Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Jarosław
Sprzęt za prawie 7 mln zł dla szpitala
Ponad 1,5 mln zł wyasygnował powiat jarosławski na nowy sprzęt dla Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. Prawie 5,3 mln zł kosztowała aparatura kupiona z programu współpracy Polska – Białoruś – Ukraina, realizowanego wspólnie ze szpitalem w Nowojaworowsku.
Nowe videogastroskopy i videokolonoskop już pracują w COM.
Aparat USG z kolorowym dopplerem.

Szpital musi podnosić standardy, inaczej stanie przed wizją znacznego uszczuplenia usług po wejściu nowych norm unijnych. By stał się placówką spełniającą wymagania, musi poprawić warunki leczenia, a to wymaga sporych nakładów, szacowanych na co najmniej kilkanaście milionów. – Znaczące podniesienie warunków udzielania świadczeń zdrowotnych oraz stworzenie funkcjonalnych miejsc pracy dla personelu jest jednym z naszych celów – zapewnia starosta jarosławski Tadeusz Chrzan. Łączna kwota przekazana z budżetu powiatu na remonty i zakupy wyniosła w tym roku 1 mln 540 tys. zł. W tym 1 mln 175 tys. zł było wkładem własnym do projektu polsko-ukraińskiego. Za resztę wykonano m.in. system monitorujący salę R na oddziale wewnętrznym z zamontowaniem nowych kardiomonitorów. Kupiono defibrylator oraz Przystosowano pomieszczenia pracowni rentgenowskiej i wyremontowano aparat RTG. 

Ze względu na przygraniczne położenie szpital w Jarosławiu musi być przygotowany na zadania związane z ruchem transgranicznym. Podniesienie jakości tych świadczeń jest jednym z celów unijnego programu, który ma poprawić wyposażenie obu placówek oraz rozwijać współpracę między nimi. Tegoroczne wydatki dla COM wyniosły 5 266 tys. zł. W podobnej kwocie zamknęły się zakupy dla szpitala w Nowojaworowsku. Jarosławska placówka wzbogaciła się o nowy rezonans magnetyczny warty około 3,5 mln zł i aparat RTG kosztujący prawie 1,8 mln. Kupiono też m.in. videogastroskop, respirator i videokolonoskop.

Starosta zapewnia, że za podniesieniem jakości sprzętu idą też działania dotyczące zarządzania placówką. Został ogłoszony kolejny konkurs na dyrektora. Jego rozstrzygnięcie jest planowane pod koniec stycznia przyszłego roku. Według gwarancji władz powiatu, który jest organem prowadzącym COM, sytuacja placówki będzie się poprawiać zarówno pod względem wyposażenia, jak i zarządzania.

Nowoczesne kardiomonitory przygotowane do monitorowania stanu pacjenta na sali R oddziału wewnętrznego COM.
3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
tofwi 176.110.146.75 28.12.2015
Była nie tak  dawno możliwość  pozyskania  kilkadziesiąt milionówzł  Z Ministerstwa Zdrowia (bylem pracownikiem tego ministerstwa ) dla publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej  w ramach programu operacyjnego POiŚ na  zakup sprzętu medycznego wysokiej klasy i modernizację i dostosowanie szpitali czy placówek opieki zdrowotnej ale poprzednie władze ze starostwa nie były tym zainteresowane Obecnie trudno powiedzieć ........... czy też chcą  pozyskać środki które są w zasięgu ręki , tylko trzeba chcieć. Wiele szpitali z Podkarpacia potrafiło aplikować o te środki i z powodzeniem je otrzymały i nie było problemów z pozyskaniem jak i z rozliczeniem środków  np szpital Rzeszów , Krosno itp to były projekty do 100 mln zł a za te pieniądze można zmodernizować doposażyć szpital na dobrym poziomie .... ale niestety nasz powiat  tego nie potrafi lub nie jest tym zainteresowany ..... a szkoda bo można wiele zrobić dla mieszkańców 
szpital na wysokim poziomie ale niestety tak bylo wczewsnie a obecnie nie  ze nie są otwarte na 
user
john 31.128.9.8 29.12.2015

co z tego że sprzęt jest skoro "specjaliści" są do niczego. Od dawna wszyscy ostrzegają przed jarosławskim szpitalem nazywając go "umieralnią". Marka wypracowana przez sprzęt czy pracujących tam ludzi?

user
tofwi 176.110.146.75 20:05:08 31-12-2015

Wyposażenie i sprzęt jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania szpitala i chwała chociaż za te symboliczne pozyskane środki przez starostwo.  Jednak są programy z których można osiągnąć wiele więcej . Tylko pytanie czy  komuś się  zechce to zrobić ?  Kadra swoją drogą i tu masz rację, jest najważniejsza

Kiedyś była możliwość przekazania bezpłatnie dla szpitala w JAROSŁAWIU koronarografu -  angiografu do badania bezinwazyjnego tętnić,   wartości kilku milionów zł, wówczas były tylko 2 takie urządzenia ratujące życie na Podkarpaciu, (pacjenci czekali po kilka miesięcy na udrożnienie bezinwazyjne żył i w międzyczasie umierali bo tak długie kolejki ) Ówczesne władze tez nie były tym zainteresowane bo  ten sprzęt był za DARMO  a wiadomo trzeba to wycenić wprowadzić w ewidencję środków trwałych i to już problem bo jak wówczas twierdziły nieoficjalnie władze  powiatowe lepiej jest ogłosić niby przetarg i zapłacić (być może też pod stołem) niż coś przyjąć za darmo bo z tego nikt nie ma korzyści  (w sensie ogłaszających konkurs) 

Odnośnie kadry też był problem bo po co tak droga i skomplikowana aparatura skoro nie ma kadry ? Tak twierdziły władze powiatowe ówczesne.  Postarałem się  i to dla szpitala  zorganizować,  występując do specjalistów z Krakowa którzy obsługiwali wówczas  koronarograf w Przemyślu i Rzeszowie. Była wstępna akceptacja Niestety władze wówczas stwierdziły że nie ma środków na dostosowanie obiektu w którym to urządzenie miałoby być zainstalowane ( zajmując się wówczas funduszami unijnymi podpowiedziałem z jakich środków można to sfinansować ............i na tym kontakt się urwał z urzędem gdyż już nie mieli argumentów aby znaleźć sensowną przyczynę odmowy przyjęcia za DARMO tak pożądanego i ratującego życie ludzkie urządzenia .   

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium