Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Przemyśl
Pół miliona dla oświaty. Podatki bez zmian
Być może pogoda, która dzisiejszego dnia (26 listopada br.) miała negatywny wpływ na samopoczucie, być może mało kontrowersyjny program sesji Rady Miasta Przemyśla sprawiły, że w przemyskim magistracie obyło się bez emocji, a większość projektów „przeszła” bez żadnej dyskusji.
fot. zbiory własne
Podczas sesji w przemyskim magistracie nie było większych emocji, a większość projektów „przeszła” bez żadnej dyskusji.

– Zaraz zaczniemy całować się po rękach, że zdecydowaliśmy się coś zrobić dla mieszkańców naszego miasta. A to przecież nadużycie mówienie, że obniżylismy podatki od nieruchomości – powiedział w trakcie jedynego spornego punktu obrad radny Wojciech Błachowicz (PO).
Wśród kilkunastu projektów uchwał, które mieli przegłosować radni był ten w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na terenie miasta. Od zeszłego roku, czyli ustalenia najwyższych z możliwych stawek owego podatku nic w tej kwestii się nie zmieniło. Mimo, że większość wynajmujących od miasta lokale „drobnych” przedsiębiorców zwinęło lub zwinie niebawem interes, bo ich po prostu nie stać na płacenia kilkuset złotych za czynsz. Owszem, stawka została obniżona, ale dla publicznych i niepublicznych ośrodków służby zdrowia z kwoty 4,65 zł do 1 zł na metr kwadratowy.
– Nie przesadzajmy, że stawki się zmniejszyły. Zmniejszyły się o kilka groszy przez deflację. Nic więcej – podsumował radny Ryszard Kulej (SLD).
Radni zdecydowali także, iż podatku od nieruchomości nie będzie płacić jedna z miejskich spółek – Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w ramach pomocy de minimis. Chodzi konkretnie o niedawno oddaną do użytku przepławkę dla ryb, która jest w administracji PWiK.
Ważną kwestią dla pracowników oświaty będzie pewnie decyzja o przekazaniu pół miliona złotych z zaoszczędzonych przedsięwzięć czy inwestycji dla szkół wszystkich szczebli. Wciąż nie pozwoli to załatać 5-milionowej „dziury”, która ciąży nad przemyską oświatą niczym miecz Damoklesa, ale jak mówi przysłowie – lepszy rydz niż nic.
Warto wspomnieć, że przed rozpoczęciem sesji przemyscy radni wspomnieli niedawno zmarłego przewodniczącego rady Władysława Bukowskiego, odmawiając „Wieczne odpoczywanie...”.

4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
urzędas 77.254.234.130 26.11.2015

Co za bzdura. Żeby płacić kilka tysięcy złotych miesięcznie podatku od nieruchomości to trzeba by prowadzić działalność gospodarczą w budynku na powierzchni ponad 1000 m kwadratowych. 1000 x 22,86 = 22860 rocznie czyli 1905 zł. miesięcznie + grunt ok. 75 zł miesięcznie. Jeżeli ktoś prowadzi sklep na powierzchni 150 m to rachunek wynosi 3429 rocznie czyli 285,75 miesięcznie

user
antysmog 31.183.229.40 16:42:40 26-11-2015

Ty czytasz ze zrozumieniem? Tu jest napisane kilka tysięcy złotych za CZYNSZ.

user
aga 83.24.105.24 26.11.2015

cyt...."Ważną kwestią dla pracowników oświaty będzie pewnie decyzja o przekazaniu pół miliona złotych z zaoszczędzonych przedsięwzięć czy inwestycji dla szkół wszystkich szczebli. Wciąż nie pozwoli to załatać 5-milionowej „dziury”, która ciąży nad przemyską oświatą niczym miecz Damoklesa, ale jak mówi przysłowie – lepszy rydz niż nic."..... istna kpina w żywe oczy. gdyby nie obcinali budżetów nie było by z tym kłopotów. W tym roku też w projektach poobcinali budżety szkół na rok 2016. 

user
tubylec 31.183.230.166 18:29:27 26-11-2015

Oj tam, oj tam, co naszych radnych jakaś tam oświata obchodzi. Ważne, że kiczowate światełka już wieszają na lampach i drzewach a w szkołach niech bardziej zaciskają pasa bo im się w głowach od tej bieżącej wody w kranach, papieru toaletowego w ubikacjach, ciepłych kaloryferów i rozświetlonych klas poprzewracało :)

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium