Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 117/2018, Piątek 27 kwietnia 2018 r., Zyty i Teofila
Opublikowano
Przemyśl, Ujkowice
Nietypowe znalezisko zostało zasypane
Minęło już półtora roku odkąd pisaliśmy o niecodziennym znalezisku, które pewnego ulewnego popołudnia wprosiło się w życie gospodarza z Ujkowic. Wtedy to w przydomowym ogródku Jana Kawy zapadła się ziemia, odsłaniając głęboki na przynajmniej 15 metrów, ocembrowany grubymi balami otwór. Wewnątrz znajdowały się pomosty i drewniane rury wykonane techniką dłubaną. Co to jest i czemu miało służyć? Wtedy więcej było pytań niż odpowiedzi. Dziś wiemy trochę więcej, ale wnikliwi pasjonaci historii nadal odczuwają niedosyt.
fot. Paweł Kostiuk
W przydomowym ogródku Jana Kawy zapadła się ziemia, odsłaniając głęboki na przynajmniej 15 metrów, ocembrowany grubymi balami otwór. Wewnątrz znajdowały się pomosty i drewniane rury wykonane techniką dłubaną.

Niedługo po usunięciu się ziemi na miejscu zjawiła się archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Pooglądała, pomierzyła, zrobiła kilka zdjęć, jednakże na oko niewiele była w stanie powiedzieć. Hipotezy były różne, jedna z nich dotyczyła miejsca wydobycia ropy naftowej. Eksperci z muzeum górnictwa naftowego wykluczyli jednak wersję z kopanką. W międzyczasie dziura zaczęła ściągać (...)

fot. Kamil Jacek Zarański
Otwór zasłonięto betonowym wiekiem, a wieko przykryte zostało warstwą ziemi. Tak zabezpieczona studnia czekać będzie na lepsze czasy, gdy być może będzie więcej woli, aby obiekt dogłębnie zbadać i profesjonalnie chronić.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mk 91.193.208.124 03.03.2016

Jak nieraz  pokazuje życie  , czasem warto załatwić  sprawę  w/g własnego pomysłu  , nawet gdy jest to na tzw. "granicy prawa". Po to ,żeby mieć tzw. "święty spokój'. Teraz może być  pewien ,że kiedyś ,odpowiedni Urzędy  upomną się o ten wykop i bedzie musiał udostępnić swoją ziemię do przróżnych badań, które zakończą się dla niego  niekorzystnie. Bo w ostatecznym rozrachunku znajdzie się jakiś paragraf, na mocy którego  będzie musiał - oczywiście w/g cennika państwowego odsprzedać część swojej własności za  przysłowiowe grosze i jeszcze   trzeba podziękować ,że raczyli  cokolwiek zapłacić .

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium