia wytypowano: oficynę dworską w Medyce, dawną cerkiew grecko-katolicką Świętego Jerzego w Cieszanowie, budynek Uniwersytetu Ludowego w Gaci i kamienicę Rynek 24 w Rzeszowie. W kategorii ochrona wartości zabytkowej pojedynczego obiektu o zaszczytny tytuł powalczy kościół Świętego Jana z Dukli i klasztor oo. Bernardynów.

fot. www.fortytwierdzyprzemysl.pl
W listopadzie ub. r. zakończono realizację przedsięwzięcia, zrealizowanego przez Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Zwycięzców poznamy 20 kwietnia. Warto przypomnieć, że konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” ma zasięg ogólnopolski, a nad jego przebiegiem czuwa  Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jury oceniać będzie m.in.: jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Czy bierzesz udział w obchodach Święta Niepodległości?
  • Tak, zawsze
  • Tak, czasami
  • Nie, nigdy
nr 46/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium