Życie Podkarpackie nr 49/2016 Życie Podkarpackie nr 49/2016

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 343/2016, Czwartek 8 grudnia 2016 r., Marii i Wirgiliusza
Opublikowano
Jarosław, Skołoszów
Dramatyczna sytuacja matki wychowującej 14-letnią córkę
– Trudno sobie wyobrazić, że można żyć w takich warunkach, że chora na astmę dziewczyna zostaje sama w zimnym pokoju, a jej matka wraca z pracy i nawet nie ma się gdzie umyć – mówi Andrzej Salwa, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w jarosławskim oddziale Leara. Związkowcy i pracownicy ruszyli z pomocą, gdy tylko dowiedzieli się, w jakich warunkach żyje ich koleżanka. Liczą, że przy pomocy gminy i ludzi uda się zmienić dramatyczną sytuację matki wychowującej 14-letnią córkę.
fot. Roman Kijanka
Andrzej Salwa i Halina Wysocka z NSZZ „Solidarność” w jarosławskim Learze podczas wizyty w domu Haliny Iwaneczko (w środku).
Halina Iwaneczko ze Skołoszowa w gminie Radymno zaczęła pracować w Learze w sierpniu 2014 r. Nie zwierzała się nikomu ze swej sytuacji. Przychodziła do pracy, jak wszyscy. Na trzy zmiany. Czasem również w dni wolne. Nikt nie wiedział, jak żyje, co w firmie zatrudniającej ponad 2 tysiące pracowników nie jest czymś wyjątkowym. W końcu nie dała rady walczyć z przeciwnościami. Opowiedziała kierowniczce, że ma kłopoty ze zdrowiem i znalazła się w sytuacji, w której albo kupi lekarstwa albo jedzenie. Ta poinformowała związkowców i ruszyło. 

– Gdy zobaczyliśmy, w jakich warunkach żyje nasza koleżanka, bez zastanawiania wzięliśmy się za organizowanie pomocy. Udało się zaspokoić podstawowe potrzeby. Ze składek wśród pracowników kupiliśmy podstawowe artykuły, wyposażenie. Piecyk do ogrzania. Cały zakład się zmobilizował. Jednak sami nie możemy wszystkiego zorganizować. Potrzebny jest chociażby remont dachu, który przecieka, wymiana instalacji elektrycznej, a na to konieczne są nie tylko pieniądze, ale też załatwienie pewnych formalności – wyjaśnia A. Salwa. W pomoc zaangażowało się też kierownictwo firmy. Przekazali kobiecie drewno z palet na opał. Są gotowi wysłać swoich elektryków do wymiany instalacji. Samej kobiecie zmienili umowę o pracę z agencyjnej śmieciówki na stałą. Przekazali córce komputer. Chcą dalej pomagać, ale pojawiają się problemy. – Byliśmy wszędzie. Odwiedzaliśmy miejscowe firmy, pisaliśmy do parlamentarzystów. Udało nam się nawet skontaktować z  producentami programu „Nasz nowy dom”, który prowadzi Katarzyna Dowbor. Czekamy na odpowiedź. Jednak wszędzie występujemy jako nieformalna grupa, a to stwarza problemy – mówi Anna Wysocka, związkowiec z Leara.

 

fot. Roman Kijanka
Halina Iwaneczko nie jest w stanie poradzić sobie z przeciekającym dachem.

– Nikt mi w życiu tak nie pomógł, jak teraz w zakładzie. Nie spodziewałam się, że obcym ludziom może zależeć na kimś takim, jak my – mówi wzruszona kobieta. Mieszka z córką w rozsypującym się, drewnianym domu. Trójka starszych dzieci już się usamodzielniła. Mąż wyjechał za granicę i słuch po nim zaginął. Małżeństwo skończyło się rozwodem orzeczonym w 2012 r. Przez pewien czas korzystała z pomocy socjalnej. Gdy zaczęła pracować, jej zarobki wynoszące 1400 zł i 500 zł alimentów płaconych z funduszu przekroczyły dochód, który daje możliwość wsparcia z GOPS. Te pieniądze ledwie wystarczą na życie. Do tego dochodzą lekarstwa dla niej i córki. Żadnej pomocy nie szukała. Głównie z obawy, co powiedzą inni, czy nie będą jej i córce dokuczać. Po drugie jakoś udawało się przeżyć. Teraz stanęła przed problemem, z którym sama sobie nie poradzi. Stary dom wymaga pilnego remontu. Tymczasem zima kojarzy się z piecykiem, który ledwie ogrzewa pokój, a ma dać ciepło w całym domu, z przeciekającym dachem i wodą grzaną na gazie, by się umyć oraz rozsypującym się kominem. Jeśli dołoży do tego swoje problemy ze zdrowiem i astmę córki, odechciewa się żyć.

– Jeśli ruszy koordynowana przez kogoś akcja, to cała firma pomoże. Mamy kasę zapomogowo-pożyczkową. Wykorzystamy inne formy. Sam porozmawiam z już usamodzielnionymi dziećmi. One też wesprą. Chociażby pracując przy remoncie. Nie można ich tak zostawić, to nie po ludzku – zapewnia A. Salwa.

– Pomagamy w miarę możliwości – mówi Bogdan Szylar, wójt Radymna. – To w ostatnim czasie już druga rodzina z tej miejscowości, która potrzebuje szybkiej pomocy – dodaje. 

W gminie już przygotowano kosztorys remontu. Opiewa na około 57 tys. zł. Dla kobiety jest to niebotyczna suma. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że większość prac zostanie wykonana za darmo, a sama właścicielka dostanie wsparcie w postaci pożyczki z zakładu, a także fakt, że formalnej pomocy w zebraniu dokumentów udzieliłaby gmina, koszty mogą znacznie się zmniejszyć. To, co jest nie do przeskoczenia dla kobiety i jej córki, może okazać się drobnostką przy wsparciu innych, którzy już nieraz pokazali, że na ich pomoc można liczyć. Wójt Radymna zadeklarował, że wyznaczy osobę koordynującą akcję.

Chętni do udzielenia pomocy Halinie Iwaneczko i jej córce mogą się kontaktować z redakcją Życia Podkarpackiego, tel. 16 670 22 00, e-mail: redakcja@zycie.pl lub bezpośrednio z autorem tekstu. Osoby lub firmy, które zadeklarują pomoc, wymienimy w informacji podsumowującej wsparcie dla rodziny. 

58 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
aneta 31.183.213.198 10.12.2015

Wspolczuje ale ja akurat znam rodzine gdzie jest matka z corka i wnuczka nie maja laxienki tylko zimna wode na dodatek maja odciety gaz dziury w oknach a tam jest 16 miesieczna dziewczynka

user
ana678 31.128.8.154 10.12.2015

doskonale rozumiem trudna sytuacje ale gdzie sa starsze dzieci 

user
Anonim 31.128.8.212 10:09:59 30-12-2015

2500 zł jej mało

user
ana678 31.128.8.154 10.12.2015
dzieci matka wychowala dala im wszystko co umiala ale dzieci widac nie wiele sie interesuja losem ich skoro jest tak zle ze az obcy ludzie musza pomoc i za to im chwala 
user
ana678 31.128.8.154 10.12.2015

panie Andrzeju duzo jest w zakladzie takich osob moja kolezanka tez ma ciezko wynajmuje mieszkanie by jakos zyc z corka 10 letnia wszystko zostawila i odeszla od meza ale nie z dobroci nikt jej nie pomaga bo jest sama po oplaceniu rachunkow ma 500 zl na zycie da pan za tyle zyc caly miesiac 

user
basia 83.14.234.239 10.12.2015

Wiadomo,ze wielu osobom jest ciężko, nawet bardzo ciężko i wszystkim pomóc się nie da niestety.

Ale o to w tym właśnie chodzi, żeby nagłaśniać takie sytuacje, żeby osoby, które mogą i chcą pomóc wiedziały gdzie się kierować.

Proszę zauważyć, że ta kobieta nie chciała rozgłosu, więc powstrzymajmy się od komentarzy typu gdzie rodzina itd. tylko pomóżmy dotrzeć z tą informacją do jak największej liczy osób, które mogą pomóc.

user
Gość 178.43.125.234 10.12.2015

No to niech nasz kochany rząd wyda kolejne miliony na byle gó**a np na sprowadzenie terrorystów do Polski , a ludzie którzy naprawdę potrzebują pomocy i pieniędzy to nie dostają jej od rządu.

user
Gosc234 46.174.214.77 10.12.2015

1400 zł wypłaty i 500 zł alimentów czyli 1900zl... Na dwie osoby to wcale nie jest bieda.. Prawie tysiąc na jednego członka rodziny.. Raczej nie zaradność życiowa niz brak pieniędzy 

user
Gość267 46.174.214.4 17:06:46 10-12-2015

Biedy niema ! a w Larze zarabia się trochę więcej niż 1400 zł więc pożyczka i remont domu jest . Ja tak żyje

user
andrzej 176.110.146.123 07:16:23 11-12-2015

Dam Tobie 1900zł żyj za to,wykup leki i wyremontuj walący się dom!


user
456 94.40.19.217 13:15:02 19-01-2016
a kwoki mają wiecej !!!
user
k 46.174.214.22 08:50:59 09-03-2016

to żyj tak durniu.....tego domu się nie da wyremontować,jak nie znasz sytuacji to się lepiej nie oddzywaj

user
Gość 987 46.174.214.77 10.12.2015

W learze to nikt nie zarabia 1400 zł na reke.. Inni maja 3-4 dzieci i żyją z jednej wypłaty... Nie robią rozgłosu. Należy zauważyć ze

Dom to spadek po rodzicach a nie wszyscy maja tak dobrze 

user
mika 31.128.8.249 18:30:31 10-12-2015

Zauważcie jednak, ze obie chorują... Leki są drogie. Może mają komornika na karku... Nie można oceniać, jak się nie zna sytuacji...

user
znajoma 176.110.157.40 13:21:11 14-12-2015

Dom w spadku ??? Dobre sobie , ta kobieta spłaciła rodzeństwo aby ten dom był jej więc pewnie jest jej cudownie i błogo


user
matka 5.172.232.160 10.12.2015

Zawiść bije z komentarzy. Też jestem samotną matką, mam mniej pieniędzy czy alimentów niż bohaterka artykułu, ale czy to powód by jej zazdrościć? bo tak odbieram większość komentarzy. Łatwo oceniać, gdy nie jest się w czyjejś skórze. 

Pomagajmy! 

user
beatka 185.25.120.245 10.12.2015
ta pani ma 1900 zl dochodu na 2 osoby i nie przezyje z miesiaca na miesiac. tu czlowiek wynajmuje mieszkanie 6 osob w rodzinie ma 1700 dochodu miesiecznie tez ma dziecko niepelnosprawne i jakos tak zarzada pieniazkami ze oplaci wynajem ,prad ,gaz i jeszcze zostaje. ja bym nie miala wstydu isc i sie spowiadac w pracy. dom mozna wyremontowac niech dzieci tej pani pomoga tylko potrzeba rak do pacy i checi a pieniazki wtedy sie znajda.
user
natalia 185.25.120.236 00:28:45 11-12-2015

Jeżeli nie macie zamiaru pomagać to przynajmniej proszę nie szkodzić. Zawiść to cecha ludzka i współczuję ludziom którą takową posiadają. Ja rozumiem, że zarabiamy mało i większośc ludzi których znam wiążę koniec  z końcem ale bądźmy zawsze ludźmi. Nigdy nie wiesz co może trafić Ciebie a przeważnie liczymy na pomoc od osób trzecich bo kogo stać podarować 57tys? 10tys? tysiac? Nie znam, ale każdy z nas może podarować chociaż 10 zł,5zl. Najprostsze gesty znaczą więcej niż słowa.

user
andrzej 176.110.146.123 07:28:03 11-12-2015

Jak pisze Basia ta pani nie prosiła nikogo o pomoc to ludzie dobrej woli zainteresowali się jej sytuacją życiową . Niech pani sobie wyobrazi życie bez bieżącej wody,kanalizacji i ogrzewania.Nie każdy jest zaradny jak pani.

Piszecie głupoty nie znając sytuacji . zapraszam do mnie to resztę wyjaśnię!

user
andrzej 176.110.146.123 07:30:29 11-12-2015
Brawo Natalio!!!
user
k 46.174.214.22 08:54:48 09-03-2016
Beatko widać jaki jest twój poziom kultury i rozumu...piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia.Byłaś tam w tym domu ?????????  to po co się odzywasz ....żyj sobie i pozwól żyć innym,a jak nie chcesz pomagać to po co się wypowiadasz
user
sama 79.185.143.99 11.12.2015

Szczerze współczuję pani Halinie i jest mi bardzo przykro, że jest aż tak wielu zawistnych i nieczułych ludzi na ludzką krzywdę.A ci którzy piszą że pani Halina jest po prostu niegospodarna i nie umie sobie poradzić ,bo z 1900 da się wyżyć no i jeszcze zrobić remont są nie poważni -delikatnie mówiąc .Jeżeli nie chcecie pomóc to przynajmniej nie przeszkadzajcie .Powodzenia pani Halino I PROSZĘ MYŚLEĆ POZYTYWNIE WSZYSTKO SIĘ UŁOŻY.

user
pola123 31.128.8.154 11.12.2015

pomoc trzeba tej rodzinie wiele osob ma przedmioty ktorych nie potrzebuje moga oddac nie mialam nic jak odeszlam od meza z corka przyjaciele mi pomogli bo z rodziny nikt nawet nie zapytal czy mam chleb dla corki wszyscy wiedzieli jaki byl moj maz ale jak sie postawisz to ty jestes zla a on biedny sama pracuje w tym zakladzie i tylko z tych pieniedzy zyje mam na zycie tylko 400 zl po oplaceniu rachunkow  teraz jestem chora i nie wiem co bedzie dalej ale wierze ze jakos to bedzie dla dziecka zrobie wszystko moge z wielu zeczy zrezygnowac byle jej jakos sie wiodlo  ta matka troje dzieci odchowala gdzies mieszkaja cos robia wstyd ze matke i siostre tak zostawily ze jej na chleb brakuje jest ich troje po 100 zl dac to dla niej 300 to cos nie osadzam ich ale na to wychodzi wiele musiala dla was poswiecic 

user
wiola 176.110.157.40 11:16:08 14-12-2015

Zapewniam Panią że co każdy weekend dzieci wożą tej Pani jedzenie choć znam ich sytuacje i im też lekko nie jest


user
ja 31.128.9.5 11.12.2015
A skąd wiecie, że ma 1900 zł na czysto, może ma jakieś zaciągnięte pożyczki, które musi spłacać i co miesięczne opłaty oraz leki, które są w tym kraju drogie, to na prawdę może nie wiele zostać. Nie warto oceniać nie znając sytuacji w jakim się znajduje ta kobieta.
user
andrzej 176.110.146.123 11.12.2015

pola123 dzieci nie uchylaj,a się od pomocy

user
pola123 31.128.8.154 11.12.2015

mnie sie wydaje ze tak odeszli z biedy bo tak im bylo wygodnie

user
kiwi 77.255.234.139 22:54:30 11-12-2015

Ludzie zawistni,a prawdopodobnie każda tutaj krytykująca w niedziele do koscioła poboznie zapierdziela,a pomoc blizniemu to juz nie.

Wstydzcie sie .

Jutro wy możecie potrzebowac pomocy.

user
zzz 80.48.159.11 12.12.2015

Pomagajmy jest nas duzo. Damy radę. nie rozliczajmy sie dzis jest dobrze a skąd wiesz co cie jutro czeka

user
ewa 31.128.8.43 12.12.2015
Witam. Jestem najstarsza córką Pani Haliny na początku chciałabym z całego serca podziekowac wszystkim osobom które zainteresowały sie losem mojej mamy : Pani Bożenie Depciuch Pani Marcie ,Pani Kierownik i  Związkom Zawodowym które tak to rozkeciły. Dziekuje ludziom dobrej woli za zrozumienie i chęć pomocy to bardzo budujące. Osoby które uważaja ze nie obchodzi Nas los mamy są w wielkim błedzie, gdyby autor reportażu chciał dokładniej opisac całą tę sytuacje zajęło by mu to kilka stron... odwiedzamy mamę praktycznie co weekend łaczy nas silna więż i to ze Pan Andrzej wspomniał w artykule ze sie usamodzielnilismy wcale nie musi oznaczac ze kazde z nas uciekło z biedy i łatwiej nam zyc tam sobie gdzies daleko nie przejmujac sie losem mamy.Mama moze liczyc na pomoc finansowa w miare naszych mozliwości,nadmienię ze rowniez jestem pracownikiem Lear od 5 lat siostra jest matka dwójki dzieci i utrzymuja sie tylko z wypłaty meza ,brat równiez ma juz swoja rodzine pracuje na budowach wiec kokosow nie zarabia. Ja i moja siostra mieszkamy u teściów brat wynajmuje 2 pokojowe mieszkanie. Oprócz dobrego wychowania i wartości jakie wpoiła nam mama  wyszliśmy z domu bez niczego( chodzi mi tutaj o dobra materialne ) mimo to jestem mamie wdzieczna i bede jej dziekowac do póki bedzie żyła za wszystko czego mnie nauczyła jest naprawde cudowna osobą... Do osób które uważaja iż "mama jest nie zaradna zyciowo bo wcale tak żle nie zarabia ; fakt patrzac z boku wszystko wyglada łądnie, pieknie na osobe wychodzi tyle i tyle ale gdy ma sie do spłacenia kredyty które zaciagnął mąz alkoholik i słuch po nim zaginął nie ma mozliwosci zeby wząść jakby nie było gigantyczny kredyt na remont domu który jest w tragicznym stanie a dach w każdej chwili (nie daj Boże)może sie zawalic dodajmy do tego kłopoty ze zdrowiem mamy oraz najmłodszej siostry i to jak drogie jest życie naprawde nie jest to duza suma. Mama zawsze nas uczyła żeby nie patrzec na nikogo z nienawiścia i starac sie szukac dobra w drugim człowieku dlatego pomodlimy sie za wszystkich którzy w swoich komentarzach kieruja sie zawiscia i za tych o dobrych serduszkach którzy nie oceniaja nikogo pochopnie. Jeszcze raz z całego serca Dziękuje :) 
user
anka w. 176.110.150.190 22:15:01 13-12-2015

BRAWO EWA!!!!!!!!! ZA ODWAGĘ!!!!!! wcale nie musiałaś się tłumaczyć, a mamę macie wspaniałą i żeby wszyscy byli tacy jak ona to świat wyglądałby inaczej.  Byłam świadkiem wywiadu i wiem że artykuł nie zawierał wszystkiego, Pani Iwaneczko naprawdę  nie chciała rozgłosu zrobiła to tylko za namową naszą. Przykro mi że ludzie nie znając całej sytuacji źle to oceniają - życzę im w zbliżających się świętach BOŻEGO NARODZENIA więcej wiary w drugiego człowieka i mniej zawiści.

user
matkasamotna 31.128.8.154 10:22:05 14-12-2015

pani mama kiedys korzystala z  Mopsu i oni nie widzieli ze trzeba tej rodzinie pomoc inaczej ale tutaj tak jest pomaga sie patollogiom ktorzy nic nie robia a kturzy mowia ze im sie wszystko nalezy bo nie maja dochodu a samotnym matkom ktore jakos staraja sie ratowac isc do pracy za nie wielkie pieniadze i zostawiac dzieci same to najlepiej splawic bo jej dochody przekraczaja siedza za biurkami i nie chce im sie ruszyc i przerzucaja papiery i nic wlasnie takim matkom pwinni pomoc ktorzy staraja sie jakos ratowac tez jestem samotna matka pracujaca tam i tez mnie tak splawiono jak pani mame bo docho za wysoki dam im ten dochod po oplaceniu zostaje mi i corce 500 zl musimy z wielu rzeczy rezygnowac dla naszych dzieci ale co sie nie robi jak sie kocha wspierajcie mame dobrzy ludzie pomoga wstyd dla gminy gdyby nie zaklad gmina by chyba tez nie kiwnela palcem ale lepiej pozno niz wcale zycze wam wesolych swiat jest nadzieja bedzie lepiej moje swieta beda skromne ale spokojne 

user
pracownikmopsu 79.187.195.97 14.12.2015

Pracownicy MOPS-u nie ustanawiają prawa, tylko muszą się do niego rygorystycznie stosować.  jeżeli kryterium dochodowe nie pozwala, to nie mogą wypłacić pieniędzy, chyba że z własnej kieszeni będą oddawać.  Tez maja dzieci, które chorują i strach je same w domu zostawić, ale muszą iść do pracy  "przerzucać papierki", po to by utrzymać rodzinę. Bo często mąż lub żona chodząc do pracy nie otrzymują wynagrodzenia, lub pracodawca im zalega. A kredyty i rachunki trzeba płacić. Pracownicy MOPS-u też zżymają się na to, że patologia dostaje za darmo, a porządni ludzie nie mogą pomocy uzyskać, bo się nie kwalifikują. I nie raz szlag trafia jak mamusi na kacu nie chce się śniadania dziecku zrobić do szkoły, ani nawet przyjść dokumentów wypełnić, aby dziecko miało za darmo posiłki w szkole zapewnione. Władzy ustawodawczej się czepcie.

user
matkasamotna 31.128.8.154 12:42:36 14-12-2015

moze akurat pani jest inna ale wszyscy wiemy jak dzialaja opieki przymykaja oko na nie jedna tragedie dzieci w domach jestem była wychowanka Domu dziecka i wiem ze dzis jestem kims lepszym niz bym mogla byc bedac wychowywana przez matke dzis wiem ze nie powinno sie zostawiac dzieci w takich domach wiem co sie czuje tym prosze sie zajac a wy czasami zabieracie dzieci rodzicom ktorzy sobie nie radza ale kochaja swoje dzieci im trzeba pomoc wiem jak to dziala wiele rozpaczy przez 13 lat tam widzialam badzcie ludzmi a nie tylko urzednikami nie kazdy moze sie nadaje do takiej pracy gdzie sa glownie tragedie dzieci piszac to wciaz mam łzy w oczach  moze wy tez powinniscie w naszej sprawie do rzadu wy wiecie najlepiej co trzeba zmienic wierze ze pani jest inna i stara sie pomagac dzieciom one sa najbardzie pokrzywdzone i bezbronne te tragiczne chwile decyduja nie raz o calym ich zyciu zycze powodzenia 

user
Dominika 31.128.8.212 15.12.2015
Wstyd i hanba kto 20 lat temu chodzil po telewizjach i szukal pomocy biedna halincia i lucja chodzi do szkoly do drpchojowa biedna lucja wstyd i hanba syn narkoman corki wiadomo wszyscy wiedza w skoloszowie 
user
Xxx 31.128.8.48 21:51:16 15-12-2015
Żal mi Cię Dominiko Boże skąd w ludziach tyle nienawiści zazdrości bardzo nieładny wpis. Żebyś Ty kiedyś nie potrzebowała pomocy!
user
andrzej 176.110.146.123 08:35:42 16-12-2015

Dominiko, widzę że masz osobisty uraz do tej rodziny

user
Julia 94.254.144.100 14:47:39 16-12-2015

Chyba za daleko się posunęłaś ,,dominiko,,/to co piszesz na tę rodzinę to wstyd i hańba!!! Kim trzeba być aby u progu Świąt Bożego Narodzenia pluć takim jadem?????  Wstydziłabyś się!!!

user
448 Damian 176.110.157.40 09:09:54 17-12-2015

witam Dominiko żal mi Ciebie to co wszyscy wiedzą w Skołoszowie to to jaka jesteś i co sobą reprezentujesz i Twoi rodzice. Ty nie będziesz nigdy w takiej sytuacji bo Twoi rodzice wzięli kredyt a teraz piją bo nie mają z czego spłacac i nie radza sobie z toba. W porównaniu do dzieci Pani Haliny jesteś dnem i to wiedza wszyscy zresztą jak ty wyglądasz . Wsydem i hańbą jest to że to przez Twoje plotki i przez Ciebie czyjeś dziecko ucieka ze szkoły a taki tuman jak ty zostaje w niej . To nie dzieci Pani Haliny umawiały sie w wieku 13 lat na seks ze starszym facetem tylko ty więc zastanów się co piszesz. I niestety zniżyłam się do twojego poziomu ale krew sie we mnie gotuje jak to czytam. I jeśli myślisz że nic nikomu do tego co piszesz to bardzo sie pomyliłaś bo rzuciłaś tu fałszywe oskarżenia co jest karalne. i kto jest narkomanem chyba Twój wujek więc szukaj sobie w rodzinie patologii bo drzewo genealogiczne bys z nich ułożyła. W Skołoszowie ludzie znaja twoją rodzine od pokolen i mają już o niej zdanie wyrobione więc skomentuj cos o czy masz pojęcie i coś co jest na twoim poziomie ale obawiam się że coś takiego nie istnieje 

user
nieznajoma 94.40.74.10 18:50:08 25-12-2015

Wiesz co ? szkoda mi cię :) jesteś pustą lalka....marionetką żyjącą w "swoim idealnym świecie" :) Ale ty jesteś po prostu pojebana. Ludzie potrzebują pomocy ! wiesz co to znaczy dawać ? a nie tylko brać..... Czy ciebie naprawdę nie wzrusza ani nie doprowadza do łez cierpienie ludzkie ? NAPRAWDE ? Przetoczę Ci teraz słowa Ericha Fromma : "Nie jest bogatym ten, kto dużo ma, lecz ten, kto dużo daje.

Może dla osoby takiej jak ty te słowa nic nie znaczą, ale naprawdę warto się nad nimi głęboko zastanowić. 

user
XXXXXXxxxxx 94.40.74.10 18:50:44 25-12-2015
IDIOTKA I TYLE 
user
KONSTANCJA 94.40.74.10 18:51:10 25-12-2015
Kto lubi takich ludzi jak ty ? O.o 
user
112233 94.40.74.10 21:07:50 25-12-2015

nienormalna jesteś dziewczynko ;))

user
Sylwia 37.47.100.229 20:16:44 26-12-2015

Droga Dominiko chcę byś wiedziała że w Gimnazjum w Drohojowie wszyscy Łucję bardzo lubią jak 1 klasa gimnazjum tak 2 i 3.  I to raczej nie Twoja sprawa ani nikogo innego gdzie ona poszła do gimnazjum, jeśli tu się lepiej czuję to każdy się z tego cieszy że wybrała tą szkołę, musi to coś znaczyć. Myślę że u nas w szkole dostała by duże wsparcie psychiczne jeśli by chciała.  A Tobie by nie było miło gdybyś Ty miała taką sytuację a ktoś by Ci tak napisał jak Ty tu wyżej, NIE OCENIAJ CZŁOWIEKA TYLKO DLATEGO ŻE COŚ MA W ŻYCIU NIE TAK :) bo  jak kiedyś Ciebie coś złego spotka możesz zostać sama. 

user
Kinga 94.40.76.5 22:20:08 26-12-2015

Ja jestem dobrą koleżanką Lucji i wiem kim jest. Jest bardzo fajna i wszyscy  w mojej klasie ją lubią .Moge się założyc ze jakbyś do naszej szkoły chodziła to nikt by cie nie lubił .Jesteś Głupią frajerką której sie w dupie poprzewracało może Lucja jest biedniejsza od ciebie ale przynajmiej ona ma przyjaciół a ty pewnie nie bo kto by sie chciał przyjaznić  z taką idiotką ! . Mam nadzieje że się wkrótce przekonasz jakie życie może byc okrutne !!!!!! Jesteś bezczelna i okropna :P

user
Iga 94.254.144.100 16.12.2015
Pani Halinko,czytając te wszystkie negatywne komentarze pod Pani adresem to za głowę się łapię ile w ludziach zawiści.Proszę się nie przejmować bo to czcze gadanie....grunt,że do komunii św.przystąpią za parę dni...tylko z jakim sumieniem? Bo serca dawno już nie mają...
Bezinteresowna pomoc to ,,towar deficytowy,, w dzisiejszych czasach ale ....do zdobycia
user
Dominika 31.128.8.212 16:16:24 16-12-2015
Powiedzialam to co mialam i nic nikomu to tego 
user
Gosc 31.128.8.212 16:17:36 16-12-2015
Ma pani racje jakim trzeba byc
user
anna 185.25.120.252 19.12.2015

Włełasnie zaczeła sie lawina złych komentarzy ,nie chcecie nie pomagajcie dajcie to zrobic tym co chca pomoc.

user
fdsfs 31.128.8.212 20:23:44 27-12-2015

dokladnie 

user
misia 217.230.239.150 07.01.2016

ja w takiej sytuacji musiałam wyjechać do pracy za granice a nie czekać na gotowe pieniądze od państwa, w tym kraju nigdy nie bedzie dobrze, bo jest rozdawanie pieniędzy na prawo i lewo

user
anonim 46.174.214.8 12.01.2016

ta rodzina bardziej potrzebuje pomocy bo im w kazdej chwili sie moze dom zawalic niz inna rodzina z tej okolicy ktora tak sie rozgłaśnia na pół polski 

user
Ola 94.40.19.217 19.01.2016

Tak to jest skupiają się tylko na jednej rodzine  Pani Gośki Kwoki 

 Teraz płacze do telewizi K**** a potem co  Ta rodzina ma gorszą sytuację i co nikt  im nie pomaga tylko Kwokom a jak by dla tej rodziny turniej był nik nie pomyślał No ja zeras przypomnę co P Kwoka robiła a teraz ryczy a ta Pani ma chorą curkę i co ??? 

GDZIE JEST TU SPRAWIEDLIWOŚĆ PYTAM SIE 

bo gośka przyjechała z angli ta kobieta chociaż siedzi cicho a nie lata po radiach itp  

Jak jej nikt nie pomorze to co ?

ma zamarznąć w tym straym domu z córka ??? !!

pytam sie jeden raz w  gazecie a Kwoka ile razy no ile >>  ?? 

Pisałąbym dóż ale nie na moje rence 

mnie łaz w oczu kreci jak pacze na nie a tamta rodzina teraz siedzi ?

I kuźwa jakie narkowtyki ja mieszkam koło tej rodziny długo i co ?? i nic  mam dosć pani Kwoki w telewizj niech one teraz bedą  Pozdrawiam Panią i Córke ♥♥♥♥♥

user
Olka S 94.40.19.217 19.01.2016
A Kwokom Pomagaja a im Nie!!! Jak too ich córka naśmeiwała sie znej i bedna teraz jest gdzie w drohojowie 
user