Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Przemyśl
Nowy arcybiskup lubi sport i książki [WIDEO]
Abp Eugeniusz Popowicz odbył ingres do archikatedry, czyli oficjalnie objął urząd metropolity przemysko-warszawskiego Kościoła greckokatolickiego. Zastąpił abpa Jana Martyniaka, który po blisko 25 latach kierowania diecezją, przechodzi na emeryturę.
fot. Paweł Bugira
Od lewej: abp Eugeniusz Popowicz, abp Światosław Szewczuk, abp Jan Martyniak w drzwiach soboru archikatedralnego.
Uroczystości odbyły się w sobotę, 19 grudnia. Mszy św. przewodniczył abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Cerkwi greckokatolickiej na świecie. – Arcybiskupie Janie, jestem przekonany, że Przemyśl i wasi wierni i będą pamiętać cię za to, że byłeś dobrym ojcem i kochałeś tych, do których byłeś posłany – powiedział w homilii. – Schylamy głowę przed tobą  i dziękujemy za te wszystkie dzieła – dodał.
Zwracając się do nowego arcybiskupa, mówił: – Przyciągaj do siebie swoją miłością do Boga, dziełami miłosierdzia i miłością do bliźniego. Bądź wierny nauce Chrystusa.
Przed odczytaniem Ewangelii nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczytał bullę papieską z nominacją dla abpa Popowicza, a przedstawiciel abpa Szewczuka przeczytał jego dekret nominacyjny.

Od 19 lat w Przemyślu

Abp Eugeniusz Popowicz urodził się 12 października 1961 r. w Człuchowie. Święcenia kapłańskie przyjął 17 października 1986 r., w Stargardzie Szczecińskim. Ma tytuł doktora prawa kanonicznego obrządku wschodniego. Od 1996 r. był proboszczem greckokatolickiej parafii archikatedralnej w Przemyślu i wikariuszem generalnym diecezji. 4 listopada 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji przemysko-warszawskiej obrządku greckokatolickiego, a 7 listopada br. – ordynariuszem archidiecezji.
Do jego pasji należy czytanie książek oraz sport, szczególnie pływanie. – Na basen teraz nie mogę sobie pozwolić, ale książek czytam bardzo dużo, nieraz kilka naraz. Jest to nie tylko literatura fachowa (...)
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium