Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 173/2018, Piątek 22 czerwca 2018 r., Pauliny i Flawiusza
Opublikowano
Jarosław
Chcą uratować niszczejący Dom Harcerza. Potrzeba niemal 100 tys. zł
Harcerze z Hufca ZHP Jarosław borykają się z nie lada problemem. Ich siedziba jest w bardzo złym stanie. Na ścianach widać zacieki, pęknięcia i odchodzącą farbę. Wewnątrz obiektu czuć niezbyt przyjemny zapach. Jednak największym problemem jest chłód, będący efektem nieocieplonych ścian budynku oraz wadliwego kotła gazowego, który nie jest w stanie ogrzać wszystkich pomieszczeń.
fot. Bogusława Pajda
– Generalny remont rozwiązałby nasze problemy na kilka lat. Moglibyśmy wtedy spokojnie skupić się na pracy z dziećmi, co jest dla nas najważniejsze. Na zdjęciu od lewej: komendantka hufca: hm. Wioletta Biela, szef Biura Hufca phm. Daria Froń oraz zastępca komendanta ds. kształcenia i programu phm. Krzysztof Jędrasik.

Znajdujący się przy ul. Sienkiewicza 11 budynek wymaga kapitalnego remontu.

– Jest bardzo stary, jeszcze z początku lat 50. Budowany w starej technologii. Niektóre okna są drewniane. Stropy cienkie i nieocieplone. Obiekt jest zawilgocony, ciągle wychodzą nowe zacieki. Niszczeje. Zrobiliśmy tylko drobne remonty: malowanie, łatanie dachu – opowiada komendantka hufca, hm. Wioletta Biela. Na resztę nie było ich stać. Utrzymują się z niskich składek członkowskich oraz wynajmu pomieszczeń. Jednak nie jest to wystarczająca suma, a budynek wymaga większych nakładów finansowych.

– Każdy członek płaci składkę w wysokości 4 złotych miesięcznie. Budynek jest własnością harcerstwa. Koszty jego utrzymania są pokrywane ze składek oraz czynszów pobieranych od firm wynajmujących pomieszczenia w  budynku. Możemy z nich zrobić tylko część opłat. Pieniądze z czynszów pokrywają tylko 80 procent kosztów. Na wszystkie nie wystarcza. Nie możemy więc przeprowadzić większych remontów – dodaje komendantka. 

Koszty i zakres remontu

– Kosztorys kompleksowego remontu budynku wynosi 95 tysięcy złotych. Jest to kwota, której nie możemy sobie nawet wyobrazić – mówi szef Biura Hufca, phm. Daria Froń.  – Są to koszty materiałów oraz prac, których nie jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać, resztę będziemy robić sami – dodaje zastępca komendanta ds. kształcenia i programu, phm. Krzysztof Jędrasik.

– Gdyby udało nam się zrobić te najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak: wymiana instalacji gazowej, wymiana kotła gazowego, ocieplenie całego budynku i stropów oraz osuszenie fundamentów, to  myślę, że potem już dalibyśmy sobie radę. Część instalacji elektrycznych zrobiliśmy sami – mówi Daria. 

fot. Bogusława Pajda

Wołanie o pomoc

Chcąc wyremontować budynek, zwracali się o pomoc do różnych instytucji. W tym do urzędu miasta. Uzyskali jednak odmowną odpowiedź. – Powiedzieli, że budynek nie jest własnością miasta ani powiatu, więc nie mogą nam pomóc. Miasto pomaga nam w naszej działalności. Przeznacza fundusze na obozy – twierdzi Daria Froń.

Postanowili więc zwrócić się z prośbą o pomoc do mieszkańców. – Spora część miejscowych osób związana była z harcerstwem i mamy nadzieję, że zechcieliby nas wspomóc w naszych pracach. Starsi mieszkańcy na pewno pamiętają, że na dole była piękna sala z kominkiem oraz Izba pamięci Czesławy Baśki Puzon, naszej patronki – mówi z nadzieją komendantka. –Ten budynek jest naszym symbolem i tradycją, został nam przekazany w spadku od harcmistrz Stanisławy Żmudzińskiej i chcemy o niego dbać.

Uratuj z nami Dom Harcerza

Tak brzmią słowa rozpoczętej przez harcerzy akcji społecznościowej, mającej na celu pozyskanie środków finansowych na remont budynku. Każdy może się do niej przyłączyć.  – Będziemy wdzięczni za wszelką pomoc, niezależnie od jej formy. Nieważne, czy będą to materiały budowlane, wpłaty na konto czy pomoc w pracach remontowych – mówi Daria, zachęcając czytelników do wsparcia akcji.

– Każdy ofiarodawca zostanie przez nas odnotowany, aby poczuł, że bierze udział w ważnym przedsięwzięciu. W nagrodę rozdajemy brązowe, srebrne, złote i platynowe szpachle – dodaje. Bez Domu Harcerza zabraknie harcerstwa! Nie pozwólmy na to! – apeluje społeczność harcerska. Każda, nawet najdrobniejsza pomoc będzie dla harcerzy ogromnym wsparciem. Akcję ratowania jarosławskiego Domu Harcerza można śledzić w internecie: http://uratujdomharcerza.pl/  bądź na Facebooku. Wszelkich informacji udzielają: komendantka hufca hm. Wioletta Biela (609 577 579) oraz phm. Daria Froń (570 397 599 – Biuro Hufca).

Dane do przelewu:

Hufiec ZHP Jarosław

ul. Henryka Sienkiewicza 11, 37 – 500 Jarosław

Bank Spółdzielczy w Jarosławiu

subkonto: 90 9096 0004 2001 0006

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
j 176.110.147.44 22.01.2016

o pamiętam jak pewien harcmistrz

mówił ;wywalimy cię na zbity pysk

(szkoła średnia)

jak się nie zapiszesz do ZHP(1976r)

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium