Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Lubaczów
Strażacy mają nowy wóz
Lubaczowska komenda straży pożarnej zyskała nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Jest to kompleksowo wyposażony samochód marki Scania.
fot. Tomasz Mielnik
Nowy nabytek lubaczowskiej straży pożarnej to kompleksowo wyposażony samochód marki Scania.
– Jest to auto typu średniego na podwoziu auta ciężkiego. Na nasze potrzeby jest ono optymalne – mówi mł. bryg. Andrzej Garus, zastępca komendanta komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie.
Na wyposażeniu znalazły się m.in.: autopompa, skokochron, zestaw nożyc hydraulicznych, rozpieraki, kamera termowizyjna. To ostatnie urządzenie jest bardzo przydatne, a do tej pory lubaczowska jednostka go nie posiadała. – Kamera pomaga dotrzeć do źródła ognia, kiedy widać dym, a nie widać ognia. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy tli się więźba dachowa. Dzięki temu będziemy szybciej działać i łatwiej dotrzemy do zarzewia ognia – mówi A. Garus.
Auto jest przeznaczone głównie do interwencji przy pożarach, ale ze względu na kompleksowe wyposażenie będzie używane również do udzielania pomocy w wypadkach.
Jego koszt to milion złotych. – Wóz otrzymaliśmy od komendy wojewódzkiej. Jest to docenienie naszej jednostki – mówi A. Garus.
Scania ma napęd na cztery koła. Posiada silnik o mocy 360 KM i zbiornik na wodę o pojemności 2,5 tys. litrów. Nowy wóz zastąpi kilkunastoletniego wyeksploatowanego stara mana, który zostanie przekazany do innej jednostki.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium