Życie Podkarpackie nr 49/2016 Życie Podkarpackie nr 49/2016

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 345/2016, Sobota 10 grudnia 2016 r., Julii i Daniela
Opublikowano
Przemyśl, Ujkowice
Mieszkańcy: Po remoncie droga jest w gorszym stanie niż wcześniej
Od remontu drogi minęło tylko kilka miesięcy, a już jest pełna dziur. Mieszkańcy Ujkowic w gminie Przemyśl uważają, że wcześniej była w dużo lepszym stanie. Czują się oskarżani o to, że właśnie w pobliżu drogi fortecznej wybudowali swoje domy i założyli firmy.
fot. Paweł Bugira
– Wielokrotnie domagaliśmy się od wykonawcy naprawienia tych usterek – mówią mieszkańcy.
Opisywana droga została wyremontowana w ramach programu rewitalizacji fortów Twierdzy Przemyśl i przystosowania ich do celów turystycznych Do jej wykonania zastosowano technologię MC Adam, czyli utwardzoną wcześniej nawierzchnię pokryto jedynie kruszywem. Jest to metoda tania i przeznaczona na drogi o ruchu lekkim. Inwestorem był Związek Gmin Fortecznych (ZGF).
Mieszkańcy skarżyli się na jakość tej drogi, jeszcze zanim prace dobiegły końca. Apelowali (...)
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
16 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
M 31.183.202.151 26.02.2016

Konserwator Zabytków zablokowała drogę asfaltową.

Dla niej zabytek ważniejszy od człowieka?

Szkoda, że nie pomyślała o dzieciach które chodzą do szkoły?

user
Piotr 31.183.205.128 26.02.2016

Co za zacofany kraj. Co ma droga do jakiegoś budynku/zabytku, który przy niej się znajduje?

Zamiast oświetlenia elektrycznego od razu niech pomysłodawca postawi kurvva lampiony na oliwę. A najlepiej niech sam ją wypije może zacznie myśleć współcześnie.

user
G 185.18.135.130 27.02.2016

 W razie jakiegoś nieszczęścia np ktos bedzie potrzebowal pomocy , to w jaki sposób pogotowie bedzie mialo dostac się na czas ? Skoro ta droga jest na calym odcinku jednakowa.. pani konserwator  zabytków i ten cały wykonawca powinni pójść siedzieć!  tyle pieniędzy w błoto!  Ciekawe ile dla siebie z tego zabrali!

user
.... 185.18.135.130 27.02.2016

To co powinno byc na pierwszym miejscu w  tym z pozal sie Boże projekcie to bezpieczenstwo ludzi! Niestety nikt 'mądry' o tym nie pomyślał

user
Dz 94.40.74.10 27.02.2016

Witam przed remontem drogi obiecywano cuda ktore maja tam byc np oswietlenie co kawalek lawki na odpoczynek dla rowerzystow oswietlenie a sa dziury ktos powinien odpowiedziec za to np komisja ktora onbierala droge osoba z gminy przemysl ktora byla w tej komisi 

user
w 188.146.8.49 28.02.2016

Takie remonty dróg są w nadleśnictwie Krasiczyn .Droga po remoncie jest w gorszym stanie niż przed remontem .

user
hehe 94.40.74.10 28.02.2016

Może i jest zła droga ale prosze spróbować dostać sie na górę ujkowic w stronę Monastera to zobaczycie co znaczą złe warunki dojazdu.

user
MM 185.18.135.172 14:39:41 28-02-2016
Jak się ma układy z kościołem albo z panem prezydentem to pani Stojak nie odejdzie .

user
K 185.18.135.94 29.02.2016

Szkoda, naprawdę SZKODA... Drodzy Państwo, oto kraj, w którym się niszczy a nie remontuje. Cos takiego spotkać to tylko unas.. niesłychane... Remont = Zniszczyc..... 

user
K 185.18.135.94 12:42:48 29-02-2016
I jeszcze jedno... My jako Mieszkańcy domagamy się by to błoto, które nam nawieźli ZNIKLO!! byśmy mieli drogę taką jak przed remontem bo była zdecydowanie lepsza..
user
bol, smutek, rozpacz 94.40.194.154 02.03.2016

a czyja to droga? Powiatowa czy gminna? Jak ludzie z gminy przemysl lub powiatu nie potrafią drogi odebrać to sorry. Jaka wladza takie drogi

user
Mc Adam 31.175.192.8 02.03.2016

 

Technologia wykonywanych robót. Drogi forteczne.

            Urządzenie dróg fortecznych będzie polegało na przystosowaniu ich do ruchu pieszego, rowerowego, konnego. W tym celu będą musiały być wykonane niewielkie roboty ziemne związane z odtworzeniem, poprawą stanu i uzupełnieniem istniejącej nawierzchni drogowej. Dawna nawierzchnie austriackie (McAdam) zalicza się do kategorii nawierzchni z brukowca z zastosowaniem kamienia obrobionego. Dla tego rodzaju dróg zakres przewidzianych działań obejmuje:

1.      Sporządzenie specjalistycznej ekspertyzy inżynieryjnej dotyczącej w szczególności stabilności istniejącej drogi, stanu nawierzchni, odwodnień oraz stanu i wytrzymałości ceglanych przepustów, w tym ocena oddziaływania drzew rosnących na przepustach.

2.      Zastosowanie systemów odwodnień zgodne z technologią historyczną. Pogłębienie i oczyszczenie istniejących rowów odprowadzających wodę opadową oraz udrożnienie przepustów.

3.      Usunięcie drzew  uszkadzających konstrukcję przepustów zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań (por. pkt.1).

4.        Prace naprawcze przy przepustach. Uzupełnienie struktury ceglanej i izolacji oraz sklepień ceglanych na zaprawie cementowo-wapiennej.

5.      Wprowadzenie barier stalowych na przepustach.

6.      Uzupełnienie i poprawa stanu nawierzchni tłuczniowej (lub jej pełne odtworzenie zgodnie z historyczną technologią) w systemie Mc Adam na całej długości odcinka.

7.      W przypadku realizacji wydzielonej ścieżki rowerowej stosuje się nawierzchnię asfaltową (bitumiczną) o szer. 2,20m i nawierzchnię tłuczniową na pozostałej szerokości drogi – 3,20m.

user
K 185.18.135.212 14:22:04 04-03-2016

I gdzie to wszystko???? Nic nie zrobili a tylko błota nawiezli ....


user
M 31.183.202.151 03.03.2016

Do Mc Adam

Przy tej drodze mieszka ok. 40 rodzin tj. blisko 100 mieszkańców (z dziećmi). 

Znajdują się tam domy zamieszkałe, które mają ponad 60 lat.

Jak człowiek kompetentny może pisać " Urządzenie dróg fortecznych będzie polegało na przystosowaniu ich do ruchu pieszego, rowerowego, konnego."

Przejeżdżam tą drogą czasem i zobaczyć konia w dzisiejszych czasach graniczy z cudem. Pieszo po takich dziurach-kałużach też nie bardzo.

To nie jest tylko droga forteczna to jest droga we wsi Ujkowice i ma służyć mieszkańcom.

Ludzie którzy wzięli pieniądze za swoją prace i zrobili taką krzywdę dla ludzi powinni odpowiadać swoim majątkiem w Sądzie.



user
K 185.18.135.212 04.03.2016
http://frp.com.pl/forum/showthread.php?tid=684
http://www.fortytwierdzyprzemysl.pl/realizowany-projekt-2/zadanie-nr-7.html
Zakres prac obejmował:
• wykonanie prac adaptacyjnych;
• montaż tablicy informacyjnej, stojaka na rowery, ławki i kosza na śmieci;( po co kosze jak i tak tych smieci nikt nie wywozi, tablic informacyjnych do dnia dzisiejszego nie ma.. tylko przygotowane miejsca na nie..)• wykonanie ścieżki - trasy zwiedzania; ciekawe gdzie...
• usunięcie drzew i krzewów; teraz z jednego pnia wyrasta 50..
dsłonięcie i uzupełnienie oryginalnej nawierzchni drogi dojazdowej haha w linku jest jedno zdjęcie, które przedsttawia część starej oryginalnej nawierzchni, nie w Ujkowicach, i nową nawierzchnię, która w niczym starej nie przypomina!!!!!
user
dz 94.40.74.10 06.03.2016

Witam droga do monasteru jest droga gminna i ta droge powinna robic gmina takich radnych mamy ze tylko nauczyli sie brac pieniadze (nie małe ) z gminy i nic nie robic moze warto sie nad tym zastanowic a droga w debry byla robiona z sierodkow na odnowe fortow twierdzy przemysl i prosze nie mylic pojec . Pora wziasc sie za radnych soltysa i wojta!!!!!!!

nr 49/2016
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium