Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 174/2018, Sobota 23 czerwca 2018 r., Wandy i Zenona
Opublikowano
Przemyśl
Zapalili znicze wywiezionym [GALERIA]
Już po raz szósty odbyła się w Przemyślu uroczystość pod hasłem „Zapal znicz wywiezionym”, upamiętniająca rocznicę deportacji Polaków na Sybir i powrotu zesłańców do ojczyzny. W tym roku impreza odbyła się w niedzielę, 7 lutego, symbolizując 76. rocznicę wywózki i 70. rocznicę powrotu do Polski.
fot. Mariusz Godos
Na uroczystość przy nieczynnej rampie kolejowej na Bakończycach w Przemyślu przybyły setki osób.

Uroczystości, których głównymi organizatorami byli: przemyski oddział Związku Sybiraków, Związek Sybiraków III RP w Przemyślu oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” przy współudziale Urzędu Miasta w Przemyślu i Centrum Kulturalnego w Przemyślu, rozpoczęły się od tradycyjnej mszy św. w kościele pw. św. Trójcy. Po zakończeniu Eucharystii, w arkadii świątyni przed tablicą pamięci uczestnicy złożyli kwiaty, zapalili znicze i w skupieniu odmówili modlitwę za tych wszystkich, którym niedane było powrócić do ojczyzny z Sybiru.
Jak co roku, główna część uroczystości odbyła się na terenie nieczynnej rampy kolejowej na Bakończycach, skąd 76 lat temu odbywał się transport Polaków na „nieludzką ziemię”. W obecności władz miasta, powiatu i gminy Przemyśl, Sybiraków, ich rodzin, środowisk narodowościowo-patriotycznych i mieszkańców Przemyśla odegrano m.in. hymn Sybiraków, odbył się apel pamięci i okolicznościowe przemówienia. Każdy mógł zapalić symboliczny znicz i umieścić obok daty zsyłki, ułożonej z biało-czerwonych… zniczy.
– Scenariusz zawsze jest taki sam, ale co roku wzruszający dla tych osób, które przeżyły tę tragedię lub dla ich rodzin. Żeby zrozumieć, trzeba poznać ich historie. Sięgnąć do literatury i poznać ich opowieści, jakże dramatyczne i wstrząsające. Przyjście tutaj to swoisty symbol, wyraz zrozumienia i hołdu dla tych wszystkich bezimiennych ofiar tej ogromnej tragedii – powiedział szef Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” Mirosław Majkowski.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
etnrhd 31.175.144.66 24.02.2016

Trzeba zapalić znicze wymordowanym Polakom prze banderowców z OUN UPA ale na taki pomnik nie ma zgody w Polskim Przemyślu .

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium