Życie Podkarpackie nr 41/2017 Życie Podkarpackie nr 41/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 290/2017, Wtorek 17 października 2017 r., Wiktora i Małgorzaty
Opublikowano
Jarosław
Ikona z jarosławskiej cerkwi pojechała do papieża
Papież Franciszek poprosił w ubiegłym tygodniu, by na wtorkowym, 8 grudnia, otwarciu Roku Jubileuszowego poświęconego Miłosierdziu Bożemu, w bazylice św. Piotra w Watykanie zjawiła się XVII-wieczna ikona „Brama Miłosierdzia” z jarosławskiej cerkwi Przemienienia Pańskiego.
fot. Roman Kijanka
Po watykańskich uroczystościach ikona wróci do cerkwi w Jarosławiu.

Ikonę przedstawiającą Matkę Bożą, trzymającą na rękach Jezusa, ekspresowo spakowano,  zabezpieczono i wysłano specjalnym konwojem do Watykanu. W poniedziałek obraz, w którego cudowną moc wierzą wierni, dotarł do Stolicy Apostolskiej. Towarzyszył mu (...)

fot. Roman Kijanka

Życzenie papieża było zaskakujące i wymusiło szybkie działania służb konserwatorskich. Podobno Ojciec Święty podczas obiadu doszedł do wniosku, że uhonorowaniu rozpoczęcia Roku Jubileuszowego powinien towarzyszyć wyjątkowy obraz i wybrał ikonę z jarosławskiej cerkwi. Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków w piątek po południu, 4 grudnia, otrzymał informację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i natychmiast przystąpił do przygotowania obrazu do podróży. Wspólnie z wojewodą podkarpackim udało się przygotować transport. Zadanie, które jest z reguły przygotowywane przez kilka miesięcy, wykonano w ciągu kilkunastu godzin.  Ikona została uznana za cudowną przez papieża Piusa VI w 1779 r. W 1996 r. uroczyście ją ukoronowano. Teraz, dzięki życzeniu papieża, stała się światowym symbolem miłosierdzia Bożego. Zdjęcia ikony „Brama Miłosierdzia” z jarosławskiej cerkwi Przemienienia Pańskiego udostępniamy dzięki uprzejmości Jadwigi Stęchły, zajmującej się ochroną zabytków w Urzędzie Miasta Jarosławia.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Przebywałeś w szpitalu? Ktoś bliski? Czy karmiono Was należycie?
  • Porcje były odpowiednie, jedzenie smaczne
  • Porcje za małe, ale jedzenie dobre
  • Porcje duże, ale potrawy niesmaczne
  • Małe porcje i niedobre jedzenie
  • Byłem w szpitalu, ale jadłem tylko swoje jedzenie
nr 41/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium