Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 174/2018, Sobota 23 czerwca 2018 r., Wandy i Zenona
Opublikowano
Przeworsk, Maćkówka
200 tancerzy, 11 instruktorów w żywiołowej zumbie dla Matiego
Mateuszek Pieniążek z Maćkówki urodził z zespołem Downa. Chłopiec walczy również z innymi dolegliwościami, które utrudniają mu normalne funkcjonowanie. Do ich pokonywania potrzebuje odpowiedniego sprzętu i pracy ze specjalistami. Z pomocą chłopcu przyszli miłośnicy zumby.
fot. Barbara Chmura
Mateuszek (z lewej) razem z rodziną oraz swoim fizjoterapeutą Piotrem Bajem.

– Mateuszek urodził się 26 listopada 2014 roku. W czasie ciąży powtarzano, że z dzieckiem jest wszystko w porządku, że dobrze rośnie, że nie ma żadnych problemów. Co innego okazało się po porodzie. Byłam zaskoczona, bo miało się urodzić zdrowe dziecko. Dowiedziałam się, że Mateuszek ma trisomię 21. Dla mnie to był szok, rozczarowanie. Wciąż zadawałam sobie pytanie, dlaczego właśnie ja, skoro wcześniej urodziłam dwójkę zdrowych dzieci – mówi Monika Pieniążek, mama Mateuszka. – Najgorszy nie jest zespół Downa, lecz to, co ze sobą niesie, czyli niedoczynność tarczycy, problem z widzeniem, chodzeniem – dodaje.

U chłopca wykryto również wrodzoną wadę serca, dodatkowo Mateuszek ma wiotkość krtani i mięśni. W maju chłopiec trafił do szpitala w Katowicach, tam okazało się, że cierpi jeszcze na nadciśnienie płucne, które dla rodziców jest największym problemem.

 

fot. Barbara Chmura
Dla Mateuszka zatańczyły tłumy miłośników zumby.

Obcy ludzie stali się dla nas rodziną

– Jeszcze nie do końca brałam do siebie to, że Mati jest chory, ja tego tak nie widziałam. Myślałam, że może lekarze się mylą i po badaniach genetycznych stwierdzą, że to pomyłka. Jednak teraz, po tym czasie, już mi to nie robi żadnej różnicy. Mati jest wyjątkowy, daje bardzo dużo radości, potrafi okazywać ją bardziej niż rodzeństwo. To prawda, że te dzieci są wyjątkowe, są bardziej kochane. Mateuszek cały czas jest wesoły, uśmiechnięty, on leżał w budce tlenowej w Rzeszowie, a mimo to się do mnie uśmiechał. To było coś cudownego. Gdy się rozbudził po cewnikowaniu, też od razu się śmiał. Dzieci tam płakały, rodzice musieli je uspokajać, a nasz Mati leżał sobie spokojnie i się cieszył. Od samego początku mało płacze, teraz umie już wyrażać swoje uczucia, rozterki i złości, ale to dobrze, bo wiemy, że coś idzie do przodu. Mati jest bardzo kochanym dzieckiem. Na razie czekamy na raczkowanie, później na siedzenie, mamy nadzieję że za 2 czy 3 lata będzie chodził – podkreśla mama.

3 – 4 razy w tygodniu do Mateuszka przyjeżdża fizjoterapeuta, raz w tygodniu neurologopeda, 2 razy pedagog.

– Bardzo dużo pomocy otrzymujemy od ludzi . Pierwszą zbiórkę przeprowadzili sąsiedzi, kiedy dłuższy czas byliśmy w szpitalu. Zorganizowano również festyn rodzinny i koncert charytatywny. Obcy ludzie stali się dla nas rodziną – wyznaje Monika Pieniążek.

Rehabilitacja Mateuszka, opieka specjalistów oraz potrzebne leki są bardzo kosztowne. Rodzice chcieliby zakupić dla synka sprzęt rehabilitacyjny, który pomagałby mu się rozwijać.

Każdy, kto chciałby wspomóc Mateuszka, może to uczynić, przekazując w stosownym czasie 1 proc. podatku Stowarzyszeniu Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” nr KRS 0000032355, cel szczegółowy „Mateusz Pieniążek”.

fot. Barbara Chmura

200 tancerzy, 11 instruktorów

30 stycznia w hali sportowej przy ul. Misiągiewicza w Przeworsku został zorganizowany Charytatywny Maraton Zumby, który przez kilka godzin prowadziło 11 instruktorów z różnych stron Polski. W tanecznym wydarzeniu wzięło udział około 200 uczestników. Nie zabrakło również bohatera imprezy – Mateuszka, a także jego rodzeństwa: 2-letniego Norberta i 9-letniej Emilki oraz rodziców: Moniki i Adama. Organizatorem maratonu był Komitet Społeczny „Razem Dla Was” w składzie Barbara Sowińska – instruktor Zumba Fitness, Piotr Baj i Michał Horbaczek, zaś współorganizatorem MOSiR Przeworsk. Podczas imprezy dla Mateuszka udało się zebrać 4523 zł 60 gr.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium