Życie Podkarpackie nr 49/2016 Życie Podkarpackie nr 49/2016

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 345/2016, Sobota 10 grudnia 2016 r., Julii i Daniela
Opublikowano
Przemyśl
Dworzec PKP – monumentalny, piękny, pusty...
Przemyśl się wyludnia. Okazjonalnie jednak trudno się zeń wydostać i odwrotnie, przynajmniej korzystając z usług PKP. Dworzec kolejowy pełni funkcję przede wszystkim estetyczną, w mniejszym stopniu użytkową. Jest on – jak deklarują lokalne władze – wizytówką miasta… pięknego, lecz zamierającego, zauważają przyjezdni i miejscowi.
fot. zbiory własne

Mieszkańcy Przemyśla mogą zafundować sobie podróż pociągiem dalekobieżnym bez przesiadek do Szczecina, Wrocławia i Bydgoszczy. Pociąg osobowy zawiezie podróżnych bezpośrednio najdalej do Tarnowa. Kto zakupi bilet dużo wcześniej bądź będzie miał szczęście, autobusową komunikacją zastępczą dostanie się do Krakowa.

I na odwrót. Bez kłopotu dotrą do Przemyśla koleją turyści z wymienionych zakątków Polski. Czeka ich wówczas konfrontacja z „kresową” rzeczywistością. Pierwszy rzut oka na gród nad Sanem… czyli na przepiękny dworzec PKP. Oddany ponownie do użytku po generalnym remoncie w 2012 roku cieszy zmysł wzroku i oddaje ducha minionej epoki. Tyle że świeci pustkami (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
13 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Węgrzyn123 79.66.147.190 07.12.2015

W latach siedemdziesiątych, za głębokiej komuny, również  Przemyśl się wyludniał, młodzi ludzie migrowali za nauką i pracą w głąb Polski, natomiast teraz przenoszą się trochę dalej i raczej nie myślą o powrocie, jest to wynik polityki gospodarczej PO, a także takich samych i niezmiennych władz miasta, jestem  rodowitym Przemyślaninem, i w latach siedemdziesiątych mieszkałem przez bardzo długi okres czasu w Opolu, wróciłem, lecz teraz mieszkam w Anglii i mocno się zastanawiam czy wracać.

user
Półwyspiarz 31.183.231.246 07.12.2015

A jak się ma sprawa ze świątyniami? Wyludniają się też?

user
hasler 80.48.66.3 12:32:26 07-12-2015

Tak ale o to już dbają  PISoBolszewicy z dyrektorem zohydzając je wyznawcom.

user
And. 178.43.124.28 07.12.2015

"Okazjonalnie jednak trudno się zeń wydostać i odwrotnie, bynajmniej korzystając z usług PKP". Bardzo uprzejmie proszę o poprawienie błędu: "bynajmniej" jest przeczeniem i oznacza "na pewno nie" i nie ma nic wspólnego z wyrazem "przynajmniej". Wielu ludzi ten błąd popełnia, ale doprawdy nie wypada, aby pojawiał w gazecie i to jeszcze w leadzie... Bo doprawdy nie chce się pozostać na stałe w mieście, w którym ludzie nie potrafią pisać. Przynajmniej niektórzy...

user
Lord 83.24.166.142 07.12.2015

Coś konstruktywnego o dworcu w Przemyslu

https://www.facebook.com/KlubZeglarskiSan/videos/526706664163586/

 i podobało się  :)

user
Mój nick 31.183.205.128 07.12.2015

No cóż wojna idzie. Trzeba uciekać jak najdalej na drugą półkulę. Ukraińcy już są za rogiem. Połowa miasta (mieszkania, sklepy, firmy, stanowiska w urzędach) już jest w ich rękach, a za niedługo Rzeszów też będzie.

user
we 83.31.37.127 18:09:20 07-12-2015

Masz rację wojna coraz bliżej wschodnich granic to ludzie uciekają.

user
u5hygt 93.184.66.227 08.12.2015

Ludzie uciekja z Przemyśla . Praca tylko dla znajomych królika .Po zatym miast krok po kroczku wykupują i Przejmują hahły . Niedługo nie będzie tu ani jednego Przemyślaka .Po prostu wojna idzie .

user
miłośnik kolei 178.43.115.23 08.12.2015

"Kto zakupi bilet dużo wcześniej bądź będzie miał szczęście, autobusową komunikacją zastępczą dostanie się do Krakowa". Co to za brednie ?. Przecież większość pociągów IC i TLK przejeżdżają przez Kraków (prócz pociągu  TLK San,Solina oraz Karpaty,które od Rzeszowa prowadzone są niezelektryfikowaną trasą na Lublin a dalej na Warszawę). Od nowego rozkładu jazdy będzie można dotrzeć bezpośrednio np. do Jeleniej Góry. Artykuł pisała osoba,która nie ma zielonego pojęcia o kolei.

user
AB 178.43.103.142 20:11:03 08-12-2015

Witam, często jeżdżę do Krakowa, głównie komunikacją zastępczą. Jestem bardo dobrze zorientowana w temacie. O ile nie kupi się biletu dzień wcześniej, praktycznie nie ma szans na podróż.  O bilet powrotny w Krakowie warto zadbać 2 dni wcześniej, inaczej wyprzedzą człowieka podróżujący dalej na wschód. Można jechać poza tym Barbakanem o 02:34, względnie Kossakiem o 7:32, Dolnoślązakiem o 11:33, następnie dopiero pociągiem TLK o 20:00, tyle że wówczas jest się w Krakowie po północy (00:41).  Kto chciałby wyjechać po pracy w piątek zdany jest zatem na nocne podróżowanie.  

user
MED 83.31.171.80 09.12.2015

yebac ukraine !!!!!!

user
CBA 37.7.244.213 09.12.2015

Piękne Miasto ale bez Przyszłości banki apteki szmateksy kościoły i Ukraińcy to miasto umiera o tym sie mówi od dawna ale nikogo to nie obchodzi nawet pana Prezydenta myślę gdyby był lepszy gospodarz np jak w Rzeszowie było by naprawdę dobrze dlaczego tez z rodziną wyjeżdżam pozdrawiam

user
AniaL 83.6.162.138 21.12.2015

Mogłabym tu mieszkać do śmierci za minimalną, ale nawet to nie jest mi dane. Od lat ciężko mi tutaj utrzymać zatrudnienie. Lata mijają, a za chwilę już zostanę bez szans na cokolwiek, bo tutaj dla ludzi po 50-tce pracy nie ma. Niestety choć nie chcę muszę jechać za chlebem za granicę. Wyjątkiem nie jestem, coraz mniej tutaj osób, które znam. Chyba tylko emeryci nie chcą stąd uciekać. Im zadbane miasto, z kładką rowerową się przyda. Mnie nawet nie stać na rower. Pozdrawiam podkarpackich polityków. Ja wybywam tam, gdzie jest praca a człowiek nie stresuje się permanentnie czy zarobi na chleb.

nr 49/2016
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium