Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Przemyśl
Już drugi rok Syriusz uczy o Unii Europejskiej
Wykłady, warsztaty, konkursy, szkolenia, filmiki edukacyjne. Tak wyglądał rok 2015 w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl. Punkt działa od stycznia 2013 roku przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji Przemyśl-Rzeszów. Jest to jeden z aktywniejszych punktów w kraju.

Zadaniem punktu Informacji Europejskiej Europe Direct jest informowanie o działalności Komisji Europejskiej, jej kampaniach i akcjach, a także o unijnym prawie, polityce KE dotyczących różnych dziedzin życia, gospodarce, dostępności funduszy unijnych. Przemyski Punkt  nie ograniczył się jednak tylko do udzielania informacji. Przez cały rok organizował wiele przedsięwzięć skierowanych do szerokiego audytorium.

Targi Edukacji  i Pracy

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl działający przy  Wyższej Szkole Prawa i Administracji był współorganizatorem wiosennych Targów Edukacji i Pracy oraz jesiennych Targów Pracy w Przemyślu.

Pracownicy punktu uczestniczyli także w Targach Edukacyjnych,  wykładach i licznych spotkaniach ze studentami i młodzieżą.

Dzień Unii Europejskiej

W maju  Punkt ED wraz z Wyższą Szkoła Prawa i Administracji organizowali Dni Unii Europejskiej.

Imprezę rozpoczął happening w Przemyślu, podczas którego mieszkańcy miasta otrzymali od studentów i pracowników WSPiA oraz Punktu tysiące tulipanów. Finał odbył się w rzeszowskim kampusie uczelni gdzie przez cały dzień na gości czekało mnóstwo atrakcji.

Konkursy

Europe Direct – Przemyśl szeroko informował o konkursach w związku z trwającym Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju (ERR) zapraszaliśmy  uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli oraz całe społeczności szkolne do udziału w konkursie „Rozwój ma wiele twarzy”.

Komisja Europejska organizowała konkurs  „Europa w moim regionie”, którego celem było  pokazanie jak działają projekty współfinansowane przez fundusze europejskie oraz jakie jest ich znaczenie dla lokalnych społeczności, „Żyć razem” Europejski konkurs fotograficzny oraz konkurs „Euroscola” nakręć filmik i jedź do Strasburga, konkursy wiedzy o UE, plastyczne i wiele innych.

Bawiąc – uczą

Rok temu zadebiutował na kanale Youtube Punktu Syriusz- oficjalna maskotka UE. Bohater filmików w dowcipny sposób ostrzega między innymi przed wchodzeniem na niebezpieczne strony internetowe, zadaje zagadki dotyczące Unii Europejskiej, informuje co robić, kiedy zobaczycie pożar lub wypadek, pod jaki numer trzeba zadzwonić- czyli  pod jednolity numer alarmowy 112. Syriusz anonimowany przez zawodowego aktora, uczy i bawi, jednocześnie przekazując wiedzę na tematy z UE.

Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs – Prawa Człowieka w Filmie

W ramach Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” odbyła się debata „ Zagrożenia płynące z mowy nienawiści w dzisiejszej Unii Europejskiej” oraz wykład na temat „Sposoby reagowania na mowę nienawiści w Polsce i innych krajach UE”. Podobnie jak w ubiegłym roku, ED wsparło Przemyską Dychę, czyli bieg uliczny na 10 kilometrów.

Aktywni też w Internecie

Europe Direct – Przemyśl prowadzi stronę internetową gdzie zamieszczane są najważniejsze informacje dotyczące inicjatyw Komisji Europejskiej, wydaje biuletyn, ma też swoje profile na Facebooku, Youtube i Google Plus.

Wśród informacji zamieszczanych na stronie internetowej największym zainteresowaniem cieszyły się doniesienia na temat zniesienia opłat roamingowych oraz  kryzys migracyjny i wynikające z niego konsekwencje. Odbiorcy interesowali się także zasadami udziału w programach wymiany studenckiej.

 Punkt Ed w Przemyślu

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl działający przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji powstał w styczniu 2013 roku. Głównym celem Punktu jest zapewnienie jak najbardziej efektywnego przepływu informacji pomiędzy Komisją Europejską a społeczeństwem województwa podkarpackiego. Punkt prowadzi działalność informacyjną na temat działalności Komisji Europejskiej oraz inicjowanych przez nią kampanii i akcji skierowanych do społeczeństwa. Zadaniem Punktu jest także pobudzanie dyskusji w środowisku lokalnym w celu aktywnego zdobywania wiedzy na temat Unii Europejskiej. Punkt czynnie uczestniczy w organizacji eventów mających na celu stymulację aktywności obywatelskiej, zawodowej czy kulturalnej mieszkańców regionu. Działanie te zmierzają do tworzenia dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego, które jest częścią zjednoczonej Europy.

Kontakt

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct -  Przemyśl  przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji


ul. Wybrzeże Ojca Świętego
Jana Pawła II 2
37-700 Przemyśl, Polska

tel./fax: 16 679 38 86


europedirect-Przemysl@wspia.eu

www.europedirect-Przemysl.wspia.eu

facebook.com/EDPrzemysl

www.youtube.com/watch?v=ZJAhqSI
Godziny otwarcia:
Pon.-Wt.: 09:00 - 15:00
Czw.-Pt.: 09:00 - 15:00
Sob.: 09:00 - 12:00

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
MK 91.193.208.124 04.01.2016

I czym się tu chwalić , UE ?   PRZECIEŻ  WIDZIMY  KAŻDEGO  DNIA , ŻE JEST TO SZTUCZNY TWÓR ,  W KTÓRYM TZW. PIERWSZE SKRZYPCE GRAJĄ POGROBOWCY HITLEROWSKICH LUDOJADÓW , CZYLI SZWABY , ZWANI NIEMCAMI . KTÓRZY WIDZA , ŻE TRACĄ WPŁYWY  W SWOICH NP. BANKACH  , SUPER HIPERMARKETACH / PODATKI ;  ,  BANKOWY I OD WSPOMNIANYCH  WIELKOPOWIERZCHNIOWYCH SKLEPÓW/ I ZACZYNAJĄ SZUKAĆ PRETEKSTU DO  ZAOGNIENIA SYTUACJI W POLSCE  , Z POMOCĄ WROGIEJ POLSCE   PO I JEJ SOJUSZNIKÓW

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium