Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
Przemyśl
Groty, ostrza, krzyże i pierścienie w bagażu Ukraińca [ZDJĘCIA]
Groty, ostrza, narzędzia rolnicze oraz inne niezwykle cenne przedmioty o charakterze archeologicznym ujawnili celnicy na polsko ukraińskim przejściu granicznym w Medyce.
fot. Izba Celna w Przemyślu
Wartość przedmiotów oceni biegły rzeczoznawca.

– Funkcjonariusze Służby Celnej wytypowali do szczegółowej kontroli wjeżdżający do Polski samochód typu bus na ukraińskich tablicach rejestracyjnych – mówi Iwona Rzeźniczek z Izby Celnej w Przemyślu. – Kierowca zgłosił celnikom, że przewozi jedynie tzw. „normę" tj. 2 paczki papierosów i litr alkoholu. Celnicy kontrolując między innymi bagaże podróżnego, w jednym z nich zauważyli nietypowe przedmioty. Były to monety, pierścienie, krzyże, groty, ostrza oraz narzędzia rolnicze wykonane z różnych metali – w sumie 183 sztuki. Jak się później okazało to cenne znaleziska archeologiczne pochodzące z różnych epok – dodaje.

fot. Izba Celna w Przemyślu
32-letni obywatel Ukrainy wyjaśnił funkcjonariuszom, że przedmioty otrzymał od znajomego z prośbą o przekazanie ich nieznanej mu bliżej osobie w Nisku. Przeciwko mężczyźnie celnicy wszczęli postępowanie karne skarbowe. 
fot. Izba Celna w Przemyślu
fot. Izba Celna w Przemyślu
– Służba Celna w sposób szczególny dba o dziedzictwo kulturalne – wyjaśnia Rzeźniczek. – Jednym z elementów tych działań jest dbałość o ochronę dziedzictwa archeologicznego. Zatrzymane, nielegalnie przywiezione na teren Wspólnoty zabytki o charakterze archeologicznym, po stwierdzeniu przez biegłych ich wartości archeologicznej, wieku powstania i  po zakończeniu niezbędnych procedur – zostaną przekazane do muzeum, wskazanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – informuje.
fot. Izba Celna w Przemyślu
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mk 91.193.208.124 18.02.2016

"Służba Celna w sposób szczególny dba o dziedzictwo kulturalne – wyjaśnia Rzeźniczek. – Jednym z elementów tych działań jest dbałość o ochronę dziedzictwa archeologicznego. Zatrzymane, nielegalnie przywiezione na teren Wspólnoty zabytki o charakterze archeologicznym, po stwierdzeniu przez biegłych ich wartości archeologicznej, wieku powstania i  po zakończeniu niezbędnych procedur – zostaną przekazane do muzeum,"   TO DZIWNE ,  STOSOWANA JEST TU I NIE TYLKO TZW. "PODWÓJNA MIARA'. JEŚLI SIĘ "DBA " O DZIEDZICTWO NARODOWE" . NO TO LOGICZNE JEST , ŻE  STRONA POLSKA NIC  NA WWOZIE DO NAS NIE  TRACI , WRĘCZ PRZECIWNIE  , WZBOGACA SIĘ  O WARTOŚĆ TYCH OBIEKTÓW PRZYWIEZIONYCH DO KRAJU.

user
mieszkan 81.161.204.70 18.02.2016

Takie dbanie o dziedzictwo to absurd. Na jego miejscu lepiej było przetopić i sprzedać jako złom. Taki sam absurd jak z bursztynem. Ciekawe kto na tym zarabia? Napewno nie państwo!

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium